Informacje prasowe

Informacja prasowa - Nowy szpital w Drewnicy

2011.10.24 15:50 , aktualizacja: 2011.10.24 16:01

Autor: , Wprowadzenie: Irmina Szymska

Dziś radni województwa podjęli decyzję o wprowadzeniu do Wieloletniej Prognozy Finansowej przedsięwzięcia polegającego na budowie Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego „Drewnica” w Ząbkach. Obecny stan budynku szpitala wyklucza jego modernizację. Budowa nowego obiektu będzie możliwa dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa. Potrwa ok. 3 lata i będzie kosztowała 170 mln zł. Prace budowlane mają rozpocząć się wiosną przyszłego roku.

 

Za realizację budowy nowego budynku szpitala będzie odpowiadała powołana przez samorząd województwa w 2009 r. spółka „Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica Sp. z o.o.". Zgodnie z przyjętym dziś WPF-em w latach 2012-2034 samorząd województwa będzie sukcesywnie dokapitalizowywał spółkę. Środki te zostaną przeznaczone na spłatę kredytu, który spółka ma zamiar zaciągnąć na budowę nowego budynku szpitala.


Budynki, w których obecnie funkcjonuje Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Drewnica”, nie nadają się do dalszej eksploatacji. Drewniane, XIX wieczne pawilony nawet po gruntownej przebudowie nie będą mogły spełnić podstawowych wymogów rozporządzenia ministra zdrowia. Stare, zabytkowe konstrukcje budynków i brak możliwości zmiany wewnętrznych rozkładów pomieszczeń, uniemożliwiają wyposażenie budynku w windy i podjazdy dla pacjentów niepełnosprawnych.


W szpitalu przebywają pacjenci w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności fizycznej. Z pomocy placówki korzystają przede wszystkim mieszkańcy Warszawy i okolic. W tym momencie szpital dysponuje 274 łóżkami. W placówce funkcjonuje 8 oddziałów stacjonarnych w tym: 5 oddziałów ogólnopsychiatrycznych, oddział rehabilitacyjny, oddział detoksykacyjny, oddział geriatryczny oraz oddział dzienny.


Przy szpitalu działają również Poradnia Zdrowia Psychicznego, Zespół Leczenia Środowiskowego oraz Hostel. Przy szpitalu działa Drewnickie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Empatia”, które prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz zajmuje się promocją zdrowia psychicznego i wszelkimi działaniami na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi, ich rodzin i opiekunów.

 

PROJEKT SZPITALA


Projektowany szpital usytuowany będzie w bardzo zielonej okolicy. Gwieździsty kształt budynku zapewni sprawną komunikację wewnętrzną i podniesie bezpieczeństwo pacjentów.


Każdy segment budynku tworzyć będzie oddzielną bryłę o zróżnicowanym charakterze, określonym przez program funkcjonalno-przestrzenny. Bryły te połączone są ze sobą segmentem B, stanowiącym strefę wielofunkcyjną, urządzoną tak, by przypominała duży ogród zimowy. Przestrzeń ta jest dobrze skomunikowana z miejscami do wypoczynku oraz terapii. Co istotne, będzie mogła ona być wykorzystana na wiele sposobów. Znajdzie się tu kaplica, kawiarnia, czytelnia czy sala terapii zajęciowych. Będzie to centralna część układu przestrzennego budynku, dominująca nad resztą bryły – swym nietypowym zadaszeniem – w kształcie łuku.

 

 

Jedynie niektóre pawilony posiadać będą trzeci poziom, stanowiący przestrzeń dla personelu lub osób z zewnątrz. Wszystkie pomieszczenia, w których łącznie znajdzie się ok. 300 łóżek, będą wyposażone w klimatyzacje i wentylację. Budynek zostanie również wyposażony w wewnętrzny monitoring, który podniesie bezpieczeństwo pacjentów. W nowej placówce znajdą się także nowoczesne sale do fizykoterapii oraz innych zajęć terapeutycznych. Znajdzie się tu również miejsce na nowoczesną salę konferencyjną, która umożliwi organizację w Drewnicy szkoleń i sympozjów naukowych. Co bardzo ważne, nowe warunki umożliwią rozszerzenie działalności funkcjonujących obecnie poradni przyszpitalnych. Pacjenci będą mieli też dostęp do lekarzy innych specjalizacji. Będą mogli liczyć na pomoc m.in. neurologów, chirurgów, ginekologów, geriatrów czy stomatologów.
Szpital otaczać będzie duży ogród, w którym znajdą się alejki spacerowe i altanki.

