Informacje prasowe

Informacja prasowa - Aktywny wypoczynek? Zapraszamy na południowe Mazowsze

2011.07.12 15:15 , aktualizacja: 2011.07.12 15:44

Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

O poranku – spływ kajakowy Pilicą, po południu zwiedzanie Radomia w strugach deszczu, a na koniec wieczorny spacer po malowniczym Muzeum Wsi Radomskiej. Te i inne atrakcje czekały na warszawskich dziennikarzy, którzy 8 lipca br. na zaproszenie marszałka Adama Struzika odwiedzili region radomski. Podczas wizyty towarzyszył im pochodzący z Radomia Leszek Ruszczyk, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.

 

Południowe Mazowsze ma wiele do zaoferowania turystom. Osoby, które lubią aktywnie spędzać czas czy to w gronie rodziny czy też ze znajomymi, mogą zawsze wybrać się np. do Warki, wsiąść do kajaka i z wody podziwiać jedną z najpiękniejszych polskich rzek. Jest tu mnóstwo piaszczystych, dzikich plaż dostępnych tylko od strony wody. Idealne miejsce na piknik i wypoczynek. Ziemia radomska to także szereg atrakcji dla wielbicieli zabytków. Radom na pewno usatysfakcjonuje zarówno miłośników literatury, malarstwa, sztuki sakralnej czy kultury ludowej – podkreśla Leszek Ruszczyk, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.

 

Najwięcej emocji wśród dziennikarzy wzbudził spływ kajakowy. Wprawdzie część z nich miała już kiedyś okazję  zmierzyć się z kajakiem, ale rejs po Pilicy jest wyjątkowym przeżyciem nawet dla wytrawnych kajakarzy. Czysta woda, urokliwe plaże i dziewicza przyroda to niewątpliwe atuty tego najdłuższego lewego dopływu Wisły. Spływ Pilicą nie należy do trudnych i bez problemu pokonają go nawet początkujący kajakarze. Dzięki staraniom okolicznych miłośników przyrody i kajakarstwa wytyczono specjalne trasy kajakowe o różnej długości i stopniu trudności. Samorząd Województwa Mazowieckiego zadbał natomiast o dofinansowanie oznakowania szlaku, a jego oficjalne otwarcie miało miejsce w 2008 r.

 

Muszę przyznać, że podziwianie przyrody z perspektywy kajaka jest niesamowitym przeżyciem. W takich okolicznościach i przy tak słonecznej pogodzie machanie wiosłami to czysta przyjemność – powiedział Damian Wilczyński, reporter Radia Warszawa. – Nie przypuszczałem wcześniej, że takie atrakcje mam właściwie na wyciągniecie ręki, bo do Warki z Warszawy jest zaledwie 50 km. Już mam nawet plan, że po powrocie namówię swoich znajomych i przyjedziemy tu na weekend, bo naprawdę warto – dodał.

 

Po aktywnej części dnia przyszła kolej na zwiedzanie. Z Warki udaliśmy się w stronę Radomia, zatrzymując się po drodze we Wsoli. Przystanek nie był przypadkowy. To właśnie tu, w pałacyku należącym dawniej do rodziny Gombrowiczów, Samorząd Województwa Mazowieckiego stworzył w 2009 r. pierwsze, a zarazem jedyne na świecie Muzeum Witolda Gombrowicza. W tym wyjątkowym miejscu warszawscy dziennikarze mieli okazję zobaczyć nie tylko listy czy też rękopisy autora „Ferdydurke”. Podziwiali także rodzinne fotografie oraz prywatne rzeczy należące do pisarza, a przekazane przez jego żonę Ritę.

 

Kolejnym punktem programu był Radom. Do tej stolicy południowego Mazowsza goście dotarli w strugach deszczu. Nie przeszkodziło im to jednak poznać najpopularniejsze w tym mieście zabytki architektury sakralnej. Ogromne wrażenie na zwiedzających zrobiła radomska katedra. Z pewnością spotęgowały to warunki pogodowe – szalejąca za oknami burza i fakt, że zwiedzający znajdowali się właśnie w najwyższej budowli w mieście. Warto podkreślić, że katedra została wzniesiona według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego, który wzorował się na projekcie Katedry Św. Floriana na warszawskiej Pradze. Natomiast jej 72-metrowe wieże są odbiciem wyższej wieży kościoła Mariackiego w Krakowie. Nie bez przyczyny zatem warszawscy dziennikarzy czuli się tu jak u siebie.

 

Poznając Radom i jego zabytki dziennikarze odwiedzili także Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Wizyta w nim powinna być obowiązkowym punktem zwiedzania dla miłośników twórczości tego najwybitniejszego polskiego symbolisty. To właśnie tu, w Muzeum Jacka Malczewskiego możemy znaleźć czwartą w Polsce, pod względem wielkości, kolekcję dzieł artysty. Tworzy ją: 47 obrazów olejnych, 12 akwareli, 1 pastel, 55 rysunków i 2 szkicowniki. Muzeum radomskie posiada również największy w Polsce zbiór pamiątek osobistych związanych z Jackiem Malczewskim: listów i fotografii.

 

To mój ulubiony polski malarz. Mam do niego olbrzymi sentyment ponieważ tata uczył mnie historii Polski pokazując właśnie jego obrazy – powiedziała urodzona w Bułgarii, dziennikarka TVP Polonia, Mira Suchowiejko.

 

Oczywiście będąc w Radomiu nie mogło zabraknąć spaceru po Muzeum Wsi Radomskiej, które w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia. Ten liczący ponad 60 zabytkowych obiektów skansen jest jednym z najciekawszych skansenów w kraju. Są tu nie tylko chałupy, ale także dwory, wiatraki, kuźnie czy też kościół. Podczas wizyty goście mogli poczuć atmosferę dawnej radomskiej wsi i dworu smakując swojskie potrawy i słuchając regionalnych przyśpiewek w wykonaniu ludowej kapeli.

 

Radomski skansen to prawdziwa perełka. Jego olbrzymim atutem jest piękne położenie i wierne oddanie ducha dawnej radomskiej wsi – powiedział Sławomir Majcher z TVP Warszawa.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego

Pliki do pobrania

Rozmiar: 60 kB, Liczba pobrań: 222, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 660

powrót