Informacje prasowe

Informacja prasowa - Rusza budowa szerokopasmowego internetu w powiecie płockim

2014.11.07 15:20 , aktualizacja: 2014.11.07 15:44

Autor: , Wprowadzenie: Martyna Pierzchała

Mazowsze realizuje największy w Europie projekt budowy regionalnej sieci szerokopasmowego Internetu. Inwestycja przebiega zgodnie z harmonogramem. Postęp projektu to 40 proc. prac budowlanych i projektowych. Prace ruszają też w powiatach płockim i płońskim. W najbliższym tygodniu prace w terenie rozpocznie 5 brygad i 20 koparek. W sumie położonych zostanie 390 km światłowodów.

 

– Na Mazowszu wiele miejscowości jest ciągle pozbawionych dostępu do szybkiego, szerokopasmowego Internetu. Największy problem mają rolnicy, którzy tak samo jak mieszkańcy miast potrzebują szybkiego Internetu w codziennej pracy. Zmieniamy to. Do końca października przyszłego roku każda gmina będzie miała nowoczesny Internet – podsumowuje marszałek Adam Struzik.

Projekt Internet Dla Mazowsza (IDM) zakłada wybudowanie na terenie województwa mazowieckiego światłowodowej sieci szkieletowo-dystrybucyjnej. Mówiąc prościej, samorząd województwa buduje „autostrady”, od których następnie operatorzy będą mogli poprowadzić podłączenia do poszczególnych domów. Bierze w ten sposób na siebie najtrudniejszą i najkosztowniejszą inwestycję. W sumie powstaje 3680 km sieci światłowodowej, 42 węzły szkieletowe, 4 węzły techniczne i 308 węzłów dystrybucyjnych.

 

Prace ruszają też na północnym Mazowszu. W powiecie płońskim położono już 4-kilometrowy odcinek światłowodu, a w powiecie płockim koparki wyjadą do prac w najbliższym tygodniu. Skala inwestycji mówi sama za siebie. W powiecie płońskim położonych zostanie 195 km światłowodów, a w powiecie płockim – 192 km. Prace będą prowadzone zarówno na terenach niezabudowanych, jak i w miastach m.in. w Płocku, Wyszogrodzie, Bielsku, Drobinie czy Raciążu. Dlatego bardzo ważnym dokumentem jest przygotowywany obecnie projekt organizacji ruchu. Jest on niezbędny, ponieważ światłowody kładzione są wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych czy gminnych.

 

W najbliższą środę wykonawca otrzyma pierwsza dostawę 18 km rur, w których układany jest światłowód. Z uwagi na skalę projektu, sprzęt będzie systematycznie dostarczany w trakcie postępu prac. W powiecie płońskim prace rozpoczną się w Baboszewie, a w płockim – od miasta Płocka. Prowadzić je będzie równolegle 5 brygad wyposażonych w 20 koparek. Zgodnie z ustaleniami, roboty będą trwały nawet zimą. W powiecie płońskim inwestycja zostanie zakończona do lutego przyszłego roku, a powiecie płockim do czerwca.

 

W następnym etapie, kolejna firma zamontuje tzw. urządzenia aktywne. Pozwoli to na scalenie i rozruch całego sytemu z centralą w Warszawie. W efekcie mieszkańcy całego regionu będą mieli dostęp do szerokopasmowego Internetu do października przyszłego roku.

 

Partnerem samorządu województwa mazowieckiego jest polsko-koreańskie Konsorcjum Firm KT (KT Corporation – lider konsorcjum oraz członkowie: Daewoo International Corporation, Asseco Poland, Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych, BIATEL Telekomunikacja, BIATEL BIT, KBTO). Z ramienia samorządu województwa Inżynierem Kontraktu jest Agencja Rozwoju Mazowsza S.A., który nadzoruje stan zaawansowania prac projektowych, geodezyjnych, budowlanych.

 

Prace prowadzone są zgodnie z założonym harmonogramem, co potwierdzają comiesięczne raporty, które otrzymujemy od naszego operatora. Tempo prac pokazuje skuteczność i doświadczenie polsko-koreańskiego konsorcjum przy realizacji tego typu projektów – mówi Krzysztof Filiński, prezes ARM.S.A. – Fakt, że po wybudowaniu sieci Konsorcjum KT przez siedem lat będzie operatorem całości gwarantuje prawidłowość i opłacalność wykonania – dodaje.

Projekt jest realizowany w ramach RPO WM. Wartość całego przedsięwzięcia to około 458 mln zł. Przyznana dotacja unijna wynosi ponad 340 mln zł.

 

 

 

Marta Milewska

Rzeczniczka Prasowa

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974

e-mail: rzecznik@mazovia.pl

 

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 1771 kB, Liczba pobrań: 245, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 4882 kB, Liczba pobrań: 483

Liczba wyświetleń: 3717

powrót