Informacje prasowe

Informacja prasowa - Partnerstwo dla Transplantacji - podpisanie listu intencyjnego

2010.06.16 15:25 , aktualizacja: 2010.06.16 15:37

Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

Transplantacja jako metoda leczenia przeżywa kryzys. Województwo mazowieckie plasuje się na jednym z ostatnich miejsc pod względem liczby dawców narządów. Zwiększeniu liczby dokonywanych przeszczepów oraz uzyskaniu społecznego poparcia dla idei dawstwa służy program Partnerstwo dla Transplantacji. List intencyjny w tej sprawie podpisali przedstawiciele wszystkich organów założycielskich mazowieckich szpitali, instytucje ochrony zdrowia oraz wojewoda mazowiecki, jako koordynator podpisania listu.

 

Partnerstwo dla Transplantacji jest ogólnopolskim projektem, realizowanym we wszystkich województwach, skierowanym do wielu odbiorców. Poza szeroko rozumianym społeczeństwem, kluczowymi grupami w jego realizacji są: środowisko medyczne (lekarze, pielęgniarki, dyrektorzy szpitali), przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej – zwłaszcza organy założycielskie szpitali, nauczyciele, młodzież szkolna oraz Kościół. Program  - pod patronatem Ministra Zdrowia Ewy Kopacz -został zainicjowany przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej w lutym 2009 roku. Dotychczas list podpisano w województwach małopolskim, podkarpackim i lubuskim.

 

Sejmik Województwa Mazowieckiego zajmował się problemami transplantologii już w 2007 r. Wzięliśmy udział w kampanii „Miej serce dla innych”, mającej na celu upowszechnianie idei pobierania narządów i tkanek do przeszczepów w celu ratowania życia i zdrowia ludzkiego. Wydane zostały specjalne karty z deklaracją woli potencjalnego dawcy. W 2008 r. Sejmik poparł stanowisko Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie akceptacji transplantacji jako metody leczenia– podkreślił marszałek Adam Struzik. – Podpisanie dzisiejszego listu to kolejny krok w celu zwiększenia liczny przeprowadzanych na Mazowszu transplantacji. Wysokospecjalistyczne szpitale podległe samorządowi Mazowsza włączą się aktywnie w ten proces i mam nadzieję, że wspólnie z innymi organami założycielskimi uda nam się te wskaźniki poprawić – dodał.

 

 

Od 2007 roku w Polsce drastycznie spadła liczba dokonywanych przeszczepów – o ok. 40%. W 2009 r. pobrano narządy od 420 dawców (11 dawców na 1 mln mieszkańców, podczas gdy w Holandii wskaźnik ten przekroczył 25, a w Anglii 15). W województwie mazowieckim – od czterdziestu trzech dawców zmarłych, w tym dwóch żywych. Wskaźnik wyniósł 9 osób na 1 mln mieszkańców, podczas gdy np. w województwie zachodniopomorskim było 35 osób na 1 mln. W Polsce przeszczepia się dwa do trzech razy mniej narządów, w porównaniu do rzeczywistych potrzeb, a wielu chorych umiera w oczekiwaniu na przeszczep. Prawie nie wykonuje się przeszczepiania nerek od dawców żywych.

 

Ważną w rolę zapewnieniu chorym dostępu do leczenia transplantologicznego odgrywają koordynatorzy transplantacyjni w szpitalach. Osoby te odpowiadają za koordynację i organizację działań, zmierzających do pozyskiwania i przeszczepiania narządów. W krajach, w których stanowiska koordynatorów są powszechnie rozwijane, liczba pobieranych i wykorzystywanych narządów jest wysoka. W Hiszpanii pracuje ok. 6 koordynatorów na 1 mln mieszkańców, w Polsce - poniżej 0,5. Dlatego też jednym z działań priorytetowych programu jest przekonanie dyrekcji i organów założycielskich szpitali do tworzenia stanowisk koordynatorów transplantacyjnych.

 

Przygotowano też specjalny film „Brat dla Brata”, który jest pokazywany na spotkaniach z rodzinami pacjentów dializowanych, ponieważ sam pacjent może czuć się skrępowany, prosząc kogoś z rodziny o oddanie mu jednej nerki. To bliski człowiek, który chce zostać dawcą nerki, powinien  przedstawić taką propozycję choremu.

 

Szacuje się, że na świecie codziennie umiera piętnaście osób, nie mogąc się doczekać przeszczepów, podczas gdy co czternaście minut kolejna osoba jest kwalifikowana do zabiegu. Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. Stosuje się ją w przypadku schyłkowej niewydolności organów, takich jak nerki, serce, wątroba, płuca, trzustka, jelita. Leczenie to umożliwi powrót do zdrowia około 1-1,5 tys. osób w Polsce w skali roku. Wykorzystywane w transplantologii narządy pochodzą głównie od dawców zmarłych. Jedynie nerki i fragmenty wątroby mogą być pobierane od dawców żywych, lecz odsetek tego rodzaju pobrań jest stosunkowo niewielki.

 

 

List Intencyjny podpisali:

Wojewoda Mazowiecki, przedstawiciele organów założycielskich mazowieckich szpitali (Minister Zdrowia, Minister Obrony Narodowej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m.st. Warszawy, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Przewodniczący  Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego), Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej, Prezes i wiceprezes Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej, Prezes Poltransplantu.

 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego

Ivetta Biały
Rzecznik Prasowy
Wojewody Mazowieckiego

Liczba wyświetleń: 468

powrót