Budowa krytej pływalni w Ząbkach, informatyzacja urzędów gmin w Łochowie i Rybnie oraz przychodni na Białołęce, a także utworzenie internetowej platformy współpracy dla przedsiębiorców z Mazowieckiego Klastra ICT to kolejne pięć projektów z Mazowsza, które decyzją zarządu województwa mazowieckiego otrzymają unijne dofinansowanie. Ich łączna wartość to blisko 23,8 mln zł, z czego wsparcie z UE wyniesie 15,5 mln zł. Umowy w tej sprawie podpisali dzisiaj wicemarszałkowie Marcin Kierwiński i Krzysztof Grzegorz Strzałkowski oraz przedstawiciele beneficjentów.
– Podpisujemy dzisiaj kolejne, ważne dla Mazowsza umowy. Budowa krytego basenu w Ząbkach to tylko jeden z elementów większego projektu jakim jest Centrum Turystyczne, które będzie bazą pobytową dla drużyn w ramach Euro 2012 – podkreślił wicemarszałek Marcin Kierwiński. – Wdrożenie e-usług w gminach Łochów, Rybno oraz przychodni na Białołęce to projekty, do których szczególną uwagę przywiązuje Komisja Europejska. Dzięki ich realizacji nie tylko zbliżamy się do społeczeństwa informacyjnego, ale także zdecydowanie wkraczamy w XXI wiek. Kolejny ciekawy projekt to budowa internetowej platformy współpracy dla przedsiębiorców z Mazowieckiego Klastra ICT.
Działanie 6.2. Turystyka
BUDOWA KRYTEJ PŁYWALNI W ZĄBKACH
Wykonanie krytego basenu wraz z trybunami jest pierwszym etapem dużego projektu, budowy Centrum Turystyczno – Rekreacyjno – Sportowego w Ząbkach. W związku z organizowaniem przez Ząbki pobytu dla drużyn w ramach rozgrywek Euro 2012 inwestycja ta pomoże wypromować miasto wśród turystów krajowych jak i zagranicznych. Udowodni tym samym, że atrakcyjne miejsca wypoczynku, konferencji czy targów istnieją nie tylko w dużych miastach.
W ramach projektu zaplanowano budowę krytego basenu wraz z niezbędnymi pomieszczeniami towarzyszącymi tj. szatnie i pomieszczenia sanitarne. W piwnicy piętrowego budynku znajdzie się garaż oraz urządzenia techniczne, natomiast na piętrze zaprojektowano widownię basenu oraz kręgielnię.
Infrastruktura wytworzona w ramach projektu będzie służyła nie tylko drużynom biorącym udział w Euro 2012, ale także kibicom sportowym, którzy odwiedzą w tym czasie Polskę. Po zakończeniu mistrzostw będzie to idealne miejsce wypoczynku zarówno dla turystów, jak i mieszkańców Ząbek.
Tytuł projektu: Budowa Centrum Turystyczno-Rekreacyjno-Sportowego w Ząbkach – budowa krytej pływalni
Całkowita wartość projektu: 21 190 051 zł
Kwota dofinansowania: 13 345 494,12 zł
Beneficjent: Miasto Ząbki
Działanie 1.6. Wspieranie powiązań kooperacyjnych o znaczeniu regionalnym
PZEDSIĘBIORCY Z MAZOWIECKIEGO KLASTRA ICT BĘDĄ MOGLI WSPóŁPRACOWAĆ ON-LINE
Projekt zakłada utworzenie specjalnej platformy internetowej umożliwiającej przedsiębiorcom z Mazowieckiego Klastra ICT komunikację on-line. Pozwoli ona m.in. na zarządzanie projektami przez Internet, kojarzenie inwestorów, tworzenie internetowych zespołów roboczych oraz e-learning.
Mazowiecki Klaster ICT powstał w 2007 r. Funkcjonuje w nim ok. 10 przedsiębiorstw działających w sektorze ICT. Zajmują się one m.in. tworzeniem oprogramowania (softwarehouse), jego sprzedażą, integracją i wdrażaniem. Należą do niego także firmy dostarczające sprzęt komputerowy i podmioty świadczące usługi utrzymania systemów IT. W ramach klastra przedsiębiorcy aktywnie współpracują z Instytutem Badań Rynku Konsumpcji i Koniunktur (JBR).
