Informacje prasowe

Informacja prasowa - Co w nadchodzącym tygodniu w kulturze?

2015.03.12 15:15 , aktualizacja: 2015.03.12 15:27

Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska

CO W NADCHODZĄCYM TYGODNIU W KULTURZE?

 

Wiosna tuż tuż…, a związane z tym zmiany poczuły również mazowieckie instytucje kultury. Nadchodzący tydzień zapowiada się interesująco. Sierpecki skansen szykuje się do uroczystego powitania wiosny. Natomiast podczas organizowanych w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce warsztatów nauczymy się robić tradycyjne ozdoby wielkanocne. Będzie tez coś dla miłośników teatru i starego kina. Teatr Mazowiecki zaprasza na dobrą komedię, a Muzeum Niepodległości na podróż w czasie i spotkanie z Hanką Ordonówną. Natomiast w ciechanowskim muzeum na entuzjastów Dalekiego Wschodu czekają Samurajowie.

 

 

WARSZTATY WIELKANOCNE

 

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce przy współpracy ze Stowarzyszeniem Artystów Kurpiowskich w Kadzidle zaprasza na imprezę rodzinną pod nazwą IDO ŚWENTA ŹELGEJNOCY. Impreza przybliży dzieciom, młodzieży i dorosłym tradycje oraz obyczaje Świąt Wielkanocnych. Każdy uczestnik będzie mógł wykonać tradycyjną palmę kurpiowską z bibułkowych kwiatków, pisanki oklejane sitowiem i kolorową włóczką (Puszcza Biała) oraz pisanki „pisane” woskiem (Puszcza Zielona).

 

Impreza odbędzie się 15 marca (niedziela) 2015 roku w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce przy placu gen. J. Bema 8, w godzinach od 10.00 do 16.00.

 

 

SAMURAJE W CIECHANOWIE

 

W najbliższą sobotę w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie odbędzie się wernisaż wystawy „Samuraje.  Rycerze dawnej Japonii”. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów poznańskiego miłośnika sztuki japońskiej Macieja Płotkowiaka.

 

Samuraje. Rycerze dawnej Japonii to wystawa eksponatów ze zbiorów poznańskiego miłośnika sztuki japońskiej Macieja Płotkowiaka, który kulturą Dalekiego Wschodu interesuje się od wielu lat. Na wystawie kolekcjoner zaprezentuje dawne zbroje i miecze samurajów oraz repliki, które wykonał sam, korzystając ze wskazówek wielu rzemieślników. Interesuje go też historia Samurajów – rycerzy dawnej Japonii.

Wernisaż odbędzie się 14 marca br. (sobota)  o godzinie 13:00 w budynku ekspozycyjnym Muzeum przy ul. Warszawskiej 61 w Ciechanowie. Wstęp bezpłatny.

 

 

POWITANIE WIOSNY W SIERPECKIM SKANSENIE

 

20 marca zaczyna się wiosna. Na ten dzień Muzeum Wsi Mazowieckiego w Sierpcu zaplanowało wiele atrakcji. Będzie topienie Marzanny, zwiedzanie skansenu, przejażdżka wozem, a nawet pieczenie kiełbasek przy ognisku. Wszystko to podczas imprezy „Powitanie wiosny w skansenie”.

Aby wziąć w niej udział należy dokonać wcześniejszej rezerwacji (najpóźniej trzy dni wcześniej) pod nr telefonu (24) 275 28 83 wew. 36 lub 37 lub drogą mailową na adres: .

Więcej informacji na stronie internetowej muzeum: www.mwmskansen.pl

 

„POWITANIE WIOSNY W SKANSENIE” odbędzie się 20 marca 2015 r. (piątek) w godz. 10.00 – 14.00 w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przy ul. Gabriela Narutowicza 64. Koszt udziału wynosi 11 zł za osobę.

 

 

HANKA ORDONÓWKA W MUZEUM NIEPOLEGŁOŚCI

 

Maria Anna Pietruszyńska, występująca pod pseudonimem Hanki Ordonówny, to legenda okresu międzywojennego. Zasłynęła przede wszystkim jako pieśniarka i aktorka. Jej życie przypominało bajkę o Kopciuszku. Urodziła się w  biednej rodzinie, lecz dzięki uporowi, talentowi  i pracowitości wspięła się na szczyty kariery. Jej uwieńczeniem było małżeństwo z hrabią Michałem Tyszkiewiczem. Mimo nobilitacji, nie wyobrażała sobie  życia bez teatru i  nie zrezygnowała z występów na scenie. Miała niebanalną urodę i talent. Była elegancka, bogata, sławna, a przede wszystkim kochana przez publiczność. W 1939 r. nadszedł kres jej ustabilizowanego świata, gdyż jak śpiewała w jednej ze swoich piosenek „szczęście raz się uśmiecha”. W czasie II wojny światowej  coraz bardziej podupadała na zdrowiu, do czego przyczynił się głód, zmartwienia i ciężka praca w obozie. Pomagała osieroconym dzieciom na Syberii. Z diwy stała się „dobrą panią”, która ratowała im życie. Ostatnie lata spędziła w Libanie pod opieką męża i lekarzy. Zmarła w 1950 roku, mając jeszcze wiele niezrealizowanych planów na przyszłość.

 

To właśnie Hanka Ordonówna będzie bohaterką kolejnego spotkania z cyklu „Gwiazdy Syberii”, które odbędzie się 18 marca o godzinie 17.00 w Pałacu Przebendowskich w Muzeum Niepodległości w Warszawie, przy al. Solidarności 62. Spotkanie ilustrowane fotografiami i piosenkami w wykonaniu artystki poprowadzi dr Anna Milewska-Młynik.

 

 

„LEKCJA” W MIK-U

 

„Lekcja” to dramat komiczny autorstwa Eugène’a Ionesco. Jego akcja rozgrywa się w domu profesora, do którego właśnie przychodzi młoda uczennica. Bohaterka zdała już maturę, ale planuje dalszą edukację. Początkowa spokojna pogawędka – z żartami i refleksjami o świecie – ustępuje miejsca kłótni. Okazuje się, że o ile uczennica świetnie dodaje i nawet mnoży w pamięci ile to jest 3 755 998 251 przez 5 162 303 508, to nie jest w stanie zrozumieć podstaw odejmowania, ani nawet pojęć „mniejszości” i „większości”. Rozdrażnienie Profesora narasta z każdą chwilą. Lekcję co jakiś czas przerywa krzątająca się po domu służąca. Abstrakcyjne rozmowy, absurdy i też niekiedy intelektualny bełkot ujawniają bezradność wobec podstawowych pytań „dlaczego?”. Pytań postawionych w kontekście przemocy tak symbolicznej, jak i – co okaże się w finale – także całkiem dosłownej. W rolach głównych wystapią: Karolina Gorczyca, Wojciech Kalarus oraz Jadwiga Jankowska-Cieslak.

 

Spektakl będzie wystawiany na scenie Teatru Mazowieckiego w Mazowieckim Instytucie Kultury przy ul. Elektoralnej w Warszawie od 13 – 15 marca br. Bilety dostępne przez www.eBilet.pl, w Empikach i w siedzibie MIK (pn.-pt. w godz. 11:00-19:00) oraz poprzez aplikację GOING i www.ewejsciowki.pl

 

Więcej informacji na stronie: www.teatrmazowiecki.pl lub pod nr telefonu (22) 586 42 59 oraz 783 708 380

 

 

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974

e-mail: rzecznik@mazovia.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 10107 kB, Liczba pobrań: 211, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 190

powrót