Informacje prasowe

Informacja prasowa - Co ciekawego w kulturze w nadchodzącym tygodniu?

2015.04.23 15:05 , aktualizacja: 2015.04.23 16:03

Autor: , Wprowadzenie: Martyna Gadecka

Nadchodzące dni w mazowieckich instytucjach kultury zapowiadają się… śpiewająco. W Muzeum Gombrowicza będzie jazz, a w mazowieckiej Operetce odrobina swingu, popu i R&B. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Operetka zorganizuje warsztaty dawnych tańców, a ciechanowskie muzeum zaproponuje rodzinną podróż do Japonii. Miłośnicy języków obcych mogą z kolei wybrać się na lekcję jidysz w Muzeum Żydów Mazowieckich.

 

 

CIECHANÓW

 

 Po raz kolejny Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie organizuje spotkanie z cyklu  „Rodzinna Niedziela w Muzeum”. Tym razem goście przeniosą się do Japonii poznają kulturę samurajów. Będą mogli też poszerzyć swoją wiedzę na temat współczesnej Japonii.

 

Spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 26 kwietnia br. w godzinach 12:00 – 15:00 w budynku ekspozycyjnym muzeum przy ul. Warszawskiej 61.

 

RADOM

 

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli ma doskonałą propozycję dla wszystkich osób, które po stresującym tygodniu chciałyby się zrelaksować przy dźwiękach muzyki. W sobotnie popołudnie królować tu  będzie jazz. Wystąpią młodzi, utalentowani i doceniani muzycy – „Joanna Kucharczyk Quartet”. Artyści wykonają piosenki ze swojej płyty „More”, a repertuar wzbogacą utworami Przybory i Wasowskiego.

 

Dźwięki fortepianu (Nikola Kołodziejczyk), kontrabasu (Andrzej Zielak), perkusji (Karol Domański) oraz zmysłowy głos Joanny Kucharczyk tworzą lekkie i kojące melodie. Muzycy w dziewięciu autorskich utworach odnaleźli idealną harmonię pomiędzy tradycyjnymi i współczesnymi brzmieniami muzyki jazzowej, nadając jej własną wrażliwość i treść.

 

Koncert odbędzie się w sobotę, 25 kwietnia, o godzinie 17.00. Wstęp wolny!

 

Wszystkich zainteresowanych dowiezie z Radomia do Wsoli bezpłatny autobus, zbiórka o godz. 16.15 na pierwszym przystanku przy ul. Chrobrego (Chrobrego/Czysta w kierunku Michałowa). Powrót po koncercie około godziny 18.30.

 

W związku z organizacją wydarzenia ekspozycja muzeum od godz. 13.00 w piątek (24 kwietnia) oraz przez całą sobotę będzie nieczynna.

 

WARSZAWA

 

Sporą dawkę dobrej muzyki gwarantuje w ten weekend także Mazowiecki Teatr Muzyczny Operetka im. Jana Kiepury. Na deskach Bielańskiej Sceny Kameralnej w sobotę wystąpi Sławek Uniatowski z recitalem „Frank Sinatra i nie tylko…”. Przy akompaniamencie fortepianu wykona zarówno autorskie kompozycje, jak i wielkie przeboje z pogranicza klasyki jazzu oraz muzyki pop, soul i R&B. Nie zabraknie piosenek artystów takich jak: Frank Sinatra, Billy Joel, Freddie Mercury, Simon & Garfunkel czy Andrzej Zaucha. Swoim niepowtarzalnym, niskim głosem artysta zaśpiewa m.in. „My Way”, „Kocham cię” czy „Honolulu”.

Koncert odbędzie się 25 kwietnia 2015 o godz. 18.00 na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM ul. Żeromskiego 29 w Warszawie.

 

MTM Operetka przegotował też coś dla najmłodszych – edukacyjny poranek dla dzieci MUZYKA GÓRĄ!  Skoczne tańce wieku XIX – kadryle, polki i mazurki. Młodzi melomani dowiedzą się m.in. dlaczego młode panny zabierały na bal karneciki i tańczyły w rękawiczkach oraz co tańczono podczas karnawału na XIX-wiecznych salonach. Natomiast Zespół Tańca Dawnego Pawanilia opowie o modnym w całej Europie, kończącym się galopem kadrylu. Pokaże, jak radośnie i swobodnie wirowały pary, tańcząc polkę i zaprosi słuchaczy do wesołego, prowadzonego przez wodzireja mazurka. Po spotkaniu wszyscy wezmą udział w warsztatach tanecznych!

Na poranek MUZYKA GÓRĄ! Skoczne tańce wieku XIX – kadryle, polki i mazurki organizatorzy zapraszają 26 kwietnia o godz. 12.30 do Bielańskiej Sceny Kameralnej.

 

 

PŁOCK

 

29 kwietnia (środa) w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku przy ul. Kwiatka 7 będzie można posłuchać wykładu „O językach żydowskich”. Poprowadzi go dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Uczestnicy poznają m.in. historię i charakterystykę języków żydowskich, czyli hebrajskiego, aramejskiego, arabskiego, ladino i jidysz.

Dr Agnieszka Żółkiewska jest adiunktem w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, historykiem literatury i tłumaczką z języka jidysz. To również autorka publikacji „Słowa pośród nocy. Poetyckie dokumenty Holokaustu” (Warszawa, 2012 r.) – pierwszej od 1947 r. trójjęzycznej antologii żydowskich wierszy z okresu II wojny światowej. Stworzyła szereg artykułów związanych z literaturą, prasą i folklorem w języku jidysz. Jest też laureatką stypendium Fundacji Kościuszkowskiej (2001/2002 r.) na badania w YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku oraz stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla młodych naukowców (2007 r.). Uczestniczy w projekcie edycji dokumentów Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego.

 

 

Marta Milewska

Rzeczniczka Prasowa

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974

e-mail rzecznik@mazovia.pl

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 1168 kB, Liczba pobrań: 205, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 247

powrót