Informacje prasowe
Informacja prasowa - Linia kolejowa Modlin-Płock ujęta w krajowej Strategii Rozwoju Transportu
2014.01.09 14:10 , aktualizacja: 2014.01.09 14:25
Autor: , Wprowadzenie: Hanna Maliszewska
Linia kolejowa Modlin-Płock znalazła się w Strategii Rozwoju Transportu – strategicznym dokumencie wyznaczającym priorytety inwestycyjne kraju do 2020 r. – Obecnie dokument jest w fazie konsultacji społecznych. Dlatego gorąco zachęcam samorządowców, ale i samych mieszkańców do aktywnego udziału w konsultacjach. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz PKP PLK zrozumiały, że inwestycja jest potrzebna, że jest ważna. Trzeba jednak postawić kropkę nad „i”. Głosy wsparcia ze strony samorządowców, organizacji czy mieszkańców dla budowy tej inwestycji wzmocnią jej pozycję w strategii i zwiększą szansę na realizację – apeluje marszałek Adam Struzik.
Dokument Implementacyjny do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 R. (z perspektywą do 2030 r.) przygotowywany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju to jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących priorytetów inwestycyjnych kraju. Umieszczenie danej inwestycji w tym dokumencie daje szansę na jej realizację – czy to w oparciu o środki krajowe, czy też unijne.
Batalia o uwzględnienie linii Modlin-Płock w strategii trwała od dwóch lat. W 2011 r. samorząd województwa mazowieckiego zlecił przygotowanie Wstępnego Studium Wykonalności dla budowy nowej linii kolejowej w relacji Modlin-Płock. Była to pierwsza rzetelna i kompleksowa analiza dotycząca inwestycji, o której od lat w samym Płocku wiele się mówiło. Celem studium była wnikliwa analiza wszystkich aspektów inwestycji – czy jest ona możliwa do przeprowadzenia, z jakimi kosztami należy się liczyć i jaki podmiot mógłby ją realizować.
Studium zostało przygotowane przez konsorcjum IDOM. Objęło analizy środowiskowe, społeczno-gospodarcze, techniczne, ruchowo-przewozowe, finansowo-ekonomiczne oraz instytucjonalne i prawne, a także przebiegu linii. Analizom towarzyszyły również konsultacje społeczne w trzech powiatach – płońskim, płockim oraz nowodworskim. Mieszkańcy w badaniach ankietowych pozytywnie ocenili projekt budowy linii kolejowej Płock-Modlin (aż 92 proc. ankietowanych wyraźnie opowiedziało się za powstaniem tej linii). Poza tym potrzebę realizacji tej inwestycji potwierdziła ekspercka opinia firmy IDOM (2013 r.).
Całość dokumentacji została następnie przekazana zarówno Ministerstwu Infrastruktury i Rozwoju, jak i PKP Polskim Liniom Kolejowym, które mogą być jedynym podmiotem odpowiedzialnym za przeprowadzenie tej inwestycji w obecnym stanie prawnym.
W Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. umieszczone zostały również dwie inne inwestycje kolejowe ważne dla mieszkańców subregionu płockiego – poprawa przepustowości linii kolejowej E 20 (na odcinku Warszawa – granica województwa) oraz prace na linii kolejowej nr 33 (na odcinku Kutno – Płock).
Swoje uwagi i wnioski można składać do 5 lutego 2014 r. drogą elektroniczną– wypełniając on-line ankiety na stronie:
http://www.srt-2020.pl/#!skadanie-uwag-i-wnioskw/cb3y
lub przesyłając uwagi (ewentualnie wypełnioną ankietę na jeden z dwóch adresów e-mail: , .
Można również wysyłać je na adres pocztowy:
WS Atkins-Polska Sp. z o. o.
ul. Zwycięstwa 10 (44-100), Gliwice
(z dopiskiem "konsultacje społeczne")
lub składać ustnie do protokołu i za pomocą ankiety (w budynku Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju przy ul. Chałubińskiego 4/6 w Warszawie pok. nr 501A, budynek B w godzinach 9.00-15.00).
Dodatkowo na potrzeby konsultacji społecznych uruchomiony został nr telefonu: 22 390 59 58 czynny pn-pt w godzinach 10.00-16.00.
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 320
powrót