Realizacja projektu pozwoli przedsiębiorcom na nieodpłatne korzystanie z czterech innowacyjnych usług:
• zarządzanie projektami on-line to usługa umożliwiająca planowanie i kontrolę projektów, ze szczególnym uwzględnieniem projektów IT. Dostęp do platformy pozwoli przedsiębiorcom na pełne zarządzanie projektami – zarządzanie zasobami, planowanie zasobów, tworzenie i zarządzanie harmonogramem projektu. Platforma to także wspólna przestrzeń dyskowa oraz możliwość wymiany informacji i opinii czy wirtualne miejsce spotkań.
• kojarzenie inwestorów to usługa umożliwiająca wymianę informacji i pozyskiwanie inwestorów dla realizowanych projektów. Za pomocą platformy przedsiębiorstwa będą mogły informować o swoich projektach czy pomysłach i poszukiwać dla nich finansowania.
• e-learning to platforma pozwalająca na prowadzenie szkoleń on-line. Uruchomiony zostanie specjalny zestaw szkoleń z zakresu zarządzania projektami oraz finansowania projektów innowacyjnych.
• tworzenie zespołów roboczych. Platforma umożliwi organizację wspólnej pracy dla członków klastra. Tworzone będą specjalne zespoły, realizujące wspólnie dany projekt on-line.
Tytuł projektu: Innowacyjna platforma współpracy online dla podmiotów Mazowieckiego Klastra ICT
Całkowita wartość projektu: 1 350 845 zł
Kwota dofinansowania: 1 148 218,25 zł
Beneficjent: Stowarzyszenie Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „Wiedza”
Działanie 2.2. Rozwój e-usług
KOMPUTERYZACJA PRZYCHODNI NA BIAŁOŁĘCE
Już wkrótce dostęp do usług świadczonych przez NZOZ Centrum Medyczne na Białołęce jak i komunikacja z pacjentem będzie szybsza i sprawniejsza. Wszystko za sprawą nowego systemu informatycznego, który ma zostać wdrożony w placówce. Cyfrowe karty chorych umożliwią lekarzom łatwiejszy dostęp do informacji o stanie zdrowia pacjentów, dodatkowo wszystkie komórki organizacyjne przychodni połączone zostaną w jedną, zintegrowaną sieć komputerową.
Wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego obsługi przychodni „KS – SOMED” wraz z zakupem 13 komputerów z oprogramowaniem oraz 2 urządzeń wielofunkcyjnych pozwoli placówce na zwiększenie dostępności i jakości świadczonych usług medycznych. W ramach projektu zostaną wdrożone następujące e-usługi:
• umawianie wizyt przez Internet – rejestracja on-line oraz e-gabinet;
• rejestr w Internecie i umożliwienie pacjentom przeglądu informacji o dostępnych usługach medycznych;
• historia zdrowia, choroby i leczenia dostępna w formie elektronicznej;
• elektroniczny transfer recept – informacja zwrotna o tym czy pacjent wykupił receptę, kiedy i gdzie oraz czy zostały wydane zamienniki leków;
• elektroniczne identyfikatory pacjenta oraz wymiana danych z NFZ;
• elektroniczny obieg kart pacjentów między gabinetami lekarskimi.
Z nowych usług będą mogły korzystać również osoby niedowidzące, dzięki specjalnemu oprogramowaniu syntetycznie naśladującego polską mowę. Dodatkowo w NZOZ-ie zostanie postawiony infomat, z którego każdy pacjent będzie mógł zasięgnąć informacji o dostępnych w placówce usługach medycznych. Oprócz systemu „KS – SOMED” na terenie przychodni będzie można skorzystać z bezprzewodowego Internetu.
Tytuł projektu: Wprowadzenie e-usług w zakresie ochrony zdrowia przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Centrum Medyczne Białołęka”
Całkowita wartość projektu: 115 143 zł
Kwota dofinansowania: 97 871,55 zł
Beneficjent: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Medyczne Białołęka
E-GMINA RYBNO
Składanie dokumentów i formularzy on-line, zgłaszanie za pomocą Internetu uszkodzeń dróg, możliwość zapoznania się oraz komentowania najważniejszych przedsięwzięć podejmowanych przez władze gminy, uzyskanie bezpłatnych porad z zakresu ochrony praw konsumenta czy też zapoznanie się z ofertą kulturalną to tylko niektóre możliwości jakie jeszcze w tym roku zyskają mieszkańcy gminy Rybno.
