Informacje prasowe

Informacja prasowa - Akcja "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny" w Borowiu

2014.10.24 09:45 , aktualizacja: 2014.10.24 14:45

Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska

Spotkanie z kierowcą rajdowym Bartłomiejem Czwartoszem, samochód rajdowy Mitsubishi Lancer Evo, symulatory jazdy i pokazy bezpiecznej jazdy to tylko niektóre z licznych atrakcji, jakie czekały w Borowiu na dzieciaki podczas akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Promocja noszenia odblasków zakończyła się wręczeniem wszystkim dzieciom zestawów odblaskowych ufundowanych przez samorząd województwa mazowieckiego i mazowieckie WORD-y.

 

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” to akcja promująca noszenie elementów odblaskowych. Związana jest ze zmianą przepisów ruchu drogowego, które od 31 sierpnia wprowadzają konieczność noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. W ramach akcji w kilku szkołach na terenie Mazowsza odbędą się imprezy promujące bezpieczeństwo na drodze.

 

Taka zmiana przepisów była wręcz konieczna. Teraz musimy uczulać ludzi, jak ważne jest noszenie odblasków. Wystarczy mała zawieszka odblaskowa na plecaku czy opaska na rękę. Niby taki „drobiazg”, a może uchronić nas i naszych bliskich przed kalectwem, a nawet uratować życie – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

W ramach akcji w kilku szkołach na terenie Mazowsza odbywają się imprezy promujące bezpieczeństwo na drodze. Tak było też dziś w Borowie. Na 360 uczniów ze klas III-VI szkół podstawowych oraz I-II gimnazjów z gminy Borowie czekały liczne atrakcje. Była to bowiem nie lada okazja by spotkać kierowcę rajdowego Bartłomieja Czwartosza, porozmawiać z nim i zobaczyć z bliska prawdziwy samochód rajdowy – Mitsubishi Lancer Evo. Poza tym najodważniejsi mogli sprawdzić w symulatorach jak prowadzi się motocykl oraz co dzieje się z pasażerami samochodu podczas wypadku drogowego. Uczniowie obejrzeli także film „…tak, chcę być bezpieczny” i spotkali się z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie. Mogli również spróbować swoich sił na specjalnym torze rowerowym.

 

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” to nowa akcja samorządu województwa mazowieckiego, Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Meditransu, Automobilklubu Polskiego, mazowieckich WORD-ów oraz Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. W ramach akcji do mieszkańców Mazowsza trafi 23 tys. zestawów elementów odblaskowych. Każdy z nich składa się z czterech elementów – dwóch opasek odblaskowych zapinanych na rękę oraz dwóch zawieszek z odblaskami, które można przypiąć do ubrania lub tornistra. Dzięki temu z odblasków będą mogły skorzystać nawet cztery osoby, np. dwoje rodziców i dwoje dzieci. Bezpieczeństwo na drodze oraz korzyści z noszenia elementów odblaskowych promować będą imprezy w wybranych szkołach na Mazowszu.

 

 

 

BEZPIECZEŃSTWO

 

31 sierpnia tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wprowadza ona obowiązek używania elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych bez względu na wiek, poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. Do tej pory taki obowiązek miały jedynie dzieci poniżej 15. roku życia.

 

To bardzo istotna zmiana. Policjanci i eksperci zgodnie podkreślają, że po zmroku pieszego z odblaskiem kierowca zauważy nawet pięć razy szybciej niż nieoznaczonego. Osoba poruszająca się po zmroku poboczem nieoświetlonej drogi jest praktycznie niewidoczna. Kierowca zauważy ją dopiero z odległości 20-30 m. Jeśli przyjmiemy, że dopuszczalna prędkość poza obszarem zabudowanym to 90 km/h, a minimalna droga hamowania przy tej prędkości to 90 m – widzimy, że pieszy nie ma żadnych szans. Już jeden element odblaskowy powoduje, że jest on widoczny ze 150 m, w tej sytuacji kierujący ma wystarczająco dużo czasu, aby zwolnić, wyhamować i bezpiecznie go ominąć.

 

Nowe przepisy nie mówią o tym jak nosić elementy odblaskowe ani jak mają one wyglądać. Wymagają jedynie, aby były widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Eksperci podkreślają, że światła samochodu nie oświetlają całej sylwetki pieszego. Są zawieszone nisko (około 25 cm nad ziemią ), a do tego oświetlają drogę niesymetrycznie – więcej światła pada na prawą stronę drogi. Właśnie dlatego elementy odblaskowe należy umieszczać jak najniżej i najlepiej po prawej stronie. Najwłaściwszym miejscem jest więc prawa noga – kolano i kostka. Odblaski mogą być przypięte do nogawek albo butów. Warto mieć element odblaskowy także z tyłu np. na wysokości pleców, aby pieszy był widoczny także dla nadjeżdżających z tyłu. Warto więc zainwestować w kamizelkę odblaskową lub zadbać o odblaski przy plecakach lub tornistrach naszych dzieci.

 

– Jeden odblask może uchronić przed kalectwem, a nawet uratować życie – podkreśla podinspektor Marzena Gomołowska-Domańska, kierownik Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. – Niestety, piesi bardzo często nie pamiętają o bezpieczeństwie swoim i innych i powodują blisko 9 proc. wszystkich wypadków. Najgorsze jest to, że giną w nich oni sami. Jakie błędy najczęściej popełniamy? Przede wszystkim wychodzimy na jezdnię bezpośrednio przed jadącym samochodem lub zza innego pojazdu np. autobusu czy samochodu. W takiej sytuacji kierowca nie ma szans na reakcję. Poza tym ciągle, nagminnie przechodzimy przez drogę w niedozwolonym miejscu lub na czerwonym świetle – zauważa.

 

Samorząd Województwa Mazowieckiego dba o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Od 2002 r. organizuje akcję „Bezpieczna droga do szkoły”, w ramach której uczniowie z klas IV-VI szkół podstawowych z Mazowsza uczą się zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ramach akcji już 34 tys. uczniów otrzymało zestawy młodego rowerzysty – kaski, oświetlenie do roweru, kamizelki oraz odblaski. W sumie do dzieci i młodzieży z Mazowsza trafiło także 892 tys. elementów odblaskowych.

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 3184 kB, Liczba pobrań: 191, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 371

powrót