Informacje prasowe

Informacja prasowa - W czym tkwi siła subregionu płockiego? – nowa strategia rozwoju województwa

2012.07.20 12:30 , aktualizacja: 2012.07.20 12:49

Autor: , Wprowadzenie: Joanna Czechowicz-Bieniek

Mazowsze to największy i najprężniej rozwijający się region w kraju. Jednocześnie jest mocno zróżnicowany wewnętrznie. Jaką rolę odgrywa w nim subregion płocki? Jaki potencjał ma ta część województwa? To pytania, na które odpowie nowa Strategia Rozwoju Województwa Mazowieckiego do 2030 r. Właśnie rozpoczęły się konsultacje społeczne jej projektu, które potrwają do września 2012 r. Ich efekty staną się podstawą do tworzenia szczegółowych planów działań.

 

Strategia wyznacza tak naprawdę ścieżkę, kierunek dla samorządów lokalnych, przedsiębiorców i wszystkich tych, którzy chcieliby mieć wpływ na rozwój swojego regionu. To właśnie od ich inicjatywy zależy przyszłość naszego województwa – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Województwo mazowieckie przyjęło w 2006 r. strategię rozwoju, której realizacja była na bieżąco monitorowana. W tym czasie znacząco zmieniła się sytuacja społeczno-gospodarcza (kryzys gospodarczy, schyłek szczytu wyżu demograficznego, starzenie się społeczeństwa, zagraniczne migracje zarobkowe; a z drugiej strony liczne inwestycje wsparte unijnym dofinansowaniem, znaczny wzrost wykorzystania transportu zbiorowego). Zmiany pojawiły się również w prawie – zarówno unijnym, jak i krajowym, dlatego strategia wymaga uaktualnienia.

 

Z ostatniego, przeprowadzonego w latach 2009-2010, monitoringu wynika, że subregion płocki jest słabo skomunikowany z Warszawą i resztą kraju. Działań prośrodowiskowych wymagają również obszary, na których znajduje się infrastruktura przemysłowa.

 

Na co stawiać w subregionie?

 

W projekcie nowej strategii subregion płocki zaliczony został do Płocko-Ciechanowskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. Płock to obszar z potencjałem przemysłowym – głównie chemicznym. Jednocześnie jest to trzecie co do liczebności mieszkańców miasto województwa. Jakość życia mieszkańców, a przede wszystkim ich bezpieczeństwo wymagają wyprowadzenia ruchu tranzytowego z centrum. Dlatego ważna będzie budowa obwodnic samego Płocka. Pozwoli to również swobodniej rozwijać się branży petrochemicznej. Wyzwaniem jest również rozbudowa infrastruktury kolejowej, w tym budowa linii Warszawa – Modlin – Płock – Włocławek.

 

Tereny subregionu płockiego to w dużej mierze miejsca zagrożone wystąpieniami powodzi. Szczególne ryzyko występuje w obrębie skarp ograniczających doliny Wisły (przede wszystkim ich wysokich i zabudowanych części w Płocku). Dlatego tak ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców ziemi płockiej są modernizacja i budowa wałów przeciwpowodziowych, tworzenie polderów zalewowych oraz wprowadzenie systemu wczesnego ostrzegania przeciwpowodziowego. Konieczne są także działania z zakresu przywracania naturalnych obszarów zalewowych, ograniczenia ich zabudowy oraz wzrostu lesistości.

 

Rozwój Płocka zależny jest również od większej współpracy w relacjach biznes – nauka – samorząd – otoczenie. Potencjał naukowy i technologiczny tej części województwa musi być wykorzystany. Zwłaszcza ważne jest, by uczelnie wyższe kształciły ludzi, pamiętając o potencjale biznesowym subregionu. Niezbędne jest także tworzenie wysokiej jakości usług publicznych w obszarze edukacji, ochrony zdrowia i kultury.

 

Rola konsultacji

 

Aktualizowany dokument będzie stanowić w przyszłej perspektywie finansowej 2014-2020 podstawę do pozyskiwania środków unijnych dla regionu Mazowsza, jak również sporządzenia kontraktu terytorialnego. Dlatego tak ważne jest wspólne określenie priorytetów i kierunków rozwoju, dzięki którym możliwa będzie realizacja wielu ważnych przedsięwzięć w naszym subregionie.

 

Strategia Rozwoju Województwa Mazowieckiegodostosowana jest do zapisów zawartych w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego oraz ogólnounijnej strategii Europa 2020. Projekt Strategii jest dostępny na stronie www.mbpr.pl.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel.: +48 (22) 59 07 602, 510 591 974
m.milewska@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 49 kB, Liczba pobrań: 168, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 224

powrót