Informacje prasowe

Informacja prasowa - W czym tkwi siła subregionu ciechanowskiego? – nowa strategia rozwoju województwa

2012.07.26 13:35

Autor: , Wprowadzenie: Hanna Maliszewska

Mazowsze to największy i najprężniej rozwijający się region w kraju. Jednocześnie jest mocno zróżnicowany wewnętrznie. Jaką rolę odgrywa w nim subregion ciechanowski? Jaki potencjał ma ta część województwa? To pytania, na które odpowie nowa Strategia Rozwoju Województwa Mazowieckiego do 2030 r. Właśnie rozpoczęły się konsultacje społeczne jej projektu, które potrwają do września 2012 r. Ich efekty staną się podstawą do tworzenia szczegółowych planów działań.

 

Województwo mazowieckie przyjęło w 2006 r. strategię rozwoju, której realizacja była na bieżąco monitorowana. W tym czasie znacząco zmieniła się sytuacja społeczno-gospodarcza (kryzys gospodarczy, schyłek szczytu wyżu demograficznego, starzenie się społeczeństwa, zagraniczne migracje zarobkowe; a z drugiej strony liczne inwestycje wsparte unijnym dofinansowaniem, znaczny wzrost wykorzystania transportu zbiorowego). Zmiany pojawiły się również w prawie – zarówno unijnym, jak i krajowym, dlatego strategia wymaga uaktualnienia.

 

Z ostatniego, przeprowadzonego w latach 2009-2010, monitoringu wynika, że w subregionie ciechanowskim dobrze rozwinięty jest przemysł przetwórczy. W samym Ciechanowie znajduje się jeden z najbardziej znanych regionalnych browarów – Browar Ciechan – założony w 1864 roku. Ważnym ośrodkiem przemysłowym jest również Mława (30 tys. mieszkańców) mająca dobrze rozwinięty przemysł elektroniczny i branż kooperujących (w mieście siedzibę ma największy w Europie zakład LG Electronics Mława Sp. z o.o.). Niestety, subregion charakteryzuje się słabym dostępem do usług publicznych, dlatego tak ważne są inwestycje infrastrukturalne, poprawiające jakość połączeń drogowych i kolejowych.

 

Na co stawiać w subregionie?

 

W projekcie nowej strategii subregion ciechanowski zaliczony został do Płocko-Ciechanowskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. Aby prężnie się rozwijał i stał się znaczącym gospodarczo subregionem, wymaga stworzenia stref produkcyjnych (przemysłu poligraficznego i rolno-spożywczego w Ciechanowie, elektronicznego w Mławie). Należy wzmocnić wykształcone już specjalizacje oraz wspierać rozwój przedsiębiorczości. Szczególne znaczenie dla subregionu ma działalność Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie, kształcącej m.in. na kierunkach inżynieria środowiska, pielęgniarstwo i rolnictwo.

 

Usprawnienia wymagają również powiązania drogowe Ciechanowa z Warszawą (budowa drogi wzdłuż linii kolejowej E65). Ważne jest także wykorzystanie potencjału energetyki odnawialnej – zwłaszcza energetyki słonecznej i wiatrowej.

 

Aby poprawić jakość życia mieszkańców, niezbędne jest tworzenie wysokiej jakości usług publicznych w obszarze edukacji, ochrony zdrowia i kultury.

 

Rola konsultacji

 

Aktualizowany dokument będzie stanowić w przyszłej perspektywie finansowej 2014-2020 podstawę do pozyskiwania środków unijnych dla regionu Mazowsza, jak również sporządzenia kontraktu terytorialnego. Dlatego tak ważne jest wspólne określenie priorytetów i kierunków rozwoju, dzięki którym możliwa będzie realizacja wielu ważnych przedsięwzięć w naszym subregionie.

 

 

Strategia Rozwoju Województwa Mazowieckiegodostosowana jest do zapisów zawartych w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego oraz ogólnounijnej strategii Europa 2020. Projekt Strategii jest dostępny na stronie www.mbpr.pl.

 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel.: +48 (22) 59 07 602, 510 591 974
m.milewska@mazovia.pl

Liczba wyświetleń: 192

powrót