 

Podstawowe założenia do projektu nowego szpitala:
• Powierzchnia działki pod inwestycję - 100 000 m2 = 10ha
• Powierzchnia zabudowy:~ 10 842 m2
• Powierzchnia netto: ~ 17 950 m2
• Powierzchnia brutto: ~ 20 950 m2
• Kubatura budynku (brutto): ~ 74 121 m3
• Liczba pacjentów: 300 łóżek
• Liczba oddziałów: 8 oddziałów całodobowych o zróżnicowanych profilach zgrupowanych w dwukondygnacyjnych pawilonach.
• Ambulatorium (Gabinety – Stomatologiczny, Medycyny Pracy, Internistyczny, Okulistyczny, Ginekologiczny)
• Funkcjonujące: Zespół Leczenia Środowiskowego, Poradnia Zdrowia Psychicznego.

 

Orientacyjny schemat budynku głównego nowego szpitala
Całość budynku jest niepodpiwniczona i dzieli się na:

Segment A – to trzykondygnacyjny obiekt mieszczący:
• na parterze oddział dzienny dla około 25 osób przychodzących z zewnątrz na zajęcia terapeutyczne, oddział posiada własne wejście oraz jest połączony ze szpitalem wewnętrznym przejściem;
• na pierwszym piętrze umieszczono administrację całego Szpitala – dostępna z głównego pawilonu wejściowego;
• na drugim piętrze znajduje się sala konferencyjna z zapleczem oraz archiwa.

 

Segment B – to trzykondygnacyjny obiekt mieszczący:
• na parterze hall wejściowy oraz tzw. strefę wielofunkcyjną;
• na pierwszym piętrze znajduje się Centrum Rehabilitacyjne – salka gimnastyczna, sala higieny i zajęć kulinarnych, itp.;
• na drugim szatnie personelu oraz depozyty.

 

Segment C – to dwukondygnacyjny obiekt funkcjonalnie podzielony na dwie części:
Ca i Cb;


W części Ca zlokalizowano:
• na parterze Dział Przyjęć z dużym podjazdem dla karetek, policji, itp. oraz pomieszczenia badań sądowych z dyżurkami lekarskimi i pomieszczeniami biurowymi;
• na piętrze umieszczono ambulatorium w skład którego wchodzą m.in. takie gabinety lekarskie jak: ginekologa, urologa, neurologa, okulisty, stomatologa, internisty, psychologa, psychiatry, a także gabinet RTG, EKG, USG, itp.
W części Cb /pomiędzy segmentem B a częścią segmentu C/Ca/ zlokalizowano:
• na parterze Dział farmacji, Dział rozdziału jedzenia, Dział higieny, zewnętrzne boksy odpadów medycznych, komunalnych oraz pomieszczenie przechowywania zwłok /pro-morte/;
• na piętrze znajduje się centrum rehabilitacyjne – jak w segmencie .B – tu znajdują się sale zajęć manualnych i muzycznych;

 

Dalsze segmenty stanowią poszczególne oddziały łóżkowe:


segment D – to dwukondygnacyjny obiekt, niepodpiwniczony mieszczący:
• na parterze oddział ogólnopsychiatryczny /45łóżka – podzielony na dwa pododdziały 24+21ł/;
• na piętrze oddział ogólnopsychiatryczny /45łóżka – podzielony na dwa pododziały 24+21ł/;

Segment D posiada ogółem 90 łóżek;


segment E – to dwukondygnacyjny obiekt, niepodpiwniczony mieszczący:
• na parterze oddział ogólnopsychiatryczny /45łóżek –
podzielony na dwa pododdziały 24+21ł/;
• na piętrze oddział psychogeriatryczny /30łóżek/;

Segment E posiada ogółem 75 łóżek;


segment F – to dwukondygnacyjny obiekt, niepodpiwniczony mieszczący:
• na parterze oddział terapeutyczny dla psychoz /31łóżek/,
• na piętrze oddział chorób afektywnych /31łóżek/.

Segment F posiada ogółem 62 łóżka;


segment G – to dwukondygnacyjny obiekt, niepodpiwniczony mieszczący:
• na parterze oddział rehabilitacji psychiatrycznej (32łóżka),
• na piętrze oddział detoksykacji alkoholowej (21łóżek).

