Informacje prasowe

Informacja prasowa - Od ministra i wojewody – do marszałka

2011.12.28 12:05 , aktualizacja: 2011.12.28 12:13

Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

 

Od 1 stycznia do marszałka województwa przechodzą kolejne kompetencje. Tym razem urząd marszałkowski przejmie zadania realizowane do tej pory przez służby wojewody i Ministra Pracy. Ośrodki adopcyjne, wypłata świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych to tylko najważniejsze z nich. Dodatkowo w związku z wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami marszałek będzie odpowiadał m.in. za prowadzenie ewidencji lekarzy uprawnionych do przeprowadzania badań lekarskich czy sprawowanie nadzoru nad wykonywaniem badań lekarskich i wydawaniem orzeczeń lekarskich do kierowania pojazdem. W sumie do instytucji podległych marszałkowi w nowym roku przechodzi 61 pracowników.

 

Organizowanie i prowadzenie ośrodków adopcyjnych

 

Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. wprowadza nowe zadania dla marszałków województw związane z organizowaniem i prowadzeniem ośrodków adopcyjnych. W województwie mazowieckim mamy łącznie sześć publicznych ośrodków adopcyjno-opiekuńczych, po jednym w każdym subregionie czyli w Warszawie, Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach. Zgodnie z ustawą dotychczasowe ośrodki adopcyjno-opiekuńcze ulegają likwidacji, a z dniem 1 stycznia 2012 r. powstają nowe – utworzone przez samorząd województwa. Zadania te na Mazowszu zostały przekazane do realizacji Mazowieckiemu Centrum Polityki Społecznej.

 

Co to oznacza dla mieszkańców Mazowsza?

  • Zmienia się podmiot, do którego należy kierować korespondencję.Do 31 grudnia 2011 r. zostanie uruchomiony w strukturach MCPS Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny w Warszawie z oddziałami w subregionach: w Ciechanowie, Ostrołęce, Siedlcach i Radomiu. Na początku II kwartału 2012 r. powstanie oddział również w Płocku (do tego czasu zadania w zakresie prowadzenia procedur adopcyjnych z tego terenu będzie realizował Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny  w Warszawie przy pomocy pozostałych oddziałów).
  • Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej  przejmie wszystkich pracowników dotychczasowego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego przy ul. Nowogrodzkiej 75 w Warszawie i na jego bazie utworzony będzie Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny. W 2012 r. ośrodek będzie funkcjonował w tej samej siedzibie co dotychczas, tj. pod adresem ul. Nowogrodzka 75 w Warszawie.

Z dotychczasowych publicznych ośrodków adopcyjno-opiekuńczych w subregionach, które spełniły warunek art. 244 ust. 4 ustawy, tj. z Ciechanowa, Ostrołęki, Radomia i Siedlec zostaną przejęci pracownicy prowadzący postępowania adopcyjne i będą stanowić kadrę oddziałów Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego. Oddziały zamiejscowe w Ciechanowie, Ostrołęce, Radomiu i Siedlcach z początkiem 2012 r. prawdopodobnie pozostaną w dotychczasowych siedzibach Ośrodków Adopcyjno- Opiekuńczych.

 

Ponadto w 2012 r. w woj. mazowieckim będą w dalszym ciągu działały cztery niepubliczne ośrodki adopcyjne – trzy w Warszawie i jeden w Radomiu. Dalszy rozwój placówek adopcyjnych na Mazowszu jest uzależniony od środków jakie zostaną przeznaczone na ten cel z budżetu państwa.

 

Samorząd województwa zgodnie z ustawą przejmuje tylko część adopcyjną działalności ośrodków adopcyjno-opiekuńczych, a część związana z działaniami na rzecz rodzin zastępczych  np. szkolenia rodzin zastępczych pozostaje w gestii powiatów.

 

Prace dotyczące tworzenia Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego w Warszawie z oddziałami zamiejscowymi są już zaawansowane, dlatego przewidujemy iż adopcja na Mazowszu od 1 stycznia 2012 roku będzie odbywać się płynnie i bez zbędnych zakłóceń.

 

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

 

Od 1 stycznia 2012 r. sprawy związane z roszczeniami pracowniczymi w razie niewypłacalności pracodawcy przejmuje marszałek województwa. Do tej pory były to kompetencje kierowników Biur Terenowych Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Od 1 stycznia przyjmowaniem wniosków o wypłatę świadczeń z Funduszu oraz samą wypłatą będą zajmować się Wojewódzkie Urzędy Pracy. Oznacza to przejęcie przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie dwudziestu pięciu pracowników Biura Terenowego Funduszu.

 

 

Co to oznacza dla mieszkańców Mazowsza?

  • Zmienia się podmiot, do którego należy kierować korespondencję.Od 1 stycznia 2012 r. zadania Biura Terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w Warszawie będzie realizował Wojewódzki Urząd Pracy. Dlatego wnioski lub wykazy zbiorcze/uzupełniające oraz korespondencję dotyczącą wypłat świadczeń ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych należy kierować na adres: Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie ul. Młynarska 16, 01-205 Warszawa.
  • Nie zmienia się adres pod którym można na miejscu uzyskać informacje dotyczące ochrony roszczeń pracowniczych, wypłaty świadczeń pracowniczych w warunkach niewypłacalności pracodawcy oraz  trybu ubiegania się o ich zaspokojenie ze środków Funduszu. Po nowym roku dotychczasowi pracownicy Biura Terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (już jako pracownicy Wydziału Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie) pod tym samym adresem czyli przy ul. Leszno 21, będą nadal zajmować się zagadnieniami ochrony roszczeń pracowniczych i udzielać na miejscu wszelkich informacji w tym zakresie lub pod numerami telefonów: 22 632 21 74 oraz 22 632 33 64.

Potrzebne informacje można także znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie www.wup.mazowsze.pl

 

Ustawa o kierujących pojazdami

 

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami jest nowym, odrębnym aktem prawnym, którego zakres obejmuje sprawy regulowane dotychczas w ustawie – Prawo o ruchu drogowym i aktach wykonawczych wydanych na jej podstawie. Ustawa wchodzi w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia tj. 10 lutego 2012 roku. Głównym celem ustawy jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, poprzez podniesienie kwalifikacji kierujących pojazdami oraz minimalizację negatywnych zjawisk związanych z procesem uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami. Ustawa doprecyzowuje obowiązujące obecnie zadania realizowane przez samorządy województw, polegające na uszczegółowieniu kompetencji w ramach zadań już przypisanych samorządom województw. Ustawa nakłada na marszałka województwa nowe zadania:

 

  • prowadzenie ewidencji uprawnionych lekarzy do przeprowadzania badań lekarskich (Departament Zdrowia urzędu marszałkowskiego); 
  • sprawowanie nadzoru w zakresie spełnienia wymagań określonych dla uzyskania i posiadania dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem lub tramwajem (dotyczy szefów i cudzoziemskiego personelu przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i misji specjalnych państw obcych etc.).
Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego

Pliki do pobrania

Rozmiar: 90 kB, Liczba pobrań: 280, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 502

powrót