Informacje prasowe

Informacja prasowa - Marszałek spotkał się z Prezydentem Republiki Mołdawii

2011.05.27 13:50 , aktualizacja: 2011.05.27 13:56

Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

 

Nawiązanie współpracy pomiędzy miastami województwa mazowieckiego i Republiki Mołdawii oraz stworzenie planu wspólnych działań, zwłaszcza w zakresie handlu i kultury to główne tematy wczorajszego spotkania Prezydenta Republiki Mołdawii Mariana Lupu z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego Adamem Struzikiem.

 

Jestem zadowolony z dotychczasowej współpracy między miastami Mazowsza i Republiki Mołdawii, a zwłaszcza Płocka z mołdawskimi Bielcami. To spotkanie to doskonała okazja, aby omówić i zaplanować kolejne działania w zakresie naszego społeczno-gospodarczego partnerstwa – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Podczas spotkania marszałek na przykładzie województwa mazowieckiego zaprezentował gościom strukturę samorządu terytorialnego w Polsce. Przybliżył także specyfikę i różnorodność pięciu ośrodków subregionalnych Mazowsza. Jako członek Prezydium Komitetu Regionów, marszałek wyraził gotowość do wspierania Republiki Mołdawii w ramach Programu Partnerstwa Wschodniego – inicjatywy stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej.

 

Prezydent Marian Lupu zaznaczył, że Mazowsze jest regionem wyjątkowym, nie tylko ze względu na powierzchnię większą od Republiki Mołdawii, ale także na swój ogromny potencjał. Zapewnił również o szczerym zainteresowaniu rozszerzeniem partnerstwa. Na zakończenie zaprosił przedstawicieli Samorządu Województwa Mazowieckiego do złożenia wizyty w Republice Mołdawii.

 

Prezydentowi Republiki Mołdawii towarzyszyli: przewodniczący Komisji Parlamentarnej ds. Zagranicznych i Integracji Europejskiej Parlamentu Republiki Mołdawii Igor Corman oraz Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Mołdawii w RP J.E. Iurie Bodrug.

 

 

Współpraca regionalna polsko-mołdawska

 

Pierwszym polskim miastem, które podpisało porozumienie o współpracy partnerskiej z Mołdawią, był Płock. Umowa pomiędzy Płockiem a Bielcami została zawarta we wrześniu 2000 r. Współpraca obu miast koncentruje się głownie na kulturze, oświacie i sporcie.

 

Z Płocka kierowana jest również pomoc humanitarna dla mieszkańców Bielc, głównie dla środowiska lokalnej Polonii. W ramach wspólnych działań, szpital miejski otrzymał sprzęt medyczny, a dwie mołdawskie lekarki przebywały na dwutygodniowej praktyce w szpitalu miejskim w Płocku. Dzięki partnerskim relacjom Polskie Towarzystwo Medyczne i prowadzone przez nie hospicjum domowe otrzymały samochód osobowy i niezbędny sprzęt gospodarstwa domowego. Dwóch mołdawskich uczniów skorzystało też ze stypendium naukowego w Szkole Wyższej Pawła Włodkowica.

 

W ramach współpracy w Płocku gościli przedstawiciele Polonii mołdawskiej, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także młodzi judocy – uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Judo Dzieci i Młodzieży Miast Partnerskich Płocka. W Bielcach kilkakrotnie koncertował Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, który nawiązał bliską współpracę z polonijnym zespołem ludowym „Styrczańskie Dzwoneczki”. Mołdawskie dzieci kilkakrotnie odwiedzały miasto, uczestnicząc w obozach, warsztatach, koncertach, m.in. z okazji Pikniku Europejskiego.

 

 

Obecnie podejmowane są działania w ramach deklaracji współpracy powiatu pabianickiego z rejonem Orhei, powiatu dzierżoniowskiego z miastem Comrat, powiatu zamojskiego z regionem Cahul, powiatu tomaszowskiego z rejonem Hînceşti, powiatu łęczyckiego z rejonem Straşeni, miasta Konina i Ungheni.

 

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego

Pliki do pobrania

Rozmiar: 53 kB, Liczba pobrań: 213, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 368

powrót