Informacje prasowe

Informacja prasowa - Dzień Wolnej Sztuki w mazowieckich muzeach

2015.04.16 15:40

Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

Czy godzina wystarczy na zapoznanie się ze sztuką? Okazuje się, że wystarczy. Można się o tym przekonać podczas ogólnopolskiej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki, która odbędzie się w najbliższą sobotę w wielu muzeach na terenie całego kraju. Przyłączą się do niej również mazowieckie placówki. Tego dnia goście będą mogli świadomie i bez pośpiechu podziwiać wybrane przez muzealników eksponaty. Organizatorzy chcą przekonać uczestników, że do zwiedzania nie potrzebne jest specjalistyczne wykształcenie. Wystarczą zainteresowanie i chęć, bo muzeum to miejsce dla każdego, w którym można porozmawiać o sztuce i kulturze.  Tegoroczna akcja odbędzie się we wszystkich muzeach 18 kwietnia o godz. 12.00.

 

Statystki mówią, że goście muzeów, podczas zwiedzania, poświęcają przeciętnie osiem sekund na dzieło sztuki. Wszystko przez poczucie, że muszą zobaczyć każdy eksponat. Prowadzi to do tego, że w pośpiechu przebiegają sale muzealne. W efekcie nie pamiętają i nie rozumieją tego, co właśnie obejrzeli. Lekarstwem na tego typu bierne zwiedzanie jest Slow Art – ruch wolnej, a raczej – powolnej sztuki, której idea przekazywana jest podczas akcji Dni Wolnej Sztuki.

 

Muzea biorące w niej udział wybierają pięć eksponatów ze swojej kolekcji. Przy każdym z nich stoi animator, który inicjuje rozmowy ze zwiedzającymi i motywuje ich do refleksji i samodzielnego szukania odpowiedzi. Uczestnicy przekonają się, że dzieło może być źródłem inspiracji.

 

W tegorocznej akcji bierze udział pięć mazowieckich muzeów.

 

PŁOCK

 

Muzeum Mazowieckie w Płocku zachęca do dokładnego przyjrzenia się pięciu wybranym obrazom na swojej secesyjnej ekspozycji. Przy każdym z nich będzie animator, który chętnie pozna odczucia i zdanie zwiedzających na temat oglądanego obrazu i poprowadzi dyskusję na jego temat. Organizatorzy udowodnią, że do oglądania dzieł malarskich nie potrzeba specjalnego przygotowania.

 

Po wnikliwym obejrzeniu dzieł w muzealnej kawiarence, przy ciastku i kawie, goście będą mogli podzielić się ze sobą wrażeniami na temat tego, co zobaczyli. Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Mazowieckim w Płocku odbędzie się 18 wietnia (sobota) w godz. 12.00 – 13.00. Wstęp jest wolny. Ponadto tego dnia ekspozycję secesji będzie można zwiedzać nieodpłatnie.

 

 

RADOM

 

Nieco inaczej Dzień Wolnej Sztuki odbywać się będzie w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Tu goście godzinę poświęcą na oglądanie i rozmowę o okularach pisarza. Zastanowią się też nad paradoksem spojrzenia.

Zastanowimy się czym jest spojrzenie Innego? Jak widzimy świat? Czy istnieje spojrzenie „niewinne”? – zaprasza dr Dominika Świtkowska, kustosz Muzeum Witolda Gombrowicza.

Akcja we Wsoli odbędzie się też w najbliższą sobotę 18 kwietnia o godz. 12.00. Wstęp wolny. Dla wszystkich chętnych z Radomia zorganizowany zostanie przejazd autobusem. Zbiórka o godz. 11.30 przy pierwszym przystanku ul. Chrobrego (Chrobrego/Czysta w kierunku Michałowa). Powrót do Radomia przewidziany jest około godziny 13.30.

 

WARSZAWA

 

Wśród uczestników akcji są też trzy placówki kulturalne z Warszawy. Państwowe Muzeum Etnograficzne proponuje zwiedzanie wystaw „Zwykłe niezwykłe” i „Czas świętowania”. Każdy obiekt ma tutaj do opowiedzenia swoją historię, którą można odkryć samemu albo poprzez interesujący dialog z kuratorem. W Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza można natomiast oglądać trzy obrazy: Juliusa Alberta Elsassera „Ruiny romantyczne”, Walentego Wańkowicza „Adam Mickiewicz na Judahu skale”. Oprócz tego zwiedzający zobaczą „Balladynę” Wojciecha Gersona oraz album fotograficzny Ludomiry Szumskiej, zawierający fotografie rodzinne z przełomu XIX i XX wieku i oryginalny rękopis „Grażyny” Adama Mickiewicza z 1822 r. Miłośnicy egzotyki mogą wybrać się do Muzeum Azji i Pacyfiku. Tu nie spiesząc się mogą podziwiać wietnamskie wazoniki ceramiczne oraz grzebień, a także pochodzące z Afganistanu – fajkę opiumową albo niezwykły instrument jakim jest chordofon smyczkowy „ghijak”. Swoją uwagę mogą też poświęcić pracy Wojciecha Zabłockiego z wystawy „Moje peregrynacje w Syrii”.  

 

 

Marta Milewska

Rzeczniczka Prasowa

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974

e-mail rzecznik@mazovia.pl

 

 

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 687 kB, Liczba pobrań: 180, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 98

powrót