Informacje prasowe

Informacja prasowa - Zagrajmy o sukces w Ostrołęce

2010.10.13 15:40 , aktualizacja: 2010.10.21 14:18

Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska

Rusza największy program zajęć pozalekcyjnych na Mazowszu. W inaugurującej lekcji w Gimnazjum Nr 3 w Ostrołęce wzięli udział także Marian Krupiński – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Waldemar Roszkiewicz – Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego. Po lekcji podpisali także 50 umów z samorządami lokalnymi, dzięki czemu z zajęć pozalekcyjnych skorzysta około tysiąca gimnazjalistów z subregionu ostrołęckiego.

 
Jak widać zajęcia dodatkowe dla gimnazjalistów mogą być poprowadzone w bardzo ciekawy i przystępny sposób. Realizując nasz program nauczyciele mogą wykazać się kreatywnością i dostosować program do indywidualnych potrzeb swoich uczniów – powiedział Marian Krupiński Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
 
Takie programy są bardzo potrzebne nie tylko w gimnazjach. Chcemy, by z możliwości, jakie daje program „Zagrajmy o sukces” mogły skorzystać także młodsze dzieci. Dlatego w przyszłym roku  planujemy stworzyć podobny projekt,  tym razem skierowany również do uczniów szkół podstawowych – dodał Waldemar Roszkiewicz Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.
 
Zachęcenie uczniów do wzięcia udziału w zajęciach pozalekcyjnych, podczas których mają szansę nadrobić zaległości w nauce, nie jest proste. Gimnazjaliści to grupa uczniów, która wymaga szczególnej uwagi i wsparcia. W tym wieku bowiem człowiek podejmuje kluczowe dla dalszego życia decyzje. Wtedy też kształtują się osobowość, zainteresowania i wartości. 
 
Zajęcia wyrównujące muszą być zatem poprowadzone tak, aby młodzież chętnie na nie wracała. Powinny być dopasowane do potrzeb gimnazjalistów i prowadzone przez najlepszych nauczycieli. Sposobem na to z pewnością jest kreatywność pedagogów oraz zastosowanie atrakcyjnych form edukacyjnych – takich jak np. techniki multimedialne. Tak mają wyglądać zajęcia w ramach programu Samorządu Województwa Mazowieckiego „Zagrajmy o sukces”. Jest on realizowany w ponad 300 mazowieckich gimnazjach, z tego w 41 z subregionu ostrołęckiego.
 
Magnesem, który przyciągnie młodzież szczególnie potrzebującą lekcji wyrównawczych, będą zajęcia sportowe. Aby w nich uczestniczyć, uczniowie będą musieli wziąć udział również w zajęciach językowych, informatycznych czy matematyczno-przyrodniczych, takich jak biologia, geografia czy też matematyka. Szkoły mają dużą swobodę w kształtowaniu tych zajęć tak, aby optymalnie dopasować je do potrzeb swoich uczniów.
 
W ramach programu uczniowie wezmą udział w blokach dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. Będą one liczyły 30 godz. zajęć miesięcznie i zostaną podzielone na pięć bloków tematycznych:
 
• ICT (technologie informacyjne i komunikacyjne) – 6 godz. miesięcznie;
• przedmioty przyrodniczo-matematyczne – 4,5 godz. miesięcznie;
• języki obce – 6 godz. miesięcznie;
• wsparcie psychologiczno-pedagogiczne – 4,5 godz. miesięcznie;
• zajęcia sportowo-wychowawcze – 9 godz. miesięcznie.
 
Na Mazowszu zajęcia zostaną przeprowadzone w 426 grupach liczących nie więcej niż 20-25 osób, a uczniowie będą musieli uczestniczyć we wszystkich typach zajęć. Łącznie z programu „Zagrajmy o sukces” skorzysta ok. 10 tys. gimnazjalistów.
 
Na realizację projektu w latach 2010-2011 przeznaczono kwotę 15 mln zł. Środki te w większości pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach  Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Poddziałanie 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych). Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył na ten cel 450 tys. zł. W programie weźmie udział ok. tysiąca uczniów z subregionu ostrołęckiego.
 
Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Pliki do pobrania

Rozmiar: 4 kB, Liczba pobrań: 439
Rozmiar: 105 kB, Liczba pobrań: 226, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 448

powrót