Informacje prasowe

Informacja prasowa - XII edycja Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego

2011.06.28 14:40

Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

 

Do 31 sierpnia br. można zgłaszać kandydatów do tegorocznej Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Już po raz dwunasty nagrodzone zostaną najwybitniejsze osobistości świata kultury, nauki, organizacji życia społecznego i gospodarki.

 

Przyznawana od 1999 r. Nagroda Marszałka to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień na Mazowszu. Wśród laureatów są zarówno osoby wybitne, znane i powszechnie doceniane – m.in.: Józef Hen, Jerzy Janicki, ks. Jan Twardowski czy Sława Przybylska-Krzyżanowska, jak i ludzie niezwykli, znani tylko w swoich środowiskach lokalnych.

 

Nagroda Marszałka przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, nauki, organizacji życia społecznego i gospodarki. Jej celem jest uhonorowanie osób, które promują województwo mazowieckie, przyczyniają się do rozwoju regionu, jak również umacniają jego tożsamość kulturową.

 

W ciągu ostatnich jedenastu lat uhonorowaliśmy wielu wspaniałych ludzi, którzy są aktywni społecznie i całym swoim życiem oraz pracą udowadniają, że kochają to co robią. Wyróżniamy osoby niepospolite, które działają na rzecz całego Mazowsza lub wspólnot lokalnych. Są wśród nich społecznicy, artyści, naukowcy, twórcy ludowi. Łączy ich jednak pasja i troska o naszą małą ojczyznę – Mazowsze – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać: komisje Sejmiku Województwa Mazowieckiego, gminy i powiaty z terenu Mazowsza, stowarzyszenia oraz fundacje społeczno-kulturalne i naukowe oraz lokalne organizacje społeczno-kulturalne i naukowe działające na terenie województwa mazowieckiego.

 

Zgłoszenia zawierające dane osobowe kandydata, szczegółowe uzasadnienie jego zasług wraz z udokumentowaną charakterystyką osiągnięć należy przesłać na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Department Kultury Promocji i Turystyki, ul. Okrzei 35, 03-715 Warszawa, z dopiskiem „XII EDYCJA NAGRODY MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO”. Termin zgłaszania kandydatów upływa 31 sierpnia br. (do godz. 15.00). Decyduje data stempla pocztowego.

 

Do wniosku można dołączyć materiały dokumentujące osiągnięcia zgłoszonego kandydata tj. foldery, ulotki, fotografie, wycinki prasowe itp., zapakowane w sposób uniemożliwiający ich przypadkowe zniszczenie lub odłączenie się od wniosku.

 

Tegorocznych laureatów wyłoni Kapituła Nagród, której przewodniczy Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik. Uroczyste wręczenie Nagród odbędzie się 30 listopada br. Każdy z laureatów otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.

 

Laureatami Nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego w 2010 roku zostali:

 

Tomasz Szatkowski z Płocka– dziennikarz, redaktor naczelny „Tygodnika Płockiego” i wykładowca akademicki. Pomysłodawca i organizator największego w regionie plebiscytu „Z Tumskiego Wzgórza”.

Mariusz Kucewicz z Łosic – pomysłodawca oraz współorganizator Jarmarku na Pożegnanie Lata, Angażuje się w organizację imprez odbywających się na terenie Miasta i Gminy Łosice m. in.: Podlaskich Spotkań Historycznych, Łosickiej Złotej Jesieni, Mazowieckich Spotkań z Muzyką i Tańcem, Łosickich Dni Kultury Polsko-Ukraińskiej czy też Mazowieckich Spotkań z Historią Najbliższą.

Henryk Gadomski z Ostrołęki – kompozytor, współzałożyciel i były prezes Ostrołęckiego Towarzystwa Muzycznego im. G. Bacewiczówny. Był też jednym z założycieli Związku Kurpiów.

Magdalena Prosińska (Fundacja Dziedzictwo dla Przyszłości) z Podkowy Leśnej– od 2005 r. współautorka i koordynatorka odbywającego się na Mazowszu festiwalu „Otwarte Ogrody”. Ponadto organizuje różnorodne warsztaty edukacyjne, kulturalne i promocyjne dotyczące ekologii czy też ochrony i rozwoju dziedzictwa. Założyła i prowadzi portal internetowy Kraina Miast Ogrodów promującego Mazowsze na całym świecie.

Wojciech Pestka z Jedlni – poeta, prozaik, tłumacz. Jego teksty były tłumaczone na język niemiecki, angielski, rosyjski, ukraiński i łotewski. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako prezes Stowarzyszenia „Jedlnia”, co roku organizuje festyny historyczne „Przeciw niepamięci”.

Zespół Folklorystyczny Gotardowie ze Zwoleniapromuje Zwoleń i region poprzez śpiew, muzykę, gawędowanie, prezentuje zwyczaje oraz obrzędy w kraju i za granicą.

Witold Kuczyński z Czarni– nauczyciel, społecznik, instruktor tańca ludowego i folkloru kurpiowskiego klasy „S”, radny Rady Gminy w Czarni. Od 1985 r. prowadzi społecznie zespoły folklorystyczne i grupy śpiewacze w gminie Czarnia, m.in. Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy”.

Zygmunt Blankiewicz z Ciechanowa– to dzięki niemu w Ciechanowie powstały pomniki i tablice upamiętniające zmagania Polaków z hitlerowskim okupantem. Wiceprezes Okręgu Warszawa Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”z Płocka – prezentuje folklor regionalny, polskie tańce narodowe oraz tańce wybranych krajów Unii Europejskiej. Członkowie zespołu uczą się nie tylko śpiewu i tańca, ale także polskiej kultury ludowej.

Małgorzata Szanduła z Konstancina-Jeziorny – muzyk, pedagog i animator kultury. Działalność pedagogiczną łączy z realizacją wielu projektów muzycznych. Od 1996 r. prowadzi w Konstancinie-Jeziornie Szkołę Muzyczną I-go Stopnia. Jest pomysłodawcą i organizatorem koncertów i imprez kulturalnych z udziałem wybitnych polskich muzyków. Z jej inicjatywy powstał zespół kameralistów „Camerata Constanza”, w którym objęła kierownictwo artystyczne.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego

Pliki do pobrania

Rozmiar: 408 kB, Liczba pobrań: 252, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 488

powrót