Informacje prasowe
Informacja prasowa - Czystsze wody oraz lepsza jakość gleby w gminie Łąck
2012.07.20 13:15
Autor: , Wprowadzenie: Joanna Czechowicz-Bieniek
Modernizacja stacji uzdatniania wody, budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków oraz blisko 13 km kanalizacji sanitarnej, do której podłączonych zostanie prawie 600 osób to główne założenia projektu realizowanego na terenie gminy Łąck. Wartość inwestycji wynosi ponad 16,6 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to blisko 11,6 mln zł. Umowę na realizację inwestycji podpisali dzisiaj Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Wójt Gminy Łąck Zbigniew Białecki.
– To niezwykle ważny projekt dla mieszkańców gminy oraz odwiedzających ją turystów. Mówimy tu nie tylko o poprawie jakości życia, o lepszych warunkach rozwoju, ale także o wzroście atrakcyjności terenów zlokalizowanych wokół pięciu łąckich jezior. Mniej zanieczyszczeń kierowanych do atmosfery i gruntów, przekłada się na czystsze wody, a co za tym idzie większe możliwości rozwoju bazy turystycznej – powiedział marszałek Adam Struzik.
Obecnie przeważająca część gminy Łąck nie ma zorganizowanego systemu odprowadzania ścieków. Zanieczyszczenia z terenów wokół jezior spływają do zbiorników bezodpływowych (szamb), a następnie są przewożone do oczyszczalni ścieków w Łącku. Przy takim rozwiązaniu gospodarki ściekowej bardzo często dochodzi do tzw. rozszczelniania szamb lub opróżniania pojazdów ascenizacyjnych na terenach pól i lasów. Skutkiem nieuregulowanej gospodarki ściekowej wokół jezior łąckich jest także wzrost zanieczyszczenia wód. Stąd projekt gminy Łąck, którego celem jest likwidacja nieszczelnych zbiorników bezodpływowych, eliminacja dotychczasowych zrzutów ścieków do wód powierzchniowych lub gruntu i skierowanie ścieków do oczyszczalni.
Projekt gminy Łąck to przedsięwzięcie kompleksowe, zakładające przeprowadzenie aż trzech inwestycji, które wpłyną korzystnie na poprawę jakości wód w jeziorze Zdworskim oraz gleb na terenie okolicznych miejscowości. To z kolei przyczyni się do wzrostu atrakcyjności regionu. Całość prac podzielona została na etapy, w ramach których wykonywane będą poszczególne zadania.
Najważniejszym elementem projektu jest budowa w Zaździerzu oczyszczalni ścieków o przepustowości 200m3/d, do której trafi rocznie średnio 27 713m3 zanieczyszczeń. Inwestycja będzie oparta na nowoczesnych rozwiązaniach techniczno-technologicznych typu BIOVAC SBR. Mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia pracować będzie z wykorzystaniem metody osadu czynnego w układzie SBR (reaktory cykliczne) zapewniającego biologiczną nitryfikację (utlenianieamoniakui soli amonowychdo azotanów)i denitryfikację (redukcję) związków azotu. Metoda ta pozwala na usunięcie zarówno substancji organicznych jak i zawiesin, a w połączeniu z dozowaniem chemikaliów umożliwia także redukcję fosforu. Oczyszczalnie wykorzystujące system BIOVAC cechują się wyjątkową precyzją realizacji poszczególnych faz procesu technologicznego. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych systemów sterowania. W przyszłości, po podłączeniu do kanalizacji kolejnych użytkowników, gmina nie wyklucza dalszej rozbudowy oczyszczalni poprzez dobudowanie następnych bloków technologicznych.
Projekt będzie też obejmowałmodernizację istniejącej stacji uzdatniania wody SUW w Zaździerzu, która zaopatruje w wodę miejscowości objęte planowaną do budowy kanalizacją. Inwestycja zakłada montaż dwóch zestawów filtracyjnych – odżelaziaczy oraz pompy pośredniej.
Kolejnym elementem projektu będziebudowa prawie 13 km kanalizacji sanitarnej, do której podłączonych zostanie blisko 600 osób, w tym 174 to turyści z działek letniskowych. Inwestycja ta zostanie podzielona na sześć mniejszych etapów obejmujących w sumie cztery miejscowości Zaździerz, Matyldów, Koszelówkę i Zofiówkę. Również i tu zastosowane zostaną nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne, w tym m.in.: system monitoringu pracy przepompowni ścieków. Będzie on działał w oparciu o Pakietową Transmisję Danych (GPRS), za pomocą której informacje będą przesyłane do stacji monitorującej, a ta będzie wizualizować wszystkie monitorowane obiekty (przepompownie) na ekranie komputera. Kanalizacja grawitacyjna zostanie wykonana z rur kielichowych dwuściennych z polipropylenu, natomiast rurociągi tłoczne z polietylenu. Materiały te gwarantują nie tylko długoletnią, ale także bezawaryjną eksploatację. Przy doborze pomp brano pod uwagę ich sprawność i energooszczędność. Zastosowane przepompownie funkcjonować będą w systemie automatycznym. Dzięki temu możliwe będzie sprawne i ekonomiczne sterowanie ich pracą.
Zarówno dla kanalizacji sanitarnej, jak i dla oczyszczalni ścieków rozpoczęto już roboty przygotowawcze przed przystąpieniem do prac budowlanych. Kolejna część prac rozpocznie się po podpisaniu umowy finansowej i po wybraniu wykonawcy robót budowlanych przy budowie kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków.
Beneficjent: Gmina Łąck
Tytuł projektu: Uporządkowanie gospodarki ściekowej w zlewni jezior Ciechomickiego, Górskiego i Zdworskiego w Gminie Łąck - etap I
Całkowita wartość projektu: 16 635 268,39 zł
Kwota dofinansowania: 11 589 845,51 zł
Działanie 4.1Gospodarka wodno-ściekowa
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: m.milewska@mazovia.pl
Edyta Al-Tawil
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
tel. 22 542 25 62, kom. 506 047 917
e-mail: media@mazowia.eu
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 307
powrót