Informacje prasowe

Informacja prasowa - Najlepsze rozwiązanie energetyczne na Mazowszu - znamy laureatów

2014.03.07 15:40 , aktualizacja: 2014.03.07 15:49

Autor: , Wprowadzenie: Martyna Pierzchała

Energooszczędne rozwiązania oraz rewitalizacja z zastosowaniem najnowocześniejszych metod to nowe kierunki rozwojowe na polskim rynku energetyki, a także pomysły zwycięzców konkursu na najlepsze rozwiązanie energetyczne na Mazowszu. Autorów najlepszych projektów wyłoniono podczas gali targów Elektrotechnika 2014.

 

Konkurs był organizowany przez Mazowiecką Agencję Energetyczną Sp. z o.o. w ramach międzynarodowego projektu Regional Energy Concepts (CEP-REC, Plan rozwoju  energetyki na Mazowszu). Przy wyborze najlepszych projektów były brane pod uwagę m.in. skala i zasięg oddziaływania projektu, stopień realizacji strategii energetycznej, zastosowanie innowacyjnych technologii, a także wpływ projektu na redukcję emisji CO2 oraz innych zanieczyszczeń.Ostatecznie spośród nadesłanych zgłoszeń wyłoniono trzech laureatów:

 

  • W kategorii „Efektywność energetyczna w przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych” – Zakład Usług Komunalnych w Warce Spółka z o.o. za projekt „Przebudowa kotłowni oraz sieci ciepłowniczej z węzłami cieplnymi na osiedlach 35-lecia i Książąt Mazowieckich w Warce”.

 

W ramach projektu przebudowano istniejącą kotłownię gazową i zamontowano kotły ekologiczne. Wykorzystano przy tym palniki o modulowanym działaniu i ekonomicznej pracy oraz ekonomizery kondensujące, dzięki którym ciepło ze spalin wylotowych zostaje odzyskane i wykorzystane do podgrzania wody przepływającej przez ekonomizer. Zastosowano także wysokiej klasy automatykę do sterowania pracy kotłowni i węzłów cieplnych. Ciepłą wodę w budynku administracyjnym zapewnia instalacja solarna. Dla lepszego zarządzania instalacją zainstalowano system monitoringu.

 

  • W kategorii „Odnawialne źródła energii” – firma Plastoma Michał Żydek za projekt „Elektrownia słoneczna EkoWawer o mocy 100 kW pracująca dla systemu pomp ciepła produkujących ciepło i chłód na potrzeby własne hal magazynowo-biurowych. Pompy ciepła typu powietrze – woda jako podstawowe źródło ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych”.

 

Projekt zakłada produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznej. Instalacja ograniczy emisję szkodliwych związków chemicznych do atmosfery. Daje również możliwość monitorowania zużycia energii, co z kolei umożliwia m.in. wykrycie potencjalnych miejsc, w których jest ona wykorzystywana nieefektywnie.

 

  • W kategorii „Budownictwo energooszczędne” – Ecoville Spółka z o.o. za projekt „Osiedle domów pasywnych ecoville”.

 

Osiedle „ecoville” składa się z osiemnastu zaawansowanych technologicznie domów. Ich zaletą jest blisko dziesięciokrotnie niższe zapotrzebowanie na energię w stosunku do domów w budownictwie tradycyjnym. Większy nacisk położony jest na dogrzewanie powietrza wentylacyjnego, wykorzystanie promieniowania słonecznego, a także odzyskiwanie ciepła pochodzącego od wewnętrznych źródeł, takich jak urządzenia elektryczne.

 

Projekt Regional Energy Concepts (CEP REC) jest realizowany w ramach Programu dla Europy Środkowej współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail biuro.prasowe@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 133 kB, Liczba pobrań: 184, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 317

powrót