Informacje prasowe

Informacja prasowa - Ponad 26,7 mln zł na laboratoria dla biznesu

2012.08.14 14:40

Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

 

Przy Instytucie Wysokich Ciśnień PAN powstanie kompleks laboratoriów, z którego rozwiązań będą mogły czerpać m.in. mazowieckie firmy. Innowacyjne będą zarówno wypracowywane naukowo technologie, jak i sama organizacja pracy. Baza laboratoryjna posłuży co najmniej sześciu jednostkom naukowym. Z uwagi na rangę projektu, został on decyzją zarządu województwa mazowieckiego umieszczony na liście projektów kluczowych i uzyskał dofinansowanie unijne w wysokości ponad 26,7 mln zł (koszt całości wyniesie ponad 37,4 mln zł).

 

Dziś (14 sierpnia) umowę w tej sprawie podpisali marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk orazdyrektor Instytutu Wysokich Ciśnień PAN prof. Izabella Grzegory.

 

Ten projekt jest doskonałym przykładem pomostu pomiędzy nauką a biznesem. Sektor nauki, niezwykle silny na Mazowszu, ma wiele do zaoferowania nie tylko mazowieckim, polskim ale i światowym firmom. Dobrze, że środki unijne pomagają w realizacji takich projektów. Przyszłość mazowieckiej gospodarki w dużej mierze zależeć będzie bowiem od powodzenia tych inicjatyw – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Jest to jeden z ciekawszych i ważniejszych projektów dofinansowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Mam nadzieję, że jego realizacja przebiegnie bez zakłóceń i zgodnie z planem – dodał członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk

 

Dzięki unijnej dotacji możliwe będzie stworzenie nowoczesnego miejsca badawczego. Jego efekty nie będą służyć jedynie pracom naukowym. Wybór laboratoriów poprzedzony był analizą rynkowego zastosowania efektów ich pracy. Powstaną zatem: laboratorium utrwalania żywności wysokim ciśnieniem, laboratorium konstrukcji i badań aparatury wysokociśnieniowej, laboratorium wytwarzania wysokiej jakości podłoży GaN metodą wysokociśnieniową, laboratorium wytwarzania elementów z materiałów przetwarzanych metodami plastyczności pod ciśnieniem oraz laboratorium ceramiki specjalnej z sekcją wytwarzania laboratoryjnego oprzyrządowania specjalistycznego.

 

W krajach wysoko rozwiniętych badania naukowe są istotnym elementem poprawy konkurencyjności gospodarki. W Polsce nadal panuje przekonanie, że krajowych badań nie da się wykorzystać. Wiele firm głównie z powodów finansowych boi się wprowadzania innowacyjnych technologii. Szczególnie kosztochłonna i ryzykowna jest faza rozwoju pomysłu – badania podstawowe, następnie badania przemysłowe, aż po utworzenie prototypu. Nakład kapitału na samodzielne wdrożenie innowacji jest wyższy niż czerpanie z opracowanych już rozwiązań. Inwestorzy niechętnie ponoszą koszty nowoczesnej aparatury, powierzchni produkcyjnej itp. w momencie, gdy nie są w stanie samodzielnie ocenić innowacyjności rozwiązania i szans jego wdrożenia. Powstałe w ramach projektu laboratoria mogą więc przyczynić się do szerszego wykorzystania badań nad technologiami.

 

Dzięki pracy Instytutu Wysokich Ciśnień PAN mazowieckie firmy będą mogły skorzystać z nowo opracowanych technologii. Z infrastruktury laboratoryjnej korzystać będą w ramach wspólnie prowadzonych projektów przedstawiciele co najmniej sześciu jednostek naukowych. Tak silny naukowo ośrodek badawczy będzie dla biznesu źródłem naukowych odkryć, nowych praktycznych rozwiązań.

 

W ramach projektu zostanie wybudowana część modułowych hal laboratoryjno-technologicznych (sześć z dziewięciu zaprojektowanych modułów o powierzchni 346 m2). Dzięki temu możliwe będzie zainstalowanie w tak dużej przestrzeni prototypów linii doświadczalnych.

 

Poza tym instytutowy budynek w Celestynowie ulegnie modernizacji na potrzeby laboratorium ceramiki specjalnej. Projekt obejmuje również montaż niezbędnego wyposażenia budynków – np. chłodni, clean-roomów, dźwignic, instalacji gazów technicznych itp.

 

 

Tytuł projektu: Rozbudowa laboratoriów i stworzenie prototypów linii doświadczalnych dla innowacyjnych technologii przygotowanych do wdrożenia przez grupy badawcze Instytutu Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk

Całkowita wartość projektu: 37 446 445,00 zł

Kwota dofinansowania (EFRR i budżet państwa): 26 732 500,00 zł

Beneficjent: Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk

Działanie 1.1. Wzmocnienie sektora badawczo-rozwojowego

 

 

Inwestycja zostanie dofinansowana z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych.

 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: m.milewska@mazovia.pl

Alina Wijata-Cieślikiewicz
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
ul. Jagiellońska 74, 03-301 Warszawa
tel. 22 542 27 34
e-mail: media@mazowia.eu


Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk
Lasek 7
05-430 Celestynó
tel. 22 632 50 10
e-mail: dyrekcja@unipress.waw.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 1550 kB, Liczba pobrań: 237, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 317

powrót