Informacje prasowe

Informacja prasowa - Czerwińskie targowisko na miarę XXI wieku

2010.05.06 12:44 , aktualizacja: 2010.05.06 12:44

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

Rolnicy z powiatów płońskiego, nowodworskiego, płockiego, sochaczewskiego, a także kupcy z całej Polski i zagranicy mają powody do radości. Targowisko w Nowym Przybojewie stanie się nowoczesnym miejscem handlu. Dzięki decyzji Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt na budowę placu otrzyma unijne dofinansowanie. Łączna wartość inwestycji to ponad 4,3 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie ponad 3,7 mln zł. Umowy w tej sprawie podpisali dzisiaj przedstawiciele zarządu województwa oraz beneficjenci.

Bardzo się cieszę, że mogę tutaj, w Czerwińsku podpisać umowę na tak ważny zarówno dla rolników, jak i handlowców z kilku powiatów projekt. Modernizacja tego targowiska pozwoli im prowadzić działalność gospodarczą w godnych warunkach. Może dzięki temu jeszcze więcej osób zdecyduje się zająć handlem i produkcją owoców – podkreślił marszałek Adam Struzik. – Ta inwestycja to wspólna inicjatywa rolników, handlowców, ale także samorządów gminy i województwa – dodał.

Plac targowy objęty projektem znajduje się w miejscowości Nowe Przybojewo przy drodze powiatowej Nr 3071W Załuski – Zdunowo – Kamienica – Goławin (gm. Czerwińsk nad Wisłą, pow. płoński). Lokalizacja targowiska jest niezwykle dogodna m.in. ze względu na to, że okoliczne gminy są największym w regionie producentem owoców i warzyw, a w szczególności specjalizują się w uprawie truskawek. Z targowiska w 2008 r. korzystało ok. 96 tys. dostawców i odbiorców, sprzedając lub kupując prawie 50 tys. ton owoców miękkich. Przy takiej frekwencji konieczna jest budowa pełnej infrastruktury tego miejsca (powierzchnia całości – 49 800 m2). Możliwe to będzie dzięki dofinansowaniu unijnemu. Realizacja projektu nie tylko ułatwi handel obecnym użytkownikom, ale też sprawi, że zainteresowanie targowiskiem niewątpliwie wzrośnie. Zadowoleni z pewnością będą rolnicy z okolicznych powiatów: płońskiego, nowodworskiego, płockiego, sochaczewskiego, a także kupcy z całej Polski i zagranicy.

Jest to największy projekt realizowany na terenie naszej gminy. Zakłada on stworzenie pełnej, nowatorskiej infrastruktury dla targowiska – zaznaczył wójt gminy Czerwińsk nad Wisłą Michał Walerysiak.

Prace obejmą ogrodzenie placu, stworzenie miejsc do handlu drobnego i TIR-ów, miejsc postojowych dla klientów, wykonanie wewnętrznej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, instalacji elektrycznej z podłączeniami dla TIR-ów, wykonanie oświetlenia, dróg wewnętrznych i drogi dojazdowej, zbudowanie pawilonów dla ochrony, urządzeń (przenośnych WC i kontenerów na odpady).

Prace przygotowawcze wykonywano w latach 2007-2009. Realizacja prac budowlanych została podzielona na trzy etapy. Pierwszy zakończono w IV kwartale 2009 r. Drugi etap realizowany jest w bieżącym roku i zakończony zostanie do połowy maja. Trzeci etap zaplanowano na I i II kwartał 2011 r.

Przedstawiciele gminy Czerwińsk nad Wisłą liczą też na to, że nowe targowisko stworzy bezrobotnym warunki do podjęcia działalności zarówno gospodarczej, jak i pozarolniczej, co zmniejszy stopę bezrobocia w gminie. Ponadto terenem położonym w obszarze oddziaływania targowiska są zainteresowani inwestorzy i przedsiębiorcy.

SZCZEGóŁOWY OPIS PROJEKTU

Tytuł projektu: Kompleksowe uzbrojenie terenu w miejscowości Nowe Przybojewo w celu stworzenia strefy aktywności gospodarczej
Beneficjent
: Gmina Czerwińsk nad Wisłą
Całkowita wartość: 4 395 859,13 zł
Kwota dofinansowania: 3 736 480,26 zł

Projekt obejmuje kompleksową budowę infrastruktury targowiska – wodociągu, instalacji elektrycznej, połączenia z drogą główną (droga powiatowa Nr 3071W Załuski – Zdunowo – Kamienica – Goławin), dróg wewnętrznych i kanalizacji.

Na terenie targowiska gminnego zaplanowano wyznaczenie miejsc postojowych dla klientów targowiska, komunikacji wewnętrznej oraz miejsc dla handlu. Zaprojektowano drogę wewnętrzną szerokości 6,0 m pomiędzy bramą wjazdową a drogą powiatową Nr 3071. Aby ograniczyć postój pojazdów na tejże drodze powiatowej (w okolicy targowiska) wprowadzona zostanie stała organizacja ruchu. Wzdłuż drogi powiatowej powstaną miejsca postojowe dla klientów. Uporządkowany będzie również ruch oraz postój pojazdów wewnątrz targowiska. Nawierzchnia miejsc handlowych będzie dostosowana do ich podziału na handel ciężki i drobny.

Cały plac zostanie oddzielony betonowym ogrodzeniem – jedynie granica z pasem drogowym będzie wydzielona siatką metalową. Wjazd na targowisko umożliwią trzy bramy przesuwne, każda o szerokości 7,0 m. Dwie z nich – wjazdowa i wyjazdowa – będą wychodzić na drogę powiatową, natomiast trzecia bezpośrednio na drogę wewnętrzną. Przy bramach znajdować się będą pawilony ochrony. Zostały również wyznaczone miejsca na kontenery do wywozu śmieci – 12 sztuk, co pozwoli utrzymać porządek na placu.

Uwzględniona została również kwestia odprowadzenia wód deszczowych. Ze względu na brak odpowiedniej kanalizacji wykorzystane zostaną odpowiednie spadki poprzeczne i podłużne do projektowanych rowów od strony wschodniej i południowej targowiska.

Na terenie targowiska zaprojektowano dwa dodatkowe hydranty oraz wodociąg. Pawilony ochrony zasilane będą w wodę z projektowanego wodociągu poprzez studzienkę wodomierzową. Poza tym kontenery wyposażone będą w instalację: elektryczną, grzewczą i wentylacyjną. Ponieważ w miejscowości Nowe Przybojewo nie ma sieci kanalizacji sanitarnej, zostanie wykonana kanalizacja wewnętrzna. Stanowi ona element kompleksowego wyposażenia projektu. Ścieki z placu targowego będą odprowadzane do projektowanych zbiorników odpływowych.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Arkadiusz Jeznach
Urząd Gminy Czerwińsk nad Wisłą

Zespół Prasowy
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych

Liczba wyświetleń: 398

powrót