Informacje prasowe

Informacja prasowa - Europamobil na Ziemi Siedleckiej. Studenci z UE poprowadzą warsztaty z uczniami

2012.09.14 10:00 , aktualizacja: 2012.09.14 10:06

Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

Licealiści i gimnazjaliści z Łaskarzewa, Siedlec oraz Maciejowic podczas specjalnych warsztatów będą mogli porozmawiać ze studentami z różnych krajów Unii Europejskiej o Europie, jej różnorodności kulturowej, migracjach, polityce oraz o Unii Europejskiej. Wszystko w ramach projektu Europamobil, realizowanego w trzech europejskich regionach – Mazowszu, Ile-de-France i Brandenburgii. Zajęcia będą odbywały się w języku angielskim, francuskim lub niemieckim. W każdej szkole zorganizowane zostaną dodatkowo targi informacyjne, podczas których uczniowie będą mogli dowiedzieć się m.in. o możliwościach udziału w zagranicznych wymianach, praktykach i wolontariacie.

 

Co Europa ma ze mną wspólnego? Jakie szanse powstają dla mnie w Europie? Jaki wkład mogę mieć w kształtowanie Europy? To główne pytania, na które będą starali się znaleźć odpowiedzi zarówno uczniowie, jak i studenci. Dla wszystkich będzie to szansa na lepsze zrozumienie sąsiednich krajów i ich mieszkańców. Uczniowie nie tylko dowiedzą się więcej o integracji europejskiej, ale także o możliwościach jakie stwarza im Unia Europejska, otwierając przed nimi swoje granice. Będzie to dla nich również szansa na praktyczne wykorzystanie swoich umiejętności językowych.

 

18 studentów z ośmiu europejskich krajów – Francji, Irlandii, Słowenii, Polski, Niemiec, Rumunii, Hiszpanii oraz Portugali, podróżować będzie po Mazowszu specjalnym autobusem o nazwie Europamobil. Od 13 do 27 września przeprowadzą w sumie 88 warsztatów w 11 mazowieckich szkołach ponadgimnazjalnych. Weźmie w nich udział ok. 2 tys. uczniów z Mazowsza. Ze studentami spotkają się także licealiści i gimnazjaliści z subregionu siedleckiego. Pierwsze warsztaty odbędą się 17 września w Zespole Szkół nr 1 w Łaskarzewie, kolejne19 września w I Liceum Ogólnokształcącym w Siedlcach i 24 września w Publicznym Gimnazjum w Maciejowicach. Na końcu,26 września, Europamobil odwiedzi Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Siedlcach.

 

Studenci uczestniczą właśnie w specjalnym tygodniowym szkoleniu w Wildze na Mazowszu. Pod okiem trenerów opracowują materiały dydaktyczne i przygotowują warsztaty. Projekt Europamobil zostanie podsumowany podczas specjalnej konferencji, która odbędzie się 28 września w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Podczas spotkania studenci biorący udział w projekcie opowiedzą o swoich doświadczeniach. Odbędzie się także specjalny panel dyskusyjny o tym, jak uczyć o tożsamości europejskiej w zmieniającej się sytuacji politycznej, ekonomicznej i społecznej.

 

Projekt realizowany jest przez Fundację Genshagen, przy wsparciu Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, Samorządu Województwa Mazowieckiego, Landu Brandenburgii, Fundacji im. Roberta Bosha oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które przekaże na jego realizację ponad 15,8 tys. zł, w ramach Mechanizmu Wsparcia Obywatelskiego i Samorządowego Wymiaru Polityki Zagranicznej (Instrument Małe Projekty Wspólne MSZ i Samorządu).

 

Patronat nad projektem Europamobil objęli Matthias Platzeck – Premier Kraju Związkowego Brandenburgii oraz Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego.

 

Pomysł projektu Europamobil powstał w 2009 r. jako rezultat prac Polsko-Francusko-Niemieckiego Parlamentu Młodzieży, który obradował w Poczdamie. Parlament współorganizowały władze Mazowsza, Ile-de-France i Brandenburgii w ramach Wspólnej Deklaracji o Współpracy pomiędzy województwem mazowieckim, Regionem Ile-de-France i Krajem Związkowym Brandenburgia, podpisanej 3 maja 2006 r. w Warszawie. Szkoły z Brandenburgii były też pierwszymi beneficjentami projektu. W 2010 r. Europamobil odwiedzał szkoły w Regionie Ile-de-France, aby powrócić w 2011 r. do Brandenburgii. W tym roku po raz pierwszy przyjedzie na Mazowsze.

 

 

Przystanki Europamobil na Mazowszu:

 

13 września br. Kozienice– I Liceum Ogólnokształcące im. St. Czarnieckiego, ul. Warszawska 19,

14 września br. Otwock– Liceum Ogólnokształcące nr I im. K.I. Gałczyńskiego, ul. Gen. Juliana Filipowicza 9,

17 września br. Łaskarzew (pow. garwoliński) – Zespół Szkół nr 1 im. Szarych Szeregów, ul. Alejowa 23,

18 września br. Warka– Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Wysockiego, ul. Warszawska 45,

19 września br. Siedlce– I Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa, ul. Floriańska 10,

20 września br. Celestynów– Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. por. Józefa Czumy „Skrytego”, ul. Św. Kazimierza 55,

21 września br. Góra Kalwaria– Zespół Szkół Ogólnokształcących, ul. Ks. Sajny 16,

24 września br. Maciejowice(pow. garwoliński) – Publiczne Gimnazjum im. Grzegorza Piramowicza, ul. T. Kościuszki 19,

25 września br. Jasieniec(pow. grójecki) – Publiczne Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego, ul. Szkolna 7a,

26 września br. Siedlce– Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Kazimierza Wielkiego, ul. Bema 4,

27 września br. Radom– Europejskie Gimnazjum Językowe z oddziałami dwujęzycznymi im. Unii Europejskiej, ul. Sienkiewicza 8.

Więcej informacji udzielają:

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
tel.: (22) 59 07 602, 510 591 974
fax: (22) 59 07 644
m.milewska@mazovia.pl

Kamila Wieczorek
Koordynator projektu
Centrum Edukacji Obywatelskiej
tel. (22) 825 05 50 wew. 120
kamila.wieczorek@ceo.org.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 83 kB, Liczba pobrań: 240, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 120

powrót