Informacje prasowe

Informacja prasowa - Coraz więcej "czarnych punktów wodnych" na Mazowszu

2013.07.23 09:40 , aktualizacja: 2013.07.23 14:29

Autor: , Wprowadzenie: Martyna Pierzchała

Lato to czas wypoczynku nad wodą. Niestety, również i tragicznych w skutkach wypadków nad akwenami. Najczęściej dochodzi do nich na tzw. dzikich plażach. Tylko w zeszłym roku na terenie Mazowsza doszło do kilkudziesięciu utonięć. Aby zwiększyć bezpieczeństwo wypoczywających i uczulić ich na czyhające na nich zagrożenia, od czterech lat samorząd województwa mazowieckiego wspólnie z policją oznacza najbardziej niebezpieczne miejsca „czarnymi punktami wodnymi”. W tym roku przybędzie kolejnych 21.

 

W 2012 r. w całym kraju zgłoszono 509 wypadków tonięcia. W ich wyniku utonęło 449 osób, w tym 409 na wodach ogólnodostępnych. Najwięcej wypadków zanotowano na terenach wiejskich. Rzeki, jeziora oraz stawy i sadzawki okazały się najbardziej niebezpieczne – utonęło w nich w sumie 293 osoby. Są to w większości miejsca niestrzeżone, tzw. dzikie plaże, gdzie nad bezpieczeństwem kąpiących się nie czuwają ratownicy.

 

Miejsc uznawanych za szczególnie niebezpieczne jest coraz więcej. W tym roku na terenie Mazowsza będzie ustawionych 21 nowych „czarnych punktów wodnych”. W Warszawie i okolicach powstanie ich siedem: na plaży po prawej, praskiej stronie Wisły, przy Jeziorku Czerniakowskim, w Parku Hosera w Pruszkowie, nad zbiornikami w miejscowościach Puchały i Moszna oraz w Plecewicach przy wyrobisku gliny (pow. sochaczewski). Cztery punkty staną w regionie radomskim: nad Wisłą – w Zajezierzu (pow. kozienicki), Kępeczkach (pow. kozienicki), Kłudziu (pow. lipski) oraz przy zbiorniku retencyjnym w Pionkach (pow. radomski). Region siedlecki „czarnych punktów wodnych” będzie miał siedem: w Korczówce nad zalewem (pow. łosicki), Mężninie nad Bugiem (pow. łosicki), Albinowie i Mogielnicy przy kopalni piachu (pow. siedlecki), w Kownaciskach przy wyrobisku żwirowym (pow. siedlecki) oraz w Budach Kupientyńskich i Hilarowie przy kopalniach piachu (pow. sokołowski). W regionie ostrołęckim znaki pojawią się w Prosienicy (pow. ostrowski) i Zazdrości (pow. wyszkowski) przy wyrobiskach żwirowych oraz w Udrzynie nad Bugiem (pow. wyszkowski).

 

Tablice informujące o ryzyku kąpieli są zawsze ustawione w widocznym dla wszystkich miejscu. Żółty napis ostrzegawczy na czarnym tle gwarantuje czytelność oraz prosty przekaz. Środki na wyprodukowanie tablic zapewnił samorząd województwa mazowieckiego. Miejsca, w których zostaną ustawione znaki, wytypowały Komendy Wojewódzka i Stołeczna Policji.       

 

 

     

 

 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Mazowieckiego
tel. 510 591 974
e-mail: m.milewska@mazovia.pl

asp. Mariusz Mrozek
Rzecznik Prasowy
Komendanta Stołecznego Policji
e-mail: rzecznikksp@policja.waw.pl

kom. Alicja Śledziona
Rzecznik Prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji
tel.: 48 345 26 25
email: prasowy.kwpradom@mazowiecka.policja.gov.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 152 kB, Liczba pobrań: 186, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 694 kB, Liczba pobrań: 49
Rozmiar: 825 kB, Liczba pobrań: 45
Rozmiar: 762 kB, Liczba pobrań: 44
Rozmiar: 188 kB, Liczba pobrań: 145, Plik graficzny (GIF)
Rozmiar: 112 kB, Liczba pobrań: 358, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 272

powrót