Informacje prasowe

Informacja prasowa - PPP – DOBRE PRAKTYKI PARTNERSTWA PUBLICZNO-PRYWATNEGO. WARSZTATY POLSKICH INWESTYCJI ROZWOJOWYCH DLA SAMORZĄDOWCÓW Z MAZOWSZA

2014.06.30 16:10 , aktualizacja: 2014.06.30 16:23

Autor: , Wprowadzenie: Martyna Pierzchała

Zaufanie w transakcjach realizowanych w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego to jeden z kluczowych czynników, niezbędnych do realizacji inwestycji. Ostatnie badania pokazują, że co prawda aż 90 proc. jednostek samorządu terytorialnego słyszało o PPP, ale jedynie 4 proc. stosowało ten model w praktyce. O tym, jak skutecznie przeprowadzić inwestycję z udziałem partnera prywatnego oraz jak skorzystać ze wsparcia środków i doświadczenia w tym zakresie Polskich Inwestycji Rozwojowych eksperci funduszu rozmawiali dziś z przedstawicielami samorządów z województwa mazowieckiego.

 

Po Krakowie, Gdańsku, Lublinie, Rzeszowie i Łodzi, Warszawa jest ostatnim punktem na mapie Akademii PIR przed wakacjami. Warsztaty dla samorządowców z Mazowsza współorganizował urząd marszałkowski województwa mazowieckiego.

 

– PIR to nie tylko wsparcie doradcze, ale i finansowe. Udział w finansowaniu kapitałowym ze środków funduszu może – w przypadku inwestycji samorządowych – wynieść do 80 proc. wartości projektu. Dzięki tym pieniądzom możemy zrealizować takie inwestycje, na które brakuje środków, a które mogą poprawić komfort mieszkańców Mazowsza – powiedział wicemarszałek Leszek Ruszczyk.    

 

– Prawdopodobnie w trudnych finansowo czasach, PPP jest dla samorządów rozwiązaniem. Inwestycje realizowane w tej formule nie wchodzą w zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego. Pod tym względem są bardzo atrakcyjne – dodał członek zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. Piotr Popik.  

 

Prawie 120 projektów i 60 zakwalifikowanych do dalszej analizy. 8 o wartości ponad 6,5 miliarda złotych uzyskało wstępną akceptację Komitetów Inwestycyjnych i znajduje się w fazie pogłębionej analizy prawno-finansowej. To dorobek ośmiu miesięcy prac Zespołu Inwestycyjnego PIR. Wśród ośmiu wstępnie zaakceptowanych projektów dwa dotyczą inwestycji realizowanych wspólnie z jednostkami samorządu terytorialnego w modelu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

 

– Spotykając się z samorządowcami, za każdym razem staram się przekonywać, że Partnerstwo Publiczno-Prywatne to przede wszystkim właśnie partnerstwo. Oczywiście przychodzimy do jednostek samorządu terytorialnego jako profesjonalny inwestor finansowy, z konkretną ofertą, wspartą kwotą 2 mld złotych przeznaczoną na współfinansowanie lokalnych inwestycji infrastrukturalnych. Niemniej bez zrozumienia struktury każdego projektu, oczekiwań strony prywatnej i specyfiki podmiotów publicznych, transakcje PPP nie mają wielkich szans na finalny sukces. Taką niezbędną dozę wzajemnego zaufania i zrozumienia, oprócz relatywnie taniego kapitału wnosi do PPP nasz Fundusz – przekonuje Mariusz Grendowicz, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych.

 

Spotkanie w Warszawie kończy pierwszą rundę spotkań organizowanych w ramach Akademii Polskich Inwestycji Rozwojowych. Kolejne spotkania odbędą się – 12 września w Szczecinie i 23 września w Kielcach.

Mikołaj Kunica
Dyrektor ds. komunikacji
Polskie Inwestycje Rozwojowe
Tel. 22 537 75 57, kom. 780 039 710

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 369 kB, Liczba pobrań: 271, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 427

powrót