Informacje prasowe

Informacja prasowa - 44 mazowieckie szpitale przyjazne kombatantom

2011.09.12 15:55 , aktualizacja: 2011.09.13 09:05

Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska

Od dziś aż 44 mazowieckie szpitale będą nosić tytuł „Szpitali Przyjaznych Kombatantom”. Podczas odbywającego się już po raz trzeci spotkania z okazji Dnia Weterana kombatantów z całego województwa, dyrektorzy szpitali oraz przedstawiciele Mazowieckiej Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podpisali porozumienie w tej sprawie. Patronat honorowy nad realizacją programu „Szpital Przyjazny Kombatantom” objął m.in. Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

 

W 2009 roku Rada Kombatantów i pierwszych dziewięć  szpitali z województwa mazowieckiego podpisało porozumienie o realizacji programu Szpitale Przyjazne Kombatantom. Dziś w programie uczestniczą aż 44 szpitale z Mazowsza. To bardzo dobra wiadomość. Ludzie, którzy tak wiele poświęcili dla swojej Ojczyzny, zasługują na specjalne traktowanie - powiedział  marszałek Adam Struzik.

 

Na terenie Mazowsza mieszka około 40 tysięcy kombatantów, inwalidów wojennych oraz ofiar wojennych represji. Są to weterani m.in. Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Ludowej, więźniowie obozów hitlerowskich i stalinowskich łagrów, ofiary holocaustu i ich dzieci oraz powstańcy warszawscy. Ze względu na ich wiek oraz wkład w obronę ojczyzny należy im zapewnić godne i przyjazne warunki leczenia. Dlatego też od 2009 r. na terenie województwa mazowieckiego realizowany jest program „Szpitale Przyjazne Kombatantom”. 

 

Wówczas do programu przystąpiło 9 szpitali: Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach,  Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, Wojewódzki Szpital Bródnowski SPZOZ w Warszawie, SZPZOZ im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce, SPZOZ Solec w Warszawie oraz Szpital Praski pw. Przemienienia Pańskiego SPZOZ w Warszawie. Dzięki podpisanemu dziś porozumieniu lista Szpitali Przyjaznych Kombatantom zwiększyła o kolejne 35 placówek i obecnie na terenie Mazowsza jest ich aż 44. 

 

W ramach programu w każdym szpitalu powołany jest pełnomocnik ds. kombatantów. Poza tym kombatanci mogą korzystać ze świadczeń zdrowotnych dostępnych w szpitalu poza kolejnością.

 

Patronat honorowy nad realizacją programu objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki, Prezydent Miasta St. Warszawy oraz Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

 

Lista „Szpitali Przyjaznych Kombatantom” w załączniku.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego

Pliki do pobrania

Rozmiar: 45 kB, Liczba pobrań: 874, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 51 kB, Liczba pobrań: 325, Dokument programu Microsoft Word

Artykuły powiązane

Mazowiecki Dzień Weterana

13-09-2011
12 września odbyło się, organizowane już po raz trzeci przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, spotkanie z okazji Dnia Weterana. W tym dniu podpisane zostało, ważne dla kombatantów, porozumienie dotyczące programu „Szpitale Przyjazne Kombatantom”.
więcej o: Mazowiecki Dzień Weterana

Liczba wyświetleń: 641

powrót