Informacje prasowe

Informacja prasowa - Nowa siedziba Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego w Warszawie

2013.08.12 14:05

Autor: , Wprowadzenie: Hanna Maliszewska

 

 

Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny zyskał nową, dobrze zlokalizowaną siedzibę przy ul. Nowy Zjazd 1 w Warszawie. Dostosowanie pomieszczeń na potrzeby ośrodka kosztowało ok. 800 tys. zł. Pieniądze na remont pochodziły z budżetu województwa mazowieckiego.

 

Przez blisko 20 lat Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny (WOA) mieścił się przy ul. Nowogrodzkiej 75 w Warszawie. Był to jednak budynek należący do m.st. Warszawy, a zadania dotyczące wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zostały od stycznia 2012 r. zlecone samorządowi województwa. Ośrodek potrzebował więc nowej siedziby z odpowiednią lokalizacją. Dzięki decyzji zarządu województwa na działalność WOA udało się znaleźć 330 m2 pomieszczeń przy ul. Nowy Zjazd 1 w Warszawie.

 

Pomieszczenia wymagały jednak remontu i dostosowania do potrzeb ośrodka. Od początku roku przeprowadzono kompleksowy remont i adaptację nowej siedziby. Poprawie uległy warunki pracy. Do dyspozycji ośrodka jest osiem pokoi do prac biurowych, prowadzenia diagnoz, rozmów indywidualnych oraz przestronna sala konferencyjna do potrzeb szkoleniowych. Nowe miejsce to dogodne warunki do kontaktów z potencjalnymi rodzicami, dziećmi, z pracownikami partnerów placówki (np. przedstawicielami sądów, służby kuratorskiej), jak i do organizowania szkoleń. Na dostosowywanie tych pomieszczeń do specyfiki działalności Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego z budżetu województwa samorząd przekazał ok. 800 tys. zł.

 

Przejęcie zadania od powiatów wymagało szeregu inwestycji organizacyjnych – m.in. zapewnienia przez samorząd województwa odpowiedniego miejsca dla ośrodków adopcyjnych i ich wyposażenie. W ubiegłym roku udało się zorganizować nowe siedziby dwóm oddziałom zamiejscowym Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego: w Radomiu i w Ostrołęce. Niedługo nową siedzibę zyska również oddział zamiejscowy w Płocku – podsumował wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

 

Na Mazowszu funkcjonuje obecnie pięć ośrodków adopcyjnych – w tym jeden publiczny w Warszawie, działający w strukturach Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej z pięcioma oddziałami zamiejscowymi (w Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce, Radomiu i w Siedlcach) oraz cztery ośrodki prowadzone przez organizacje pozarządowe. Wszystkie ośrodki mają za zadanie przygotowywać rodziny do przysposobienia dziecka, a także kwalifikować rodziny i dzieci, diagnozując ich pedagogicznie i psychologicznie oraz gromadząc informacje o ich stanie zdrowia.

 

Nie obserwujemy nagłego wzrostu liczby dzieci kwalifikowanych do adopcji, natomiast obserwujemy w Polsce dużą otwartość kandydatów na rodziców adopcyjnych, którzy są skłonni przyjąć dzieci o troszkę trudniejszym stanie zdrowia czy bardziej liczne rodzeństwa albo dzieci starsze – poinformowała Bożena Sawicka, p.o. Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego.

 

Wojewódzki Ośrodek Adopcyjnydodatkowo szkoli kandydatów na rodziców adopcyjnych według autorskiego programu „Bliżej Dziecka”. Prowadzi również Wojewódzki Bank Danych o dzieciach z terenu Mazowsza oczekujących na przysposobienie w ramach adopcji krajowej, współpracuje także z Wojewódzkimi Bankami działającymi w innych województwach. Poza tym jako jedyna jednostka w kraju prowadzi Centralny Bank Danych o dzieciach, które mogą w wyniku adopcji międzynarodowej trafić poza terytorium Polski. Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny jest jednym z trzech ośrodków w Polsce i jednocześnie wiodącym wśród wskazanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej do przeprowadzania adopcji zagranicznych.

 

Wbrew powszechnej opinii to nie dzieci czekają na rodziców, a potencjalni rodzice czekają na dziecko, którego sytuacja prawna pozwoli na jego adopcję. Tylko w pierwszej połowie tego roku takich rodzin było ponad 270. Poza tym rodziny zazwyczaj starają się o adopcję dziecka zdrowego i jak najmłodszego. Dlatego często w placówkach pozostają dzieci ciężko chore czy też starsze. Mimo to dzięki zbieranym informacjom w obu bankach danych oraz regularnie prowadzonym konsultacjom i szkoleniom udało się w pierwszej połowie tego roku przeprowadzić na Mazowszu 329 adopcji, z czego 174 to krajowe, a 155 międzynarodowe. Dla porównania cały ubiegły rok dał 616 dzieciom dom rodzinny, w tym 361 dzieci w kraju, a 255 za granicą.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Pliki do pobrania

Rozmiar: 75 kB, Liczba pobrań: 165, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 576

powrót