Informacje prasowe

Informacja prasowa - Wisła szansą na rozwój Mazowsza

2012.04.11 14:20

Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

 

Rzeki zazwyczaj kojarzą się z turystyką, ewentualnie zagrożeniem powodziowym. Mało mówi się natomiast o ich potencjale gospodarczym, transportowym czy energetycznym. Odpowiednie wykorzystanie tych możliwości to szansa na rozwój regionu, znaczne obniżenie kosztów transportu i zwiększenie pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Pomogą w tym środki unijne pozyskane przez samorząd województwa mazowieckiego. Województwo przystąpiło także wraz z dwoma innymi regionami do współpracy na rzecz rewitalizacji i aktywizacji gospodarczej Międzynarodowej Drogi Wodnej E40.

 

Podejmując temat żeglugi śródlądowej nie tworzymy nowej idei, ale wracamy do dobrych rozwiązań stosowanych w przeszłości. Rewitalizacja drogi wodnej po naszej największej rzece Wiśle stwarza możliwość rozwiązania wielu ważnych problemów m.in. energetycznych, środowiskowych czy transportowych. Transport drogą wodną jest o wiele tańszy niż drogą lądową. Dodatkowo rozwój żeglugi śródlądowej daje impuls do rozwoju przemysłu stoczniowego, rozwoju portów śródlądowych itp. Wisłę i jej zasoby wodne możemy wykorzystać także do wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Do regulacji w tym zakresie obliguje nas Unia Europejska – podkreślił Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego. – Zależy nam, aby w strategii rozwoju województwa mazowieckiego, nad której aktualizacją właśnie pracujemy, wykorzystanie potencjału gospodarczego Wisły było ważnym elementem. Dziś musimy skoncentrować się na opracowaniu projektów w tym zakresie, a to pozwoli nam już niebawem ubiegać się środki unijne na ten cel.

 

Mazowsze wraz z województwami pomorskim i kujawsko-pomorskim nawiązały współpracę, której celem jest wykorzystanie możliwości Dolnej Wisły, przebiegającej przez teren tych trzech województw. 5 marca br. w Toruniu został podpisany list intencyjny w tej sprawie. Zakłada on m.in. rewitalizację Międzynarodowej Drogi Wodnej E-40 oraz ubieganie się o środki unijne na ten cel. Droga wodna E40 łączy Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym. Prowadzi z Gdańska przez Toruń do Warszawy, a następnie Narwią i Bugiem do Brześcia, gdzie łączy się z drogą wodną prowadzącą do Dniepru.

 

Ciągle jest bardzo mała świadomość społeczna, co do wykorzystania możliwości jakie stwarzają rzeki. Kojarzą się nam one przede wszystkim z powodziami, jednak dużym problemem naszego kraju są także susze, z którymi borykają się województwa centralne. Dlatego tak ważne jest jak najlepsze zagospodarowanie terenów rzecznych, oczywiście z zachowaniem środowiska naturalnego. Paradoksalnie im większy rozwój infrastruktury wokół rzek, tym lepiej kontrolowane są wszystkie jej elementy i mniejsze ryzyko powodzi oraz suszy – zaznaczył Jacek Błażejczyk, pracownik Agencji Rozwoju Mazowsza, koordynator projektu INWAPO. – Planując rozwój transportu śródlądowego warto skorzystać z doświadczeń innych państw i regionów. Porty rzeczne w Hamburgu, Amsterdamie, Rotterdamie czy Antwerpii prowadzą ścisłą współpracę z portami morskim, dzięki czemu stają się ważnym elementem systemu transportowego Niemiec czy Holandii.

 

Samorządowi Mazowsza już teraz udało się pozyskać 1,5 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na rozwój gospodarki wodnej i transportu śródlądowego. W ramach projektu INWAPO – „Unowocześnienie śródlądowych szklaków wodnych i portów morskich”powstaną m.in. opracowania analityczne w zakresie rozwoju potencjału transportowego na Mazowszu, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z transportem kolejowym i drogowym. Przygotowane zostaną założenia inwestycyjne oraz projekt rozwoju transportu śródlądowego. Jego podstawą będzie współpraca z portami morskimi oraz wzajemna współpraca pomiędzy żeglugą, transportem drogowym i kolejowym. Odbędą się także seminaria i konferencje zwiększające znajomość potencjału logistyczno-transportowego regionu. Jak wynika z analiz rozwój transportu śródlądowego na Mazowszu stwarza szansę na obniżenie kosztów transportu nawet kilkakrotnie.

 

Kolejnym ważnym wyzwaniem jest wykorzystanie potencjału hydroenergetycznego Wisły. Przemawiają za tym m.in. stale rosnące koszty produkcji i zapotrzebowanie na energię, a także wytyczne Unii Europejskiej co do wykorzystania odnawialnych źródeł energii od 2015 r. Dolna Wisła posiada potencjał energetyczny stanowiący 30 proc. całego potencjału hydroenergetycznego Polski. Obecnie wykorzystywane jest jedynie 12 proc. krajowego potencjału. Szacuje się, że możliwości całej kaskady Dolnej Wisły to ok. 3000–4000 GWh. Jest zatem o co zabiegać.

 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: m.milewska@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 94 kB, Liczba pobrań: 176, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 2317 kB, Liczba pobrań: 617, Prezentacja (PPT)

Liczba wyświetleń: 430

powrót