Segment G posiada ogółem 53 łóżka


Inne budynki wchodzące w zakres opracowania to:

budynek H – to dwukondygnacyjny obiekt, niepodpiwniczony mieszczący:
• na parterze kotłownię gazową, warsztaty naprawcze, garaże dla karetek i meleksów, magazyny, główny agregat prądotwórczy, itp.
• na piętrze zlokalizowano szatnie dla personelu technicznego, pokój socjalny i biura;


budynek I – to jednokondygnacyjny obiekt, niepodpiwniczony mieszczący:
• pomieszczenie portierni /dozór wjazdu i wyjazdu z ogrodzonego terenu szpitala/;


altana J – to parterowa altana;


budynek K - to jednokondygnacyjny obiekt, niepodpiwniczony mieszczący:
• pomieszczeni hydroforni ze zbiornikami wody o pojemności ogólnej 300m³;


budynek L – to jednokondygnacyjny kontener:
• stację TRAFO;


W zakres inwestycji wchodzą jeszcze:
• otwarte zbiorniki na wodę deszczową /przy budynku H i K/;
• zagospodarowanie terenu z drogami, chodnikami, alejami, parkingami, placami wraz ze związaną z nią małą architekturą.

 


Szpital Drewnica charakteryzuje się długą historią. W 1889 roku z inicjatywy Pelagii Popławskiej powstało Towarzystwo Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Umysłowo Chorymi. Wspomagało ono finansowo rodziny chorych, opłacało koszty leczenia i dążyło do utworzenia własnego szpitala. W tym celu Towarzystwo wystąpiło z propozycją przejęcia opuszczonych baraków po schronisku dla dzieci żołnierskich we wsi Drewnica. Miejscowe władze nie wyraziły zgody, mimo to nie zaprzestano starań o pozyskanie siedziby. W 1902 roku na mocy ukazu carskiego Towarzystwo uzyskało zezwolenie na zakup baraków wraz z piętnastoma morgami ziemi i tak powstał szpital "DREWNICA" zwany w tamtych czasach zakładem. Uroczyste otwarcie i poświęcenie zakładu odbyło się w maju 1903 roku. Początkowo były to dwa baraki, jeden dla kobiet, drugi dla mężczyzn. Liczba chorych stale rosła i zakład powiększał się. Pierwszym dyrektorem był dr Karol Rychliński, kierował zakładem przez 30 lat. W 1903 roku liczba łóżek wynosiła 24, w 1915 wzrosła do 250 łóżek, a w 1934/5- 350 łóżek. Przy zakładzie było gospodarstwo rolne, które dostarczało warzywa, owoce i mleko. W czasie II wojny światowej szpital znalazł się na linii frontu podczas oblężenia Warszawy i zamienił się w szpital wojenny, a w 1944 roku został doszczętnie ograbiony przez Niemców, co bardzo pogorszyło jego sytuację finansową. Od 1948 roku placówka podlegała Ministerstwu Zdrowia, a następnie Wydziałowi Zdrowia i Opieki Społecznej Miasta Stołecznego Warszawy, obejmując opieką Pragę Północ i Pragę Południe oraz 3 powiaty: wołomiński, otwocki i nowodworski. W roku 1975 Szpital mieścił 590 łóżek, których stopniowo ubywało do 274 w chwili obecnej. W 1998 roku Szpital uzyskał osobowość prawną i od tego czasu podlega Samorządowi Województwa Mazowieckiego. Na terenie Szpitala istnieje kilkanaście budynków wybudowanych w różnych latach. Istniejące budynki mają różne przeznaczenie użytkowe oraz różną konstrukcję od drewnianej, drewniano-murowanej, po żelbetową. Oprócz budynków szpitalnych, w których leczeni są pacjenci, są budynki mieszkalne, gospodarcze, warsztatowe, zaplecza technicznego, magazyny, garaże oraz inne nieużytkowane ze względu na ich zły stan techniczny. Wszystkie obiekty, które wykorzystywane są na cele merytorycznej działalności Szpitala są nieustannie remontowane i modernizowane. Działania te mają na celu zapewnić pacjentom możliwie najlepsze warunki pobytu i leczenia w ramach hospitalizacji całodobowej oraz oddziału dziennego.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego

Pliki do pobrania

Rozmiar: 2118 kB, Liczba pobrań: 273, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 550

powrót