Informacje prasowe

Informacja prasowa - Komisja sejmowa – co z janosikowym po wyroku Trybunału

2014.03.19 16:00

Autor: , Wprowadzenie: Hanna Maliszewska

 

Dziś został opublikowany w Dzienniku Ustaw wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie „janosikowego”. Również dziś odbyło się w Sejmie posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej zajmującej się dotychczas zmianą tych przepisów. Marszałek Adam Struzik zadeklarował pomoc przy tworzeniu nowego prawa. – Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, wieloletnie starania o zmianę przepisów, proponowane przez nas rozwiązania to wszystko może być podstawą do prac nad nowymi przepisami. Chciałbym zadeklarować wszelką pomoc w dojściu do właściwych rozwiązań. W odczytanym przez Trybunał uzasadnieniu wyroku było wiele wskazówek. Najważniejsze teraz, żeby zrewidować sposób myślenia o systemie wyrównawczym – zarówno o systemie wpłat, jak i o algorytmie późniejszego podziału tych pieniędzy – mówił marszałek Struzik.

 

Podczas dzisiejszego posiedzenia podkomisji zarówno ministerstwo finansów, jak i posłowie deklarowali chęć pilnego podjęcia prac nad zmianami w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Wszyscy orzekli, że o konkretnych propozycjach będą rozmawiać po tym, jak ukaże się pisemne uzasadnienie wyroku Trybunały Konstytucyjnego, bo w nim są wytyczne.

 

Ten system był zbudowany w czasach dobrego rozwoju, nie uwzględniał w ogóle polityki spójności UE – powinniśmy przecież brać pod uwagę środki unijne przy analizie tego, które samorządy potrzebują dodatkowego wsparcia. Poza tym nie może być tak, że na poziomie województw dawcą jest tylko jeden samorząd, a biorcami są wszyscy, symbolicznie nawet ten, który daje. Musi nastąpić generalna rewizja tego systemu. Niech pieniądze otrzymują tylko ci, którzy są poniżej średniej, a niech dają wszyscy ci, którzy są powyżej. I kolejna ważna rzecz – dystrybucja tych środków. Przecież te mechanizmy powinny służyć rozwojowi. Wystarczy uwzględnić model programów unijnych – pieniądze powinny być np. przekazywane na wsparcie przedsiębiorczości, na dołożenie do projektów realizowanych ze środków europejskich, a nie być wrzucane do budżetów wszystkich województw – proponuje marszałek Adam Struzik.

 

Marszałek poinformował też, że w tym roku z tytułu „janosikowego” wpłacone zostały już 174,3 mln zł (to kwoty tegorocznych i części zeszłorocznych rat). Skarbnik województwa zwrócił uwagę na fakt, że do końca lutego z tytułu podatku CIT uzyskaliśmy ponad 204 mln zł, więc większość wpłat na „janosikowe” odbywało się z kredytu w rachunku bieżącym.

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego

Pliki do pobrania

Rozmiar: 2026 kB, Liczba pobrań: 56
Rozmiar: 44 kB, Liczba pobrań: 141, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 162

powrót