Informacje prasowe

Informacja prasowa - Siedlce coraz bliżej zakończenia prac nad swoim RIT-em

2014.08.14 14:30

Autor: , Wprowadzenie: Martyna Pierzchała

Wspólne myślenie o całym subregionie – to cel nowego sposobu wykorzystania przez samorządy części środków unijnych będących w gestii samorządu województwa. Trwają właśnie jedne z ostatnich prac nad kształtem Regionalnego Instrumentu Terytorialnego (RIT). Dziś członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska  spotkała się z samorządowcami z subregionu siedleckiego. – Jesteśmy coraz bliżej konsensusu. Samorządy chcą rozmawiać i wspólnie szukać takich rozwiązań, które będą zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej – podkreśliła marszałek Orzełowska.

 

Regionalny Instrument Terytorialny (RIT) jest częścią Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-20. To nowe, autorskie podejście samorządu województwa do wykorzystania środków unijnych. Chodzi o to, by myśleć o inwestycjach, przekraczając granice poszczególnych samorządów. Są takie dziedziny, w których liczy się porozumienie między samorządami i wspólna inicjatywa – np. przy projektach dotyczących informatyzacji placówek z większego obszaru czy projektach drogowych przebiegających przez kilka gmin. Pozwoli to elastycznie i indywidualnie (czyli z punktu widzenia danego subregionu) podchodzić do projektów. Cel jest prosty – aby środki unijne jak najlepiej wpłynęły na rozwój danego terenu.

 

Środki w ramach RIT dla wszystkich pięciu subregionów Mazowsza wynoszą minimum 6 proc. całej kwoty przyznanej województwu na RPO WM 2014-20 (czyli co najmniej 130 mln euro). Trzeba też pamiętać, że poza RIT-em o wsparcie z UE będzie można się ubiegać jak dotychczas – w ramach otwartych konkursów.

 

Liderem RIT-u jest zawsze główne dla subregionu miasto. W tym przypadku władze Siedlec wraz z partnerami (władzami powiatów z tego subregionu) wypracowały propozycję projektu wiodącego.Dotyczy on  budowy centrum przesiadkowego w Siedlcach oraz sieci drogowych (połączeń drogowych z siecią TEN-T). Projekt zakłada m.in. budowę dworca wraz z infrastrukturą towarzyszącą, budowę parkingu czy tunelu.

 

W ramach planu działań RIT dla subregionu siedleckiego zgłoszono 22 przedsięwzięcia. Łącznie wstępną pozytywną ocenę przeszło (wraz z projektami tzw. warunkowymi) 73 proc. przedsięwzięć, co w skali województwa jest bardzo dobrym wynikiem. Dzisiejsze spotkanie w Siedlcach pozwoliło samorządowcom z całego subregionu siedleckiego przedyskutować ostateczny kształt RIT.

 

– Zespoły robocze – Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego oraz Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, oceniając siedleckie projekty, brały pod uwagę program bazowej i kompleksowej sieci transportowej – drogowej i kolejowej (TEN-T). Większość zgłoszonych w ramach RIT propozycji doczekało się pozytywnej oceny, są jednak również takie, które wymagają korekty – tak, aby strona unijna nie podważyła ich umieszczenia w RPO. Podsumowując dotychczasową pracę samorządów, myślę, że jesteśmy na dobrej drodze i najtrudniejszy etap jest już za nami – podsumowała członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 43 kB, Liczba pobrań: 176, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 344

powrót