Informacje prasowe
Informacja prasowa - Etnograficzne podróże w płockim Spichlerzu
2015.03.20 12:55 , aktualizacja: 2015.03.20 13:06
Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak
Ludowa wizja świata – to jeden z elementów ekspozycji, jaka jeszcze w tym roku pojawi się w płockim Spichlerzu. Muzeum przeorganizuje swoje przestrzenie tak, by w pasjonujący sposób przedstawić grupy etnograficzne naszego regionu i zwyczaje panujące tu od wieków. Stworzenie nowych ekspozycji będzie możliwe dzięki dotacji unijnej (prawie 750 tys. zł) przyznanej przez zarząd województwa.
Zabytkowy spichlerz od lat mieści w sobie etnograficzną część zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Wymagał jednak odpowiedniego zaaranżowania jego przestrzeni. Projekt, który muzeum złożyło do dofinansowania, zakłada z jednej strony prace czysto budowlane – jak remont i wzmocnienie dachu; z drugiej – stworzenie na trzech kondygnacjach przestrzeni, które pozwolą wyeksponować zasoby muzeum. Przygotowane zostaną dwie ekspozycje stałe: „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” i „Sztuka Dalekiego Wschodu”.
Wędrówka po obrzędach Mazowsza
Pierwsza z nich będzie opowieścią o kulturze ludowej Mazowsza. Region zostanie przedstawiony przez pryzmat siedmiu grup etnograficznych go zamieszkujących – z terenów Mazowsza Starego, Kurpi Puszczy Zielonej, Kurpi Puszczy Białej, Łowickiego, Sannicko-Gąbińskiego, Rawskiego, Kołbielskiego, a także Olendrów i Żydów. Wystawa wprowadzi zwiedzających w zwyczaje i obrzędy związane z przełomowymi momentami w życiu człowieka (związane z narodzinami, zaślubinami czy śmiercią) oraz obyczaje dorocznych świąt – Wielkanocy, Zielonych Świątek, Bożego Ciała, Nocy Kupały, Matki Boskiej Zielnej, Zaduszek czy Bożego Narodzenia.
Ta ekspozycja zostanie zaprezentowana na ok. 300 m2 powierzchni. Wizja osób pracujących nad jej aranżacją zakłada, że będzie podzielona na trzy zasadnicze części (każda na innej kondygnacji). Zaraz na II piętrze podróż rozpocznie się od sfery podziemnej – piekieł, świata demonologicznego. Później zwiedzający wejdą w sferę ziemską – świat ludzi (III piętro), by na koniec przejść do sfery niebiańskiej – zaświatów usytuowanych na poddaszu. Elementem wspólnym przechodzącym przez środek poszczególnych kondygnacji będzie drzewo życia. Taki łącznik wybrano nie tylko dlatego, że będzie stanowił uniwersalny symbol środka świata i jego cyklicznej odnowy, ale też dlatego, że kult drzewa życia wyraźnie istnieje w kulturze ludowej.
Podróż na Daleki Wschód
Druga ekspozycja stała „Sztuka Dalekiego Wschodu” będzie zaprezentowana w sali na pierwszym piętrze, gdzie obecnie mieści się magazyn eksponatów. Stworzy ją kolekcja sztuki orientalnej, na którą składa się ok. 160 muzealiów: przedmioty rzemiosła artystycznego - użytkowe (np. naczynia) i dekoracyjne (np. figurki zwierząt), militaria, malarstwo, grafika, buddyjska sztuka sakralna czy monety.
Unijne dofinansowanie będzie więc nie tylko wsparciem przy ratowaniu zabytkowego obiektu. Pozwoli stworzyć z dotychczasowego spichlerza miejsce jeszcze bardziej atrakcyjne niż dotychczas. To zachowanie dziedzictwa kultury ludowej Mazowsza i jednocześnie magnez, który przyciągnie kolejnych turystów do Płocka.
Tytuł projektu: Remont zabytkowego Spichlerza Muzeum Mazowieckiego w Płocku dla utworzenia nowej ekspozycji stałej
Beneficjent: Muzeum Mazowieckie w Płocku
Całkowita wartość projektu: 879 962,96 zł
Kwota dofinansowania: 747 968,52 zł
Działanie: 6.1 Kultura
Edyta Al-Tawil
Wydział Informacji i Szkoleń Beneficjentów
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
tel. 22 542 25 62
e-mail:
Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602,
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 137
powrót