Informacje prasowe

Informacja prasowa - Rozwój bazy badawczej PAN oraz energooszczędne rozwiązania w wyszkowskim szpitalu

2012.08.28 12:50

Autor: , Wprowadzenie: Joanna Czechowicz-Bieniek

Budowa nowoczesnych przestrzeni badawczych na potrzeby Instytutu Wysokich Ciśnień PAN oraz obniżenie kosztów funkcjonowania szpitala powiatowego w Wyszkowie to dwa przedsięwzięcia, które decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego otrzymały dofinansowanie unijne. Wartość tych inwestycji wynosi prawie 15 mln zł, natomiast wsparcie unijne to blisko 10 mln zł. Umowy na realizację projektów podpisali dziś ze strony samorządu województwa Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk, ze strony IWC PAN Dyrektor Izabella Grzegory oraz ze strony szpitala Dyrektor SPZZOZ Cecylia Domżała.

 

PARK INNOWACYJNY W CELESTYNOWIE

 

45 km od Warszawy we wsi Lasek w gminie Celestynów obok istniejących już budynków Instytutu Wysokich Ciśnień PAN powstanie nowoczesny Park Innowacyjny, stanowiący platformę do komercjalizacji rozwiązań z zakresu wysokich technologii. Składać się on będzie z niezależnych obiektów o elastycznej strukturze kubaturowej umożliwiającej dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb firm. Docelowo w parku zostanie stworzone zaplecze laboratoryjne dla rozwoju innowacyjnych technologii wysokociśnieniowych.

 

Projekt Parku Innowacyjnego Celestynów Unipress powstał z inicjatywy IWC PAN. W jego ramach przewiduje się budowę budynków „bazowych”, w których zostaną umieszczone pracownie naukowców, konstruktorów i technologów oraz część laboratoriów specjalistycznych. Wygospodarowane zostaną także powierzchnie z przeznaczeniem na sale seminaryjne i pokazowe, pokoje negocjacyjne, sale szkoleniowe czy pomieszczenia socjalne i techniczne. Projekt przewiduje także uzbrojenie terenu – zasilenie w media i stworzenie infrastruktury drogowej. Przeprowadzone zostaną także prace remontowe w wybranych, istniejących już budynkach. 

 

Cała infrastruktura będzie dostępna dla podmiotów chcących rozwijać swoją działalność w branżach pokrewnych do działalności IWC. Wybudowane i adaptowane budynki dostosowane będą wielkością i uzbrojeniem do konkretnych potrzeb badawczo-technologicznych. Dzięki instalacji specjalistycznych urządzeń i instalacji linii doświadczalnych możliwe będzie opracowanie technologii gotowych do wdrożenia przemysłowego. Natomiast, zastosowanie modularnej konstrukcji hal laboratoryjno-produkcyjnych umożliwi ich rozbudowę lub zmianę przeznaczenia w miarę zmieniających się potrzeb technologicznych. 

 

Projekt ma pomóc w przezwyciężeniu trudności, jakie napotykają naukowcy i przedsiębiorcy przy komercjalizacji wyników badań naukowych.

 

Tytuł projektu: Park Innowacyjny Celestynów Unipress – budowa infrastruktury technicznej
Całkowita wartość: 11 960 693,24 zł
Kwota dofinansowania: 8 534 500,00 zł
Beneficjent: Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk 

 

TERMOMODERNIZACJA WYSZKOWSKIEGO SZPITALA

 

Szpital powiatowy w Wyszkowie to już kolejna placówka medyczna na mapie Mazowsza, która sięga po energooszczędne rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii. Tym razem termomodernizacji poddane zostaną trzy budynki SP ZZOZ: administracyjno-biurowy, przychodnia specjalistyczna, oraz portiernia z warsztatami i agregatami awaryjnie zasilającymi szpital w prąd. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii znacznie obniży koszty utrzymania szpitala.

Inwestycja polegać będzie na wymianie okien i drzwi oraz ociepleniu ścian zewnętrznych, ścian piwnic oraz dachów. Zakres robót obejmuje również wymianę: pokrycia dachu na papę termozgrzewalną, systemu zbierania, odprowadzania wody deszczowej i instalacji odgromowej, a także obróbkę blacharską oraz remont schodów i podejść do budynków. Wymieniona zostanie również instalacja CO. Modernizacji natomiast poddane zostanie zasilanie awaryjne w energię elektryczną. Wybudowany zostanie także odpowiedni system wentylacji i klimatyzacji.

 

Dzięki zastosowaniu rozwiązań energooszczędnych zmniejszy się zapotrzebowanie szpitala na energię cieplną, a co za tym idzie szpital ponosił będzie mniejsze koszty związane z jego ogrzewaniem. Dodatkowym atutem termomodernizacji będzie ograniczenie emisji dwutlenków siarki, węgla, azotu i emisji pyłów do atmosfery.

 

Tytuł projektu: Termomodernizacja budynków Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie z wymianą wyposażenia na energooszczędne oraz budowa infrastruktury służącej do produkcji i przesyłu energii słonecznej

Całkowita wartość: 2 997 515,53 zł
Kwota dofinansowania: 1 447 769,93 zł
Beneficjent: Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: m.milewska@mazovia.pl

Edyta Al-Tawil
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
tel. 22 542 25 62, kom. 506 047 917
e-mail: media@mazowia.eu

Pliki do pobrania

Rozmiar: 1762 kB, Liczba pobrań: 192, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 320

powrót