Informacje prasowe

Informacja prasowa - Powiat mławski inwestuje

2010.07.02 14:10 , aktualizacja: 2010.07.02 15:23

Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

Mławska obwodnica, centrum sportowe w Wieczfni Kościelnej, renowacja zabytkowego kościoła oraz budowa muzeum regionalnego w Strzegowie to inwestycje z regionu ciechanowskiego, które otrzymają dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Łączna wartość projektów to ponad 26,6 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie ponad 22 mln zł. Umowy w tej sprawie podpisali dziś w Mławie marszałek Adam Struzik oraz beneficjenci.

 

Miło jest podpisywać jednorazowo tyle umów, zwłaszcza, że dotyczą wielu dziedzin – kultury, infrastruktury i edukacji. To dobrze świadczy o regionie, w którym dużo się dzieje i z którego samorządy potrafią tak sprawnie ubiegać się fundusze unijne. Trzeba tylko pamiętać o terminowym rozliczeniu się – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

OBWODNICA MŁAWY JUŻ ZA ROK

 

Dobra wiadomość dla mieszkańców Mławy i inwestorów. Już od przyszłego roku dojazd do dzielnicy przemysłowej miasta nie będzie wiązał się z uciążliwym staniem w korkach na ul. Napoleońskiej i ul. Nowej. Dzięki dofinansowaniu unijnemu powstanie alternatywna droga, która bezpośrednio połączy dzielnicę z drogą krajową nr 7. To bardzo ważna, a jednocześnie największa drogowa inwestycja na terenie miasta. Dzielnica przemysłowa jest bowiem w znacznej części zlokalizowana w „Podstrefie Mława” Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Działalność prowadzą tutaj zarówno koreański koncern LG Electronics, jak też producent napojów energetyzujących XL Energy Drink. Z nowej drogi będą zatem korzystać osoby dojeżdżające do pracy oraz samochody transportowe. Realizacja projektu nie tylko rozwiąże problemy komunikacyjne związane z dużym natężeniem ruchu, ale również wpłynie na wzrost bezpieczeństwa tak zmotoryzowanych, jak i pieszych uczestników ruchu w tej części miasta.

 

W ramach projektu wybudowana zostanie droga o długości 2,5 km, na której znajdą się skrzyżowania i ronda. Nie zapomniano też o pieszych i rowerzystach. Z myślą o nich na całej długości trasy powstaną chodnik i ścieżka rowerowa.  Oprócz tego wybudowane będą parkingi dla 60 samochodów osobowych oraz dla 6 samochodów osobowych z przyczepą. Droga zostanie oświetlona. Przewidziane są również przejścia dla zwierząt.

 

Tytuł projektu: Budowa drogi gminnej dojazdowej do dzielnicy przemysłowej w Mławie – etap II

Całkowity koszt projektu: 16 645 640,00 zł

Kwota dofinansowania: 14 148 794,00 zł

Beneficjent: Miasto Mława

 

SPORTOWA WIECZFNIA

 

Skate park, kort tenisowy, boiska do piłki nożnej i streetballu to tylko niektóre atrakcje, jakie znajdą się na terenie nowego centrum sportowego w Wieczfni Kościelnej. Mieszkańcy gminy będą mogli się nim pochwalić już za dwa lata. Stadion powstanie przy budynku, w którym swoją siedzibę mają szkoła podstawowa i gimnazjum. Dla uczących się tu ponad 450 uczniów inwestycja ta oznacza przede wszystkim ciekawsze zajęcia wychowania fizycznego oraz możliwość organizacji nietypowych zajęć pozalekcyjnych. A będzie z czego wybierać.

 

Głównym elementem centrum sportowego stanie się boisko do piłki nożnej z nawierzchnią z trawy naturalnej. Wokół niego zaprojektowana została sześciotorowa bieżnia okólna o długości 400 m i szerokości 1,22 m. Dodatkowo powstaną dwie skocznie z rozbiegiem do skoku: w dal i wzwyż. Na tym nie kończą się propozycje dla lekkoatletów. Wybudowane zostanie również koło do pchnięcia kulą.

 

Na stadionie powstaną także dwa dodatkowe boiska. Jednym z nich będzie boisko do gry w piłkę plażową, a drugim – boisko do streetballa, czyli miejskiej odmiany koszykówki.

Nie lada gratka czeka miłośników sportów ekstremalnych. Na terenie stadionu powstanie skate park o wymiarach 14 m x 28 m. Młodzież jeżdżąca na deskorolkach, rolkach czy też rowerach będzie mogła wykonywać  przeróżne triki m.in. na: platformach, najazdach, rurze zjazdowej oraz rol-skosach.

