Informacje prasowe
Informacja prasowa - Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Uniwersytet Warszawski dostaną unijne dofinansowanie
2012.03.06 13:20 , aktualizacja: 2012.03.06 13:28
Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak
Naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego zyskają nowoczesne pracownie z innowacyjnym sprzętem na światowym poziomie. W sumie na rozwój nauki popłynie z UE ponad 37 mln zł. Dziś umowy w tej sprawie podpisali Wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk oraz ze strony beneficjentów – Zastępca Dyrektora ds. Naukowych NCBJ prof. dr hab. Ewa Rondio oraz Prorektor Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Marcin Pałys, prof. UW.
– Zarówno Narodowe Centrum Badań Jądrowych, jak i Uniwersytet Warszawski aktywnie ubiegają się o wsparcie unijne. Są to kolejne dwa projekty tych beneficjentów, które wspierają polską naukę – powiedział Wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.
– Od tego, jak będziemy wdrażali efekty badań naukowych, zależy przyszłość regionu i kraju. Kolejna agenda unijna nastawiona będzie głównie na konkurencyjność w gospodarce. Dzięki projektom, na które podpisujemy właśnie umowy, dużo szybciej uda się ją podnieść – dodała Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.
– To dobrze, że fundusze unijne wspierają innowacyjność w nauce i gospodarce. Liczę na to, że uda się Państwu szybko i sprawnie zrealizować projekty, a także równie sprawnie jest rozliczyć – zakończył Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk.
ROZWÓJ TECHNOLOGII WYKORZYSTUJĄCYCH PROMIENIOWANIE JONIZUJĄCE – NARODOWE CENTRUM BADAŃ JĄDROWYCH W ŚWIERKU
Projekt pozwoli stworzyć ośrodek na światowym poziomie umożliwiający prowadzenie wysokiej jakości prac badawczych, których efekty wykorzystywane będą w nauce, przemyśle i medycynie. Wzmocni to niewątpliwie potencjał naukowy ośrodka w Świerku, ale zwiększy też transfer innowacji, ponieważ przyczyni się do lepszego sprzężenia polskiej nauki z gospodarką. Ze względu na swoją rangę projekt ten jest realizowany jako projekt kluczowy.
Do końca 2014 r. zmodernizowane i doposażone w nową aparaturę zostaną cztery laboratoria: Laboratorium Struktur Akceleracyjnych, Laboratorium Wiązek Jonowo-Plazmowych, Laboratorium Radiograficzne oraz Laboratorium Pomiarów Środowiskowych. Przeprowadzone zostaną prace renowacyjne i remontowo-budowlane. Użytkownikami zmodernizowanych laboratoriów będą kadry naukowe i techniczne NCBJ oraz instytutów współpracujących. Z pewnością posłuży to badaniom naukowym i rozwojowym np. badaniom plazmowym, technologiom materiałowym, badaniom w zakresie ochrony zdrowia i środowiska.
Poza tym modernizacji ulegną infrastruktura techniczna (budynki, zasilanie w energię elektryczną, wodę itp.) oraz infrastruktura informatyczna (m.in. serwery, światłowody i sieci informatyczne). Pomieszczenia obecnie nie spełniają standardów dotyczących termoizolacji, ogrzewania, właściwej wentylacji. Sieć komputerowa w Centrum powstała w 1992 r. i choć jest nieustannie rozbudowywana, wiele jej segmentów pracuje wciąż z maksymalną szybkością 100 Mb/s lub mniejszą. Modernizacja sieci informatycznej pozwoli nie tylko podnieść jej wydajność, ale też uruchomić nowe usługi, np. wideokonferencje, e-learning.
Tytuł projektu: Wzmocnienie potencjału innowacyjnego ośrodka w Świerku w zakresie rozwoju technologii wykorzystujących promieniowanie jonizujące
Całkowity koszt projektu: 39 705 882,35 zł
Kwota dofinansowania: 33 705 882,35 zł
Beneficjent: Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku
PRACE BADAWCZO-ROZWOJOWE W ZAKRESIE GEOINŻYNIERII ŚRODOWISKA – UNIWERYSTET WARSZAWSKI
Już wkrótce pracownicy i studenci Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego będą mogli pracować i uczyć się w odnowionych pracowniach. Dzięki otrzymanej dotacji unijnej w wysokości 3,3 mln zł możliwe będzie nie tylko przeprowadzenie niezbędnego remontu, ale także zakupienie nowoczesnego wyposażenia laboratoriów. Projekt jest pierwszym etapem modernizacji i wyposażenia laboratoriów Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego realizacja stworzy dogodne warunki dla nowoczesnej działalności badawczo-rozwojowej. Pracownicy i studenci Wydziału Geologii będą mieli możliwość
Budynki mieszczące laboratoria zlokalizowane są w warszawskiej dzielnicy Ochota, przy ulicach: Żwirki i Wigury, Banacha, Pasteura i Miecznikowa. Teren ten jest własnością Uniwersytetu Warszawskiego.
W ramach projektu przeprowadzona zostanie modernizacja tzw. podtarasia budynku. Remont obejmie w sumie ok. 18 pomieszczeń o łącznej powierzchni 500 m². Wykonane zostaną prace związane z izolacją stropu, fundamentów, posadzek tarasu i izolacją połączenia stropu tarasu z budynkiem. Remont obejmie także wejścia zewnętrzne od strony parkingu, schody tarasu oraz znajdującą się na nich pochylnię do transportu. Wymienione będą okna pomieszczeń podtarasia oraz wykończony zostanie teren na styku tarasu i parkingu. Ponadto przeprowadzona zostanie modernizacja instalacji CO, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej oraz wentylacji mechanicznej i klimatyzacji. Wszystkie wyremontowane pomieszczenia będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Dodatkowo w ramach projektu zakupione zostanie nowoczesne wyposażenie laboratoryjne m.in. separator magnetyczny minerałów, spektrometr masowy, piec wysokotemperaturowy, wytrząsarka wibracyjna, młynek laboratoryjny, aparatura geofizyczna do tomografii elektrooporowej, mikroskopy stereoskopowe, a także przecinarka do skał.
Tytuł projektu: Modernizacja i wyposażenie laboratoriów Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego do prowadzenia istotnych dla Mazowsza prac badawczo-rozwojowych w zakresie geoinżynierii środowiska – Etap I
Całkowita wartość projektu: 3 909 399,89zł
Kwota dofinansowania: 3 322 989,90zł
Beneficjent: Uniwersytet Warszawski
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
Zespół Prasowy
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 448
powrót