Projekt, który zamierza zrealizować gmina zakłada m.in. wprowadzenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów w urzędzie, rozbudowę portalu internetowego gminy oraz montaż na terenie całej gminy 23 infokioskow, za pomocą których każdy mieszkaniec będzie miał dostęp do Internetu. Zostaną one umieszczone we wszystkich sołectwach oraz Zespole Szkól i Ośrodku Zdrowia w Rybnie. Utworzone będzie także specjalne stanowisko, umożliwiające osobom niepełnosprawnym korzystanie z oferowanych przez urząd e-usług.
Zmieni się strona internetowa gminy. Pojawią się na niej kolejne usługi m.in.: kiosk z pracą czy ogłoszenia drobne. Za pomocą portalu mieszkańcy będą mogli składać dokumenty i formularze drogą elektroniczną oraz śledzić tok załatwiania ich sprawy w urzędzie. Pojawi się także zakładka e-interwencje drogowe, dzięki której będzie można zgłaszać uszkodzenia dróg i informacje o przeszkodach na drodze. Usprawni to prace gminy związane z modernizacją i utrzymaniem dróg.
Moduł e-konsultacje społeczne umożliwi obywatelom zapoznanie się z projektami najważniejszych przedsięwzięć podejmowanych przez władze gminy oraz zamieszczenie własnego zdania na ten temat. Dzięki temu władze gminy będą mogły zapoznać się z opiniami mieszkańców, a także poinformować ich o zajętym w tej sprawie stanowisku.
W zakładce e-porady konsumenckie mieszkańcy będą mogli bezpłatnie otrzymać informacje lub porady z zakresu ochrony praw konsumenta. Natomiast w module e-giełda ofert kulturalno-społecznych organizatorzy imprez rozrywkowych i sportowych będą mogli zamieszczać swoje oferty, a mieszkańcy zyskają dodatkowe źródło informacji o zaplanowanych w powiecie atrakcjach.
Tytuł projektu: Rozbudowa portalu e-Gmina oraz wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów w Urzędzie Gminy Rybno w celu rozwoju e-usług dla obywateli
Całkowita wartość projektu: 454 909,59 zł
Kwota dofinansowania: 386 673,15 zł
Beneficjent: Gmina Rybno
W URZĘDZIE GMINY ŁOCHóW ZAŁATWISZ SPRAWY PRZEZ INTERNET
Już w połowie przyszłego roku mieszkańcy gminy Łochów większość spraw urzędowych będą mogli załatwić przez Internet. Specjalny portal internetowy umożliwi nie tylko składanie wniosków, ale także śledzenie tok załatwiania sprawy, płacenie lokalnych podatków czy przeglądanie aktualnych ofert pracy w okolicy.
Projekt „e-Łochów” zakłada wdrożenie czterech usług:
• Elektronicznego Obiegu Dokumentów (EOD) z automatycznym przekazywaniem informacji do BIP i zintegrowanego z EOD systemu BIP;
• Elektronicznego Biura Obsługi Interesanta (e-BOI) zintegrowanego z EOD;
• zintegrowanego systemu wspomagania zarządzania w administracji Gminy Łochów;
• portalu internetowego zawierającego szeroki serwis informacyjny, m.in. e-usługi dla ludności i przedsiębiorców.
W ramach projektu zakupiony zostanie także niezbędny sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie.
Wdrożenie projektu nie tylko usprawni przepływ dokumentów w ramach urzędu gminy oraz pomiędzy urzędem, a jego jednostkami organizacyjnymi, ułatwi także załatwianie spraw mieszkańcom Łochowa. Będą oni mogli za pomocą Internetu m.in. złożyć dokumenty, wnioski itp., opłacić podatki, a także śledzić tok załatwiania ich sprawy w urzędzie. Na portalu dostępne będą także informacje ośrodków turystycznych wraz z możliwością rezerwowania miejsc on-line. Powstanie swoisty „kiosk z pracą” – przez Internet będzie można sprawdzić aktualne oferty pracy oraz zamieścić swoje ogłoszenie.
Gmina przewidziała możliwość prowadzenia szkoleń on-line, m.in. dla wszystkich zainteresowanych nowymi usługami, ale nie potrafiących z nich skorzystać. Będą różnież prowadzone specjalne szkolenia dla przedsiębiorców poszerzające ich wiedzę o prowadzeniu firmy oraz możliwościach pozyskiwania środków unijnych, a także dla bezrobotnych – m.in. jak efektywnie poszukiwać pracy.
Tytuł projektu: e-Łochów
Całkowity koszt projektu: 666 025,79 zł
Kwota dofinansowania: 547 455,92 zł
Beneficjent: Gmina Łochów