Informacje prasowe

Informacja prasowa - Kolejne cztery projekty z Warszawy i okolic na liście projektów kluczowych

2011.03.30 12:40 , aktualizacja: 2011.04.01 15:22

Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska


Po zakończeniu konsultacji społecznych Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o wprowadzeniu na listę projektów kluczowych siedmiu nowych inwestycji, aż cztery z nich realizowane będą na terenie Warszawy lub w gminach podwarszawskich. Unijne dofinansowanie otrzymają: Centrum Innowacji Filtrowa 1a, Park Innowacyjny Celestynów Unipress, rozbudowa sieci teleinformatycznej Urzędu m.st. Warszawy oraz modernizacja składowiska i budowa sortowni odpadów w gminie Grodzisk Mazowiecki. Wartość projektów to ponad 72,2 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi przeszło 61,3 mln zł.
 
Umieszczenie inwestycji na liście projektów kluczowych oznacza zgodę na unijne dofinansowanie. Projekty kluczowe są to bowiem projekty o strategicznym znaczeniu dla regionu, które ze względu na swój charakter i wagę wyłączone są z procedury konkursowej. Decyzja o wyborze nowych projektów została podjęta na podstawie oceny dokonanej przez niezależnych ekspertów oraz przy uwzględnieniu opinii zgłaszanych podczas trwających miesiąc konsultacji społecznych.
 
- Na listę trafiły projekty, które postawiły na innowacyjne rozwiązania – zauważa wicemarszałek Marcin Kierwiński. Ciekawym przykładem może być projekt  Centrum Innowacji Filtrowa 1a. Warszawa potrzebuje instytucji, będących mostem pomiędzy nauką, nowymi technologiami a biznesem. Centrum Innowacji pozwoli firmom rozwijać współpracę z zapleczem naukowym i laboratoryjnym zarówno Politechniki Warszawskiej, jak i innych stołecznych uczelni. Będzie to miejsce na miarę XXI wieku – dodaje.

WARSZAWSKA PRZESTRZEŃ TECHNOLOGICZNA – CENTRUM INNOWACJI FILTROWA 1A
 
Warszawska Przestrzeń Technologiczna (WPT) to kompleksowy program Miasta Stołecznego Warszawy, który zakłada współpracę ze środowiskiem naukowym i badawczym zmierzającą do zwiększenia efektywności transferu wiedzy z sektora nauki do gospodarki Warszawy. Pierwszym elementem programu jest Centrum Przedsiębiorczości Smolna 6. Projekt, który także znajduje się na liście projektów kluczowych, skierowany jest przede wszystkim do naukowców i studentów, w tym absolwentów. Powstający obiekt będzie pełnił m.in. funkcję inkubatora przedsiębiorczości akademickiej.
 
Rozwinięciem Centrum Przedsiębiorczości Smolna 6 będzie projekt Warszawska Przestrzeń Technologiczna – Centrum Innowacji Filtrowa 1a. Zakłada on budowę nowego obiektu w bezpośrednim sąsiedztwie Politechniki Warszawskiej. W nowoczesnym budynku mieścić się będą zarówno pomieszczenia biurowe, jak i laboratoryjne, dzięki czemu przedsiębiorcy będą mieli ułatwioną działalność w obszarach badawczo-rozwojowym i innowacyjnym.
 
Dopełnieniem prowadzonych usług w Centrum Innowacji będzie utworzone przez Politechnikę Warszawską Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii. Głównymi odbiorcami projektu będą naukowcy, studenci oraz absolwenci prowadzący działalność gospodarczą w oparciu o zaawansowane technologie, w tym w obszarach: biotechnologii, energetyki, optoelektroniki, technologii informatycznych, nanotechnologii.

