Informacje prasowe
Informacja prasowa - Płockie kamienice odzyskają dawną świetność
2010.11.19 14:25
Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak
Kolejne dwie kamienice na płockim Starym Rynku odzyskają dawny blask. Wszystko za sprawą funduszy unijnych. W budynkach powstanie centrum wystawienniczo-edukacyjne, w piwnicach winiarnia, a na dziedzińcu wewnętrznym parking naziemny. Wartość projektu to ponad 10 mln zł, z czego wsparcie z Unii Europejskiej wyniesie 8,5 mln zł. Umowę w tej sprawie podpisali dzisiaj marszałek Adam Struzik, Prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego Zbigniew Kruszewski oraz Skarbnik Towarzystwa Naukowego Płockiego Jan Milner.
– Jako członek Towarzystwa Naukowego Płockiego i płocczanin bardzo się cieszę, z tego projektu. Po pierwsze dlatego, że kolejne kamienice na płockim Starym Rynku wypięknieją, a całe centrum Płocka odzyska dawny blask. Po drugie, dlatego, że powstanie tu nowoczesna placówka w której młodzi płocczanie będą mogli rozwijać swoją wrażliwość artystyczną – podkreślił marszałek Adam Struzik. – Gratuluję także panu prezesowi i całemu zespołowi znakomitego przygotowania projektu. Muszę podkreślić, że znalazł się on na pierwszym miejscu listy rankingowej – dodał.
– Planujemy, że oprócz działalności wystawienniczej nasza placówka będzie zajmować się szeroko rozumianą edukacją plastyczną i estetyczną. Chcemy między innymi organizować różnego rodzaju warsztaty i konkursy dla młodzieży, które miałyby wprowadzić ją w rzeczywistość nowoczesnej sztuki. Mamy ambicję stworzyć możliwości tym, którzy nie mieszczą się w ramach obecnego systemu edukacji plastycznej, ale również i tym, którzy poprzez sztukę chcieliby pełniej doznawać życia. I mam tu na myśli zarówno młodzież, jaki i dorosłych – powiedział Zbigniew Kruszewski Prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego.
Historia kamienic przy ul. Stary Rynek 21 i 23 w Płocku sięga początku XIX w. Prawdopodobnie pełniły one funkcje usługowo-mieszkalne. Obecnie są to ostatnie nieodrestaurowane kamienice w północnym ciągu zabudowy Starego Rynku. Przywrócenie im ich pierwotnego wyglądu pozwoli na utworzenie we współczesnym, przemysłowym mieście niepowtarzalnego klimatu XIX-wiecznego Płocka.
W odrestaurowanych kamienicach powstanie centrum wystawienniczo-edukacyjne. Na pierwszym piętrze, w czterech salach wystawowych oraz w obszernym holu na parterze prezentowane będą grafiki oraz inne wystawy czasowe. Pośrodku każdej sali wystawowej znajdować się będą dodatkowe ekrany zwiększające powierzchnię ekspozycyjną.
Pod kamienicą nr 21, po pogłębieniu i zabezpieczeniu piwnic, zaaranżowana zostanie winiarnia. Na parterze powstanie biblioteka, w której będzie można w atmosferze XIX-wiecznego wnętrza, przy filiżance kawy zapoznać się m.in. z częścią księgozbioru oraz wydawnictwami Towarzystwa Naukowego Płockiego. Na poddaszu zaplanowano dwie sale multimedialne, w których będą odbywały się zajęcia z edukacji kulturalnej, bibliotecznej i artystycznej.
Zagospodarowany zostanie także teren wokół kamienic – od frontu powstanie ogródek kawiarniany, a na dziedzińcu wewnętrznym parking dla gości i pracowników centrum. W drugim etapie inwestycji zaplanowano także budowę parkingu podziemnego.
Tytuł projektu: Rewitalizacja zabytkowych kamienic położonych przy Starym Rynku 21 i 23 w Płocku z przeznaczeniem na publiczne centrum wystawienniczo-edukacyjne – Etap I
Całkowita wartość projektu: 10 089 012,36 zł
Kwota dofinansowania: 8 575 660,51 zł
Beneficjent: Towarzystwo Naukowe Płockie
Działanie 5.2. Rewitalizacja miast
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
Zespół Prasowy
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 521
powrót