Informacje prasowe
Informacja prasowa - Już po urlopie? - może weekend pod Warszawą?
2014.08.21 16:00 , aktualizacja: 2014.08.22 10:13
Autor: , Wprowadzenie: Martyna Pierzchała
Powoli mija sezon urlopowy, jego ostatnie chwile warto aktywnie wykorzystać na krótkie wypady niedaleko Warszawy. W pobliżu stolicy można zobaczyć wiele interesujących rzeczy i miejsc. Nie trzeba jechać do Krakowa, żeby zobaczyć krypty grobowe dawnych władców. Wystarczy udać się do Płocka. Nie trzeba wybierać się w podróż do dalekich krajów, żeby zobaczyć twórczość El Greco. Jego nigdy wcześniej niepokazywany publicznie obraz można obejrzeć w Siedlcach. Poniżej kilka ciekawych propozycji niedaleko Warszawy.
NA PÓŁNOC
Około 120 km na północny wschód od Warszawy leży ziemia kurpiowska, a na jej terenie malownicza Ostrołęka. Kurpie to nazwa zarówno terenów ziemskich, jak i miejscowej ludności. Terytorium Kurpiów znajduje się na terenach dwóch puszcz – Puszczy Zielonej i Puszczy Białej. Na pozostałościach Puszczy Zielonej utworzono wiele rezerwatów. Jednym z nich jest Rezerwat „Mingus”, na terenie którego zaprzestano wszelkich prac leśnych, dzięki czemu cały ekosystem żyje swoim własnym biegiem. Można tam zorganizować wiele wycieczek zarówno pieszych, jak i rowerowych.
Kurpie jako region wyróżniają się spośród innych specyficznymi wytworami kulturowymi. Przyglądając się tamtejszym terenom, warto zwrócić uwagę na wyroby z bursztynów, które są tam wytwarzane od XVII w. Innymi wyróżniającymi elementami kulturowymi są specyficzne wycinanki, rzeźby i palmy wielkanocne.
Te wszystkie oryginalne rzeczy można zobaczyć w Muzeum Kultury Kurpiowskiej. W jego zbiorach znajduje się 14 tys. eksponatów muzealnych i ponad 7 tys. książek w muzealnej bibliotece. Muzeum ma w swojej ofercie nie tylko wystawy, ale i lekcje muzealne oraz współorganizuje rekonstrukcje bitwy pod Ostrołęką.
Odwiedzając muzeum, warto wstąpić do jednego z jego oddziałów – Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle. W tym niewielkim skansenie w ciągu roku organizowanych jest wiele ciekawych zajęć warsztatowych.
NA ZACHÓD
110 km od Warszawy, leży jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast na Mazowszu. Płock słynie z klimatycznej starówki, malowniczego widoku na Wisłę rozpościerającego się ze Wzgórza Tumskiego, gdzie jest zlokalizowana najstarsza część Płocka. W centrum miasta mieści się Bazylika Katedralna, w której są sarkofagi ze szczątkami dwóch władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Warto odwiedzić nowoczesne Muzeum Mazowieckie z największym w Polsce zbiorem dzieł sztuki secesyjnej. Niewątpliwie, warto również zobaczyć zgromadzone w placówce zbiory kolekcji art deco z najnowszym nabytkiem muzeum – „Martwą naturą” Tamary Łempickiej.
Innym, wartym odwiedzenia miejscem jest niedawno otwarte Muzeum Żydów Mazowieckich, które mieści się w dawnej małej synagodze. Bożnica została odrestaurowana dzięki dofinansowaniu unijnemu (7,7 mln zł). Historyczny budynek mieści w sobie nowoczesne wnętrza, które dzięki zastosowaniu technik multimedialnych wprowadzają w świat kultury żydowskiej. Ekspozycje przybliżają codzienne życie społeczności żydowskiej na Mazowszu w minionych czasach. Muzeum organizuje także koncerty, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, warsztaty plastyczne i taneczne.
Z Płocka można udać się do Sierpca. Można tam zobaczyć m.in. drewnianą zabudowę najstarszej części miasta i zespół klasztorny na wzgórzu zwanym dawniej Loret.
Prawdziwą perełką jest jednak Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Skansen zajmuje powierzchnię ok. 60 ha, a na jego terenie znajduje się aż 80 obiektów. Obecnie w Sierpcu znajduje się 13 tys. eksponatów. W skład muzealnej ekspozycji wchodzi wiernie odtworzona wieś rzędówka z przełomu XIX i XX w., a w niej dworek szlachecki, XVIII-wieczny kościół drewniany i wiatrak. Przez cały rok można oglądać w Galerii Rzeźby Ludowej i w Powozowni wystawy stałe. Poza samymi ekspozycjami, skansen oferuje bogatą ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży, a także spotkania integracyjne i szkoleniowe dla pracowników różnych firm.
