Informacje prasowe
Informacja prasowa - Park Zdrowia w Legionowie i modernizacja budynku siłowni w Makowie Mazowieckim - kolejne unijne inwestycje na Mazowszu
2014.09.09 13:45 , aktualizacja: 2014.09.10 15:16
Autor: , Wprowadzenie: Martyna Pierzchała
Dzieki unijnemu wsparciu zostanie zbudowany Park Zdrowia w Legionowie oraz przebudowany budynek siłowni w Makowie Mazowieckim. Tym razem środki pochodzą z Inicjatywy JESSICA.
Samorząd województwa mazowieckiego proponuje różne formy ubiegania się o fudusze unijne. Jednym z nich jest właśnie JESSICA – instrument zwrotny, przy pomocy którego wspierane są projekty miejskie. Za realizację pożyczek odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego, działający we współpracy z Agencją Rozwoju Mazowsza S.A.
W Makowie Mazowieckim dzięki pożyczce w wysokości 380 tys. zł zostanie zrewitalizowany pochodzący z początku XX w. budynek dawnej łaźni żydowskiej. Wpisany do rejestru zabytków obiekt obecnie użytkowany jest przez Ludowe Stowarzyszenie Sportów Siłowych. Inwestycja zakłada przeprowadzenie niezbędnego remontu oraz przebudowę z zachowaniem oczywiście zabytkowego charakteru budynku. Przeprowadzenie inwestycji znacząco poprawi warunki treningowe klubów sportowych działających na terenie miasta.
– W ramach tej inwestycji chcemy gruntownie odnowić starą siłownię podnoszenia ciężarów. Odnowione zostaną m.in. pomieszczenia tej siłowni, a także zaplecze – powiedział burmistrz Makowa Mazowieckiego Janusz Jankowski.
Dzięki wsparciu JESSICA już wkrótce mieszkańcy Legionowa zyskają nową publiczną przestrzeń miejską – Park Zdrowia. To już kolejna inwestycja realizowana w mieście z wykorzystaniem unijnych środków. Tuż obok nowo powstającego parku znajduje się oddana do użytku w 2010 r. hala widowiskowo-sportowa Arena Legionowo, której budowa możliwa była dzięki unijnemu wsparciu. Park Zdrowia, będący uzupełnienie oferty hali powstanie na sąsiednim niezagospodarowanym do tej pory obszarze leśnym. Na tym terenie zostanie zbudowany utwardzony plac wraz z systemem alejek, które łączyć się będą z placem. Znajdą się tu siłownie plenerowe z urządzeniami do ćwiczeń ruchowych oraz tężnia solankowa, a także elementy potrzebne do gier plenerowych. Całość uzupełniać będą obiekty małej architektury oraz oświetlenie.
– Legionowo po raz kolejny inwestuje w sport i rekreację. Interesującym miejscem, które powstanie w Legionowie jest Park Zdrowia z tężnią solankową, siłownią, imitacją górskiego potoku, systemem ścieżek żwirowo-betonowych z ledowym oświetleniem oraz systemem gier planszowych – powiedział zastępca prezydenta Legionowa Lucjan Chrzanowski.
Kolejne umowy na inwestycje, w obecności marszałka Adama Struzika podpisali dziś przedstawiciele BGK i inwestorzy. W imieniu Banku Gospodarstwa Krajowego umowy podpisali Marek Szczepański – Dyrektor Zarządzający Pionu Funduszy Europejskich oraz Piotr Pokropek – Dyrektor Oddziału BGK w Warszawie. Ze strony inwestorów dokumenty podpisali zastępca prezydenta Legionowa Lucjan Chrzanowski oraz burmistrz Makowa Mazowieckiego Janusz Jankowiak.
– To świetne inwestycje. Będziemy popierać i wspierać tego typu projekty sportowe. Są to inwestycje, które w bezpośredni sposób poprawiają komfort życia mieszakńców – podsumował marszałek Adam Struzik.
JESSICA (z ang. Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa, której celem jest rewitalizacja miast i realizacja innych projektów miejskich. Jest to instrument zwrotnego finansowania (np. w formie pożyczki), co wyróżnia JESSICA od systemu dotacyjnego. Po zakończeniu inwestycji beneficjent rozpoczyna spłatę pożyczki, co umożliwia finansowanie z tych środków kolejnych, ważnych dla rozwoju miast projektów. Mechanizm finansowy JESSICA polega na przekazaniu części środków z Regionalnego Programu Operacyjnego FunduszowiPowierniczemu, a następnie Funduszowi Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM). To właśnie do zadań FROM-u należy zarządzanie środkami funduszu i inwestowanie ich bezpośrednio w projekty miejskie, poprzez zwrotne instrumenty finansowe, np. pożyczki – udzielane na preferencyjnych warunkach.
Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Inicjatywy JESSICA pełni rolę Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM) w województwach: pomorskim, wielkopolskim oraz w mazowieckim. Działając jako FROM, bank oferuje preferencyjne pożyczki inwestorom realizującym projekty miejskie. Zgodnie z założeniami JESSICA, finansowane projekty mają łączyć w swej istocie aspekt komercyjny (umożliwiający spłatę pożyczki) z elementami społecznymi, pożądanymi z punktu widzenia lokalnej społeczności (np. realizacja inwestycji pozwoli zapobiec degradacji danego obszaru).
Inicjatywa JESSICA w województwie mazowieckim
BGK wdraża inicjatywę JESSICA na Mazowszu we współpracy z Agencją Rozwoju Mazowsza S.A. oraz Mazowiecką Agencją Energetyczną Sp. z o.o. Bank zarządza w tym regionie kwotą ok. 160 mln zł pochodzącą z RPO WM, którą Zarząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył na ten cel. Inicjatywa JESSICA to inaczej finansowe i zarazem zwrotne wsparcie inwestycji miejskich, oferowane w formie preferencyjnych pożyczek (z oprocentowaniem nawet na poziomie 0,5 proc. w skali roku, z maksymalnym okresem spłaty do 20 lat, karencją w spłacie kapitału do 12 miesięcy po zakończeniu realizacji projektu oraz bez jakichkolwiek opłat i prowizji z tytułu udzielenia i obsługi pożyczki). Zainteresowanie inicjatywa JESSICA jest bardzo duże, wartość złożonych wniosków o pożyczkę ponad dwukrotnie przewyższa poziom powierzonych kwoty środków. Z uwagi na ograniczony budżet środków, aktualnie trwa ocena ostatnich już projektów miejskich. Wśród sfinansowanych dotychczas, w województwie mazowieckim, inwestycji są m.in.: rewitalizacja dwóch zabytkowych budynków Uniwersytetu Warszawskiego, dworca PKP w Płocku oraz rozbudowa bazy edukacyjnej TPD „Helenów” w Warszawie.
Kontakt dla mediów:
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602,
kom. 510 591 974
rzecznik@mazovia.pl
Anna Czyż
Rzecznik Prasowy
Bank Gospodarstwa Krajowego
tel. 22 59 98 067
media@bgk.com.pl
Agnieszka Zdanowicz
Agencja Rozwoju Mazowsza S.A
tel. 22 566 47 66
kom. 505 838 053
a.zdanowicz@armsa.pl
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 501
powrót