Informacje prasowe

Informacja prasowa - Warszawscy gimnazjaliści grają o sukces

2010.10.28 13:50 , aktualizacja: 2010.10.28 14:22

Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska

Rusza największy program zajęć pozalekcyjnych na Mazowszu. W pierwszej, inaugurującej lekcji w Gimnazjum Nr 73 w Warszawie oprócz uczniów wzięli udział wicemarszałek Ludwik Rakowski oraz Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz. Po lekcji przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego przekazali burmistrzom 14 stołecznych dzielnic 45 umów, dzięki czemu z zajęć pozalekcyjnych skorzysta około tysiąc gimnazjalistów z Warszawy. 

 
Programy, które pomagają uczniom poszerzać wiedzę, a jednocześnie pozwalają im czerpać z tego przyjemność są bardzo potrzebne. Dlatego też w  przyszłym roku planujemy rozszerzyć zakres działania naszego projektu i zamierzamy nim objąć także uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Z pewnością przełoży się to na lepsze przygotowanie młodzieży do podjęcia nauki w gimnazjum – powiedział podczas konferencji prasowej Waldemar Roszkiewicz Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.
 
Chciałbym pogratulować samorządom lokalnym i dyrektorom szkół, które przystąpiły do naszego programu. Mam nadzieję, że determinacja, z jaką Państwo realizują go w swoich placówkach zmotywuje inne szkoły do wzięcia w nim udziału w przyszłym roku – dodał wicemarszałek Ludwik Rakowski
 
Zachęcenie uczniów do wzięcia udziału w zajęciach pozalekcyjnych, podczas których mają szansę nadrobić zaległości w nauce, nie jest proste. Zajęcia wyrównujące muszą być zatem poprowadzone tak, aby młodzież chętnie na nie wracała. Powinny być dopasowane do potrzeb gimnazjalistów i prowadzone przez najlepszych nauczycieli. Sposobem na to z pewnością jest kreatywność pedagogów oraz zastosowanie atrakcyjnych form edukacyjnych – takich jak np. techniki multimedialne. Tak mają wyglądać zajęcia w ramach programu Samorządu Województwa Mazowieckiego „Zagrajmy o sukces”.
 
Jest on realizowany w ponad 300 mazowieckich gimnazjach, z tego w 35 szkołach w Warszawie mieszczących się na: Targówku (3 szkoły), Pradze Południe (2 szkoły), Pradze Północ (1 szkoła), Mokotowie (4 szkoły), Ursynowie (2 szkoły), Śródmieściu (4 szkoły), Woli (3 szkoły), Bielanach (5 szkół), Wawrze (2 szkoły), Włochach (1 szkoła), Białołęce (2 szkoły), Rembertowie (2 szkoły), Wilanowie (1 szkoła) oraz w Wesołej (3 szkoły). 
 
Magnesem, który przyciągnie młodzież szczególnie potrzebującą lekcji wyrównawczych, będą zajęcia sportowe. Aby w nich uczestniczyć, uczniowie będą musieli wziąć udział również w zajęciach językowych, informatycznych czy matematyczno-przyrodniczych, takich jak biologia, geografia czy też matematyka. Co bardzo ważne szkoły mają dużą swobodę w kształtowaniu tych zajęć tak, aby optymalnie dopasować je do potrzeb swoich uczniów.
 
30 godzin zajęć pozalekcyjnych zostanie podzielonych na pięć bloków tematycznych:
• ICT (technologie informacyjne i komunikacyjne) – 6 godz. miesięcznie;
• przedmioty przyrodniczo-matematyczne – 4,5 godz. miesięcznie;
• języki obce – 6 godz. miesięcznie;
• wsparcie psychologiczno-pedagogiczne – 4,5 godz. miesięcznie;
• zajęcia sportowo-wychowawcze – 9 godz. miesięcznie.
 
Na Mazowszu zajęcia zostaną przeprowadzone w 426 grupach liczących nie więcej niż 20-25 osób, a uczniowie będą musieli uczestniczyć we wszystkich typach zajęć. Łącznie z programu „Zagrajmy o sukces” na Mazowszu skorzysta ok. 10 tys. gimnazjalistów.
 
Na realizację projektu w latach 2010-2011 przeznaczono kwotę 15 mln zł. Środki te w większości pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach  Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Poddziałanie 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych). Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył na ten cel 450 tys. zł.  W programie weźmie udział ok. tysiąca uczniów z Warszawy.
Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. (22) 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: m.milewska@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 4 kB, Liczba pobrań: 303
Rozmiar: 106 kB, Liczba pobrań: 215, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 407

powrót