Informacje prasowe

Informacja prasowa - Prosumenckie OZE na Mazowszu

2015.04.21 16:50

Autor: , Wprowadzenie: Martyna Gadecka

Mazowsze jest drugim po Śląsku regionem o największej konsumpcji energii i jednocześnie o stale rosnącym zapotrzebowaniu na nią. Ustawa o odnawialnych źródłach energii, która została uchwalona 20 lutego br., a wejdzie w życie 4 maja, określa, w jaki sposób będą wdrażane inwestycje z udziałem OZE. Dziś w urzędzie marszałkowskim odbyło się spotkanie poświęcone tej kwestii. Wzięli w nim udział wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, prezes Mazowieckiej Agencji Energetycznej Bartosz Dubiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Dąbrowski, a także dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki Janusz Pilitowski.

 

– Jest to bardzo ważny temat nie tylko dla Mazowsza, ale i całego kraju. Ustalenia zawarte w ustawie dotyczą tego, jak państwo będzie wspierało wdrożenie odnawialnych źródeł energii. Ta ustawa pokazuje, że każdy może produkować energię – nie tylko dla siebie, ale i na sprzedaż – powiedziała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Na Mazowszu istnieją sprzyjające warunki do rozwoju OZE. Warto więc ten trend wspierać i współpracować na różnych poziomach. Priorytetem na najbliższe lata jest m.in. opracowanie programu gospodarki niskoemisyjnej z uwzględnieniem efektywności energetycznej. Innowacyjnym podejściem do OZE jest również planowana budowa pierwszych na Mazowszu spółdzielni energetycznych, które byłyby odpowiedzią na ideę prosumencką.

 

– Idea prosumenta jest prosta – każdy z nas może być zarówno producentem, jak i konsumentem energii. Konsumentami jesteśmy np. w miejscu pracy lub zamieszkania. Ustawa, która weszła w życie powoduje, że każda z osób fizycznych może mieć własną instalację do produkcji energii energetycznej. Jeżeli spełnia ona odpowiednie wymogi – nie ma obowiązku zgłaszania się do urzędów rejestrujących przedsiębiorców, nie trzeba martwić się również akcyzą, nie jest to bowiem działalność koncesjonowana. Tak więc, każdy z nas ma prawo do produkowania energii w mikroźródle, a zakład energetyczny ma obowiązek odkupienia takiej energii, jeśli w naszej instalacji powstaną nadwyżki – wyjaśnił Prezes Mazowieckiej Agencji Energetycznej Bartosz Dubiński.

 

Działalność związana z wytwarzaniem energii elektrycznej jest działalnością koncesjonowaną. Jednak według ustawy wyłączone mogą być z tego mikroinstalacje. Jest to duże uproszczenie – wystarczy zgłosić fakt posiadania właściwej instalacji. Tego typu działalności nie traktuje się również jako działalności gospodarczej (jeśli chodzi o sprzedaż nadwyżki energii). Kolejnym udogodnieniem wynikającym z ustawy jest tzw. poprawka prosumencka, która zakłada szczególne wsparcie oparte o system cen gwarantowanych i system stałych stawek dla mikroinstalacji.

 

 

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski

Województwa Mazowieckiego w Warszawie

tel. 22 59 79 602, kom. 510 591 974

e-mail: rzecznik@mazovia.pl

 

  • Pobierz: fot. Michał Słaby
  • Pobierz: fot. Michał Słaby
  • Pobierz: fot. Michał Słaby
  • Pobierz: fot. Michał Słaby

Pliki do pobrania

Rozmiar: 45 kB, Liczba pobrań: 179, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 634 kB, Liczba pobrań: 115
Rozmiar: 1195 kB, Liczba pobrań: 108

Liczba wyświetleń: 406

powrót