NA WSCHÓD
Zaledwie 40 km na wschód od Warszawy znajduje się Mazowiecki Park Krajobrazowy położony równolegle do doliny Wisły – częściowo w Kotlinie Warszawskiej i częściowo na Wysoczyźnie Siedleckiej. W granicach parku znajdują się fragmenty rzek: Świdra i Mieni. Florę parku tworzą przede wszystkim drzewa iglaste, zachowały się również torfowiska, w tym „Bagno Całowanie”. Jest to największe na Mazowszu torfowisko, a zarazem ostoja zagrożonych gatunków i cennej roślinności. Na terenie parku można spotkać łosia, jelenia i wiele rzadkich gatunków zwierząt.
Przez park wiedzie wiele ścieżek dydaktyczno-przyrodniczych dla pieszych i rowerzystów.
Kierując się dalej na wschód, można dojechać do Siedlec. W tym mieście kryje się prawdziwy skarb. Jest to jedyny w Polsce obraz malarza El Greco Ekstaza św. Franciszka. Znajduje się on w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach.
Będąc w mieście, warto po drodze odwiedzićMuzeum Regionalne, które oferuje wystawy poświęcone salonowemu życiu szlachty.
NA POŁUDNIE
Radom leży ok. 100 km od Warszawy nad rzeką Mleczną. To największy ośrodek miejski w widłach Wisły i Pilicy. Miasto jest sporym ośrodkiem przemysłowym. Słynie m.in. z organizowanych tu na skalę międzynarodową pokazów lotniczych.
Zwiedzając Radom, nie można pominąćMuzeum im. Jacka Malczewskiego.Muzeum posiada jedną z najbogatszych kolekcji malarstwa Jacka Malczewskiego (czwartą co do wielkości w kraju). Gromadzi również rysunki i pamiątki związane z tym malarzem symbolistą urodzonym w Radomiu.
Poza muzeami, warto odwiedzić Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej. Mieści się ono w odnowionej elektrowni, która przez prawie 100 lat oświetlała Radom, w tym przez blisko 30 lat służyła jako ciepłownia miejska. Inicjatorem powstania Centrum był Andrzej Wajda, który przez wiele lat przekazywał tutaj dzieła ze swojej prywatnej kolekcji. Dzięki funduszom unijnym udało się zrewitalizować i ocalić to miejsce.
Odwiedzając placówki muzealne na Mazowszu warto korzystać z Paszportu Turystycznego Województwa Mazowieckiego (dostępnego w formie kuponu na pieczątki, jak i w formie aplikacji mobilnej). Wśród osób, które zwiedzając Mazowsze, zbiorą co najmniej 22 punkty, rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody. Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej samorządu województwa mazowieckiego www.mazovia.pl w zakładce Kultura i Turystyka oraz na profilu Mazowsze serce Polski na Facebooku www.facebook.com/Mazowsze.serce.Polski.
Więcej informacji na temat atrakcji turystycznych, bazy hotelowej i rekreacyjnej Mazowsza można znaleźć na stronie samorządu województwa mazowieckiego: http://www.mazowsze.travel/
Dane adresowe:
Muzeum Kultury Kurpiowskiej
pl. gen. J. Bema 8
07-410 Ostrołęka
tel. 29 764 54 43, tel./fax. 29 764 35 00
www.muzeum.ostroleka.pl
e-mail: biuro@muzeum.ostroleka.pl
Muzeum czynne codziennie od 10.00, poza poniedziałkami
W niedzielę wstęp wolny
Zagroda Kurpiowska w Kadzidle
Oddział Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
ul. Trasa Mazurska 2
Kadzidło
www.muzeum-ostroleka.art.pl
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Płock, 09-402 ul. Tumska 8
tel. (+24) 2624491 do 3
fax (+24) 2624493
serwis: www.muzeumplock.art.pl
e-mail: muzeumplock@wp.pl
Muzeum Żydów Mazowieckich
09-400 Płock
ul. Kwiatka 7
tel. (24) 364 86 96
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
ul. Gabriela Narutowicza 64
09-200 Sierpc
tel.: 24 275 28 83/ fax: 24 275 58 20
Sekretariat: czynny od poniedziałku do piątku w godz.: 7.30-15.30
e-mail:
Muzeum Diecezjalne w Siedlcach
ul. bpa Ignacego Świrskiego 56
08-110 Siedlce
tel. (25) 644-98-65, tel. kom.: 602-514-789, 503-035-500
http://www.muzeum.siedlce.pl
muzeum@muzeum.siedlce.pl
Muzeum Regionalne w Siedlcach
Siedlce, 08-110 ul. Piłsudskiego 1
tel. (+25) 6327470, 6327479
fax (+25) 6324224
www.muzeumsiedlce.art.pl/
e-mail: muzeumsiedlce@interia.pl
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu
Radom, 26-600 ul. Kopernika 1
tel. (+48) 3836077
fax (+48) 3836078
www.elektrownia.art.pl
poczta@elektrownia.art.pl
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Radom, 26-600 Rynek 11
tel. (+48) 3622114, 3624329, 3623481
fax (+48) 3623481
www.muzeum.edu.pl
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 216
powrót