Informacje prasowe

Informacja prasowa - Unia dofinansuje Pawilon Ginekologiczno-Położniczy

2011.06.07 15:10 , aktualizacja: 2011.06.07 15:27

Autor: , Wprowadzenie: Irmina Szymska

Nowo wybudowany Pawilon Ginekologiczno-Położniczy w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym otrzyma blisko 27 mln zł unijnego dofinansowania. Zarząd Województwa Mazowieckiego dokonał w tym celu zmian w programie RPO WM. Środki zaoszczędzone w ramach innych projektów zostaną przesunięte na dofinansowanie radomskiej inwestycji. Umowę w tej sprawie podpisali dzisiaj Marszałek Adam Struzik, Leszek Ruszczyk Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz Andrzej Pawluczyk Dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. 

– Cieszę się, że ten dzień w końcu nastąpił i podpisujemy umowę, dzięki której Radomski Szpital Specjalistyczny otrzyma blisko 27 mln zł dofinansowania. Zarząd Województwa Mazowieckiego od początku chciał dofinansować ten projekt. Robiliśmy wszystko, aby znaleźć dodatkowe środki. Zwróciliśmy się nawet o wsparcie do Komisji Europejskiej. Niestety bezskutecznie. W tej sytuacji zdecydowaliśmy o przesunięciu środków w ramach RPO WM i udało nam się wygospodarować całą potrzebną kwotę dofinansowania – podkreślił marszałek Adam Struzik. 

Pawilon Ginekologiczno-Położniczy to niewątpliwie bardzo ważna inwestycja dla Radomia i całej Ziemi Radomskiej. Po otwarciu nowego budynku szpital na pewno stanie się jeszcze bardziej konkurencyjny na rynku usług medycznych, a co najważniejsze pacjentki będą mogły rodzić w godnych, komfortowych warunkach – powiedział Leszek Ruszczyk, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego. 

Mimo, iż pracuję w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym całym sercem byłam za wybudowaniem tego pawilonu. Region Radomski bardzo potrzebuje tej inwestycji. Najlepiej zilustrują to liczby – w szpitalu wojewódzkim rodzi się rocznie ok. 2 tys. noworodków, natomiast w szpitalu miejskim, w którym są znacznie gorsze warunki 1,6 tys. Jak widać na tej inwestycji najbardziej zyskają radomianki – zaznaczyła Bożenna Pacholczak, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego. 

Pawilon Ginekologiczno-Położniczy powstał na bazie zaniechanej w latach 90-tych budowy. Wykorzystano 3-kondygnacyjny żelbetonowy szkielet powstałego wtedy budynku, nad którym nadbudowano kolejne dwie kondygnacje. Dodatkowo powstał nowy 3-kondygnacyjny budynek. Obiekty zostały połączone klatką schodową i przewiązką na poziomie piętra. 

Budynek zostanie wyposażony w nowy sprzęt, którego zakup także obejmie dofinansowanie unijne. Ze starego obiektu przeniesiony zostanie jedynie sprzęt w najlepszym stanie technicznym. Obecnie szpital jest na etapie wyposażania obiektu. Projekt zakłada zakup m.in. łóżek szpitalnych, łóżek porodowych, stołów do pielęgnacji noworodków, foteli ginekologicznych, inkubatorów, aparatów USG, RTG i EKG, stanowisk do resuscytacji noworodków, respiratorów dla noworodków, stołów operacyjnych oraz innych aparatów medycznych i mebli niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania pawilonu. 

Budowa pawilonu została zakończona w ubiegłym roku, jego otwarcie planowane jest na przełomie sierpnia i września br. 

Zakończenie inwestycji to przede wszystkim dobra wiadomość dla pacjentek szpitala i ich dzieci. Znacznie poprawi się komfort i bezpieczeństwo hospitalizacji. Powiększy się także oferta usług medycznych szpitala i skróci czas oczekiwania na badania. 


Tytuł projektu: Budowa Pawilonu Ginekologiczno-Położniczego z wykorzystaniem istniejącej konstrukcji w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Tytusa Chałubńskiego wraz z jego wyposażeniem
Całkowita wartość projektu: 35 068 944,32 zł
Kwota dofinansowania: 26 905 109,37 zł
Beneficjent: Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr Tytusa Chałubińskiego
Działanie 7.1. Infrastruktura służąca ochronie zdrowia i życia

 

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
tel. (22) 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: m.milewska@mazovia.pl

Edyta Al-Tawil
Zespół Prasowy
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
tel. (22) 542 22 23, kom. 506 047 917
e-mail: media@mazowia.eu

Pliki do pobrania

Rozmiar: 927 kB, Liczba pobrań: 197, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 344

powrót