Informacje prasowe

Informacja prasowa - Poprawa bezpieczeństwa powodziowego na Mazowszu - porozumienie wojewody i marszałka

2013.08.26 11:25

Autor: , Wprowadzenie: Hanna Maliszewska

 

Dostosowanie planowania przestrzennego do potrzeb bezpieczeństwa powodziowego oraz wypracowanie planu inwestycji i ich finansowania, a także współpraca przy ich realizacji – to część inicjatyw zawartych w porozumieniu podpisanym przez wojewodę mazowieckiego i marszałka województwa. W pracach wykorzystane będą ekspertyzy opracowane przez działający przy wojewodzie zespół ds. Programu Bezpieczeństwa Powodziowego w Regonie Wodnym Środkowej Wisły.

 

Porozumienie dotyczy bezpieczeństwa powodziowego na terenach wzdłuż środkowej Wisły. Zakłada ono współpracę w zakresieplanowania przestrzennego i polityki regionalnej. Do ustaleń aktualizowanego przez marszałka planu zagospodarowania przestrzennego województwa, wykorzystana zostanie wiedza pozyskana w ciągu ostatnich dwóch lat przygotowywania programu programu Bezpieczeństwa Przeciwpowodziowego. Określone zostały cechy retencyjności zlewni Wisły, a także standardy urbanistyczne, architektoniczne i technologiczne, niwelujące zagrożenia powodziowe. Przeprowadzono ekspertyzy z zakresu gospodarki przestrzennej, które m.in. określają typologię terenów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi.

 

W ramach porozumienia prowadzona będzie też współpraca z samorządami ośmiu województw leżących w dorzeczu Wisły. Dotyczyć będzie m.in. wykorzystania na inwestycje przeciwpowodziowe środków nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

 

Na wrzesień zaplanowano wspólne międzyregionalne seminarium dla pracowników biur planowania przestrzennego, zarządów gospodarki wodnej oraz melioracji i urządzeń wodnych. Celem jest popularyzacja wiedzy jak uwzględniać ochronę przeciwpowodziową przy tworzeniu lub aktualizowaniu planów zagospodarowania przestrzennego. Przedstawione zostaną dobre praktyki urbanistyczne, architektoniczne i budowlane.

 

Na przełomie września i października powinny zostać opracowane wytyczne, które pozwolą na wyznaczenie obszarów problemowych w skali województwa (np. najbardziej zagrożonych lokalnymi wezbraniami i podtopieniami). Do końca roku mają się odbyć warsztaty dla przedstawicieli wojewódzkich biur planowania w celu stosowania spójnych zapisów w planach zagospodarowania przestrzennego województw leżących w zlewni Wisły środkowej.

 

Wojewodowie odpowiadają za zarządzanie kryzysowe jeśli powódź nadejdzie, ale dla bezpieczeństwa powodziowego ważniejsze jest zapobieganie, dlatego tak ważna jest stała współpraca wojewodów i marszałków oraz podlegających im instytucji. Marszałkowie odpowiadają za planowanie przestrzenne, wykonują także, w oparciu o środki przekazane przez stronę rządową, zadania dotyczące zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Na Mazowszu działania te realizuje Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych.

__________________________________________________________________

ProgramBezpieczeństwa Powodziowego w Regionie Wodnym Środkowej Wisły został zainicjowany przez wojewodę mazowieckiego w kwietniu 2011 r. Udział w jego przygotowaniu wzięły wszystkie najważniejsze instytucje, odpowiadające za bezpieczeństwo powodziowe oraz wojewodowie i marszałkowie z województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, a także warmińsko-mazurskiego, łódzkiego i śląskiego. W grudniu 2012 r. przyjęto projekt Programu, z listą 800 planowanych działań. Dalsze prace z nim związane mają być prowadzone w ramach tzw. master planu dla dorzecza Wisły, opracowywanego przez Ministerstwo Środowiska. Zespół wojewody mazowieckiego będzie w tym czasie prowadził pilotaże edukacyjne w województwach: mazowieckim, łódzkim i lubelskim w celu podnoszenia świadomości społecznej na terenach zagrożonych powodzią.

Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego

Marta Milewska, Rzecznik Prasowy Marszałka Województwa Mazowieckiego

Pliki do pobrania

Rozmiar: 63 kB, Liczba pobrań: 164, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 155

powrót