Informacje prasowe

Informacja prasowa - Ankieterzy w pociągach

2014.10.08 11:15 , aktualizacja: 2014.10.08 15:35

Autor: , Wprowadzenie: Jolanta Nalewajk

Dziś i jutro we wszystkich pociągach Kolei Mazowieckich, SKM Warszawa oraz WKD prowadzone są badania ankietowe.  Liczone są także osoby wysiadających i wsiadających na poszczególnych stacjach. Pasażerowie będą pytani przez ankieterów o swoje preferencje. Cel badania – wsłuchanie się w potrzeby pasażerów i sukcesywne dostosowywanie oferty przewozowej do rzeczywistych potrzeb podróżnych. Badania są częścią projektu samorządu województwa mazowieckiego, a realizowanego przez MBPR „Trendy Rozwojowe Mazowsza”.

 

Ankiety są krótkie – odpowiedzi na pytania nie zajmą więcej niż 5 minut. Badanie ma ustalić, skąd i dokąd jeżdżą osoby korzystające z transportu szynowego, w jakim celu, jak często i na podstawie jakich biletów. Pozyskiwane będą również informacje na temat najczęstszych ulg czy preferowanych miejsc przesiadek. Pasażerowie będą też pytani o ocenę komfortu jazdy, bezpieczeństwa, skomunikowania, rozkładu jazdy i ceny. Wiedza ta w późniejszym etapie pomoże w dostosowaniu oferty przewozów do potrzeb podróżnych.

 

Liczenie pasażerów odbywa się przez całą dobę, natomiast ankiety z pasażerami przeprowadzane są w godzinach 6:00-9:00 oraz 16:00-19:00. Badanie przeprowadzają ankieterzy PBS Sp. z o.o. oraz Realizacja Sp. z o.o. Wszyscy legitymują się imiennymi identyfikatorami ze zdjęciem.

 

Wyniki badań zostaną przekazane spółkom przewozowym, ale zostaną także wykorzystane przy aktualizacji Planu Transportowego Województwa Mazowieckiego. Wyniki powinny być znane już na początku listopada.

 

W tym roku mija 10 lat od powstania Kolei Mazowieckich. To była pierwsza samorządowa spółka kolejowa. Dziś to jedna z największych i najnowocześniejszych spółek w kraju. Trzeba obserwować tendencje komunikacyjne i wsłuchiwać się w głos pasażerów, bo pociągi są po prostu dla nich – mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.Od chwili uruchomienia Kolei Mazowieckich oferta przewozowa i taryfowa spółki uległa znacznemu rozszerzeniu. W 2005 r. na 10 liniach kolejowych kursowało średnio 530 pociągów. Dziś spółka obsługuje 15 linii kolejowych, a w ciągu doby uruchamianych jest średnio 800 pociągów. To sprawiło, że wzrosła liczba pasażerów – z 40 do 62 mln osób rocznie. Jak widać, zapotrzebowanie na tego typu połączenia było i jest. Chcemy, by przewozy jak najbardziej odpowiadały oczekiwaniom podróżnych – dodaje.

 

Badania zlecił zarząd województwa mazowieckiego. Metodę pomiarów opracował dr Andrzej Brzeziński na zlecenie Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie.

 

 

Marta Milewska

Rzeczniczka Prasowa

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974

e-mail: rzecznik@mazovia.pl

 

 

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 49 kB, Liczba pobrań: 157, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 162 kB, Liczba pobrań: 425, Plik graficzny (GIF)
Rozmiar: 1453 kB, Liczba pobrań: 74

Liczba wyświetleń: 303

powrót