Tytuł projektu: Warszawska Przestrzeń Technologiczna – Centrum Innowacji Filtrowa 1a
Szacunkowa wartość projektu – 30 000 000 zł
Szacunkowa kwota dofinansowania – 25 500 000 zł
Beneficjent – Miasto Stołeczne Warszawa

PARK INNOWACYJNY CELESTYNóW UNIPRESS
 
W ramach projektu w gminie Celestynów powstanie Park Innowacyjny. Wybudowane i adaptowane budynki dostosowane wielkością i uzbrojeniem do konkretnych potrzeb badawczo-technologicznych będą udostępniane placówkom naukowym do zakończenia procesu badań i nowym firmom do wdrażania komercyjnego nowoczesnych technologii. Modularna, uniwersalna konstrukcja hal laboratoryjno-produkcyjnych umożliwi ich rozbudowę lub zmianę przeznaczenia w miarę zmieniających się potrzeb technologicznych.
 
W parku będą mogły być instalowane specjalistyczne urządzenia i instalacje linii doświadczalnych umożliwiające opracowanie technologii gotowych do wdrożenia przemysłowego. Przygotowane technologie, gotowe do natychmiastowego zastosowania, pozwolą przedsiębiorcom na wdrożenie rozwiązań przy minimalnym ryzyku biznesowym. W wielu przypadkach powstałe prototypy linii doświadczalnych umożliwią także rozpoznanie rynku i promocję wstępną produktu. Uzbrojenie techniczne i aparaturowe laboratoriów i prototypów linii doświadczalnych umożliwi dalsze doskonalenie technologii równolegle z wdrożeniem przemysłowym.
 
Projekt ma pomóc w przezwyciężeniu trudności, jakie napotykają naukowcy i przedsiębiorcy przy komercjalizacji wyników badań naukowych.
 
Tytuł projektu: Park Innowacyjny Celestynów Unipress – budowa infrastruktury technicznej
Szacunkowa wartość projektu: 10 050 000 zł
Szacunkowa kwota dofinansowania: 8 542 500 zł
Beneficjent: Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk
 
MODERNIZACJA I ROZBUDOWA SIECI TELEINFORMATYCZNEJ URZĘDU M. ST. WARSZAWY

Projekt zakłada rozbudowę i modernizację infrastruktury teleinformatycznej Urzędu m.st. Warszawy, a także instalację punktów publicznego dostępu do Internetu (PIAP). PIAP-y zostaną zlokalizowane we wszystkich urzędach dzielnic (25 lokalizacji). Korzystanie z nich będzie nieodpłatne, jednak poszczególne sesje zostaną ograniczone czasowo do 15 minut. Sukcesywnie PIAP-y będą montowane w kolejnych instytucjach m.in. bibliotekach, stacjach metra, szpitalach miejskich, punktach informacji turystycznej, domach kultury itp.
 
Tytuł projektu: Modernizacja i rozbudowa sieci teleinformatycznej Urzędu m. st. Warszawy
Szacunkowa wartość projektu: 15 188 485 zł
Szacunkowa kwota dofinansowania: 12 858 571 zł
Beneficjent: Miasto Stołeczne Warszawa

KOMPLEKSOWA MODERNIZACJA GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI W GMINIE GRODZISK MAZOWIECKI

Planowane przedsięwzięcie zakłada gruntowną reorganizację gospodarki odpadami w gminie Grodzisk Mazowiecki. Przebudowana zostanie m.in. kompostowania odpadów komunalnych w Krąśniczej Woli. Rekultywacja składowiska pozwoli m.in. na zwiększenie jego pojemności. Kolejnym etapem będzie modernizacja kompostowni oraz budowa sortowni odpadów. Projekt zakłada także wprowadzenie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w gminie Grodzisk Mazowiecki.
 
 
Tytuł projektu: Kompleksowa Modernizacja Gospodarki Odpadami Komunalnymi w gminie Grodzisk Mazowiecki
Szacunkowa wartość projektu: 17 000 000 zł
Szacunkowa kwota dofinansowania: 14 450 000 zł
Beneficjent: Gmina Grodzisk Mazowiecki
Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego

Pliki do pobrania

Rozmiar: 101 kB, Liczba pobrań: 230, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 6 kB, Liczba pobrań: 348

Liczba wyświetleń: 439

powrót