 

W ramach projektu wybudowane zostaną również drogi dojazdowe i chodniki z kostki brukowej oraz podjazdy dla osób niepełnosprawnych.

 

Tytuł projektu: Przyszkolne Centrum Sportowe w Wieczfni Kościelnej

Całkowity koszt projektu: 4 281 779,39 zł

Kwota dofinansowania: 3 639 512,48 zł

Beneficjent: Gmina Wieczfnia Kościelna

 

 

STRZEGOWSKIE MUZEUM REGIONALNE

 

Jak podtrzymywać zwyczaje i tradycje panujące we własnym regionie? Na to pytanie odpowiedź znają mieszkańcy Strzegowa. Wiosną przyszłego roku na terenie starego młyna wodnego, nad rzeką Wkrą powstanie Centrum Kulturowo-Historyczne o intrygująco brzmiącej nazwie „Kantor Młyński”. Do jego budowy wykorzystane zostaną pozostałości po wybudowanym blisko 100 lat temu młynie, czyli:  biuro młyna („kantor”), kaszarnia („jagielnik”), zapora wodna z pomostem, śluza przepustowa z komorą turbinową i turbinami, część podwórza o nawierzchni brukowej, pozostałości fundamentów młyna i budynków gospodarczych. Centrum będzie pełniło rolę muzeum regionalnego. Turyści, ale również mieszkańcy Strzegowa będą w nim mogli podziwiać zebrane przez gminę eksponaty oraz dokumenty związane z wielokulturową historią tego regionu.

 

W ramach projektu powstanie budynek, w którym znajdą się m.in. pomieszczenia poświęcone znanym artystom, malarzom, pisarzom czy też historykom pochodzącym z okolic Strzegowa. Ponadto wybudowane zostaną: zadaszona scena, widownia, magazyn eksponatów, taras z ogrodem i parkingi. Istniejąca w miejscowościpromenada, która łączy ul. Ciechanowską z terenami rekreacyjnymi nad Wkrą, a tym samym z powstającym „Kantorem Młyńskim” zostanie zmodernizowana. Pojawią się tam ławki, oświetlenie, kwietniki i miniplac zabaw dla dzieci. Centrum będzie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Tytuł projektu: Budowa Centrum Kulturowo-Historycznego „Kantor młyński” w Strzegowie

Całkowity koszt projektu: 4 669 013,06 zł

Kwota dofinansowania: 3 499 892,19 zł

Beneficjent: Gmina Strzegowo

 

 

ZABYTKOWY KOŚCIóŁEK JAK NOWY

 

W przyszłym roku zakończy się renowacja XVIII-wiecznego, drewnianego kościoła p.w. Św. Anny w Strzegowie. Od ostatniego remontu upłynęło już ponad 50 lat, a jego obecny stan techniczny nie jest najlepszy. Ten zabytkowy kościół został zbudowany w 1756 r. i jest jednym  z zachowanych czynnych na terenie Północnego Mazowsza obiektów sakralnych. Kościół ma konstrukcję zrębową, wzmocnioną lisicami, oszalowaną z dachem krytym blachą. Zbudowano go na podmurówce z kamieni polnych. Od południa przy nawie i od północy przy prezbiterium znajdują się kruchty. Wewnątrz kościoła znajdują się trzy nawy, rozdzielone dwoma parami słupów, przykryte płaskim stropem drewnianym. Przy kościele znajduje się dzwonnica z XIX w. oraz dwa 600-letnie dęby, które jak głosi legenda, zasadził król Kazimierz Wielki.

 

W ramach renowacji przede wszystkim wzmocniona zostanie drewniana konstrukcja kościoła. Liczne ubytki w ścianach zostaną wypełnione. Wzmocniony będzie również dach. Dodatkowo cały budynek zostanie odgrzybiony i zabezpieczony przed wilgocią. Wymienione zostaną drewniane podłogi, okna oraz instalacja elektryczna. Aby uchronić kościół przed okradaniem i ewentualnym pożarem zainstalowane zostaną zabezpieczenia przeciwwłamaniowe i przeciwpożarowe. Nie zapomniano też o dostosowaniu obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Aby umożliwić im swobodne poruszanie się – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kościoła – wykonane zostaną podjazdy i barierki.  

 

Tytuł projektu: Renowacja zabytkowego Kościoła p.w. Św. Anny w Strzegowie

Całkowity koszt projektu: 1 037 674,00 zł

Kwota dofinansowania: 749 927,00 zł

Beneficjent: Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Św. Anny w Strzegowie

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego

Zespół Prasowy
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych

Pliki do pobrania

Rozmiar: 8 kB, Liczba pobrań: 369
Rozmiar: 1002 kB, Liczba pobrań: 264, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 877

powrót