Informacje prasowe
Informacja prasowa - Szpital Tworkowski czeka przebudowa
2010.03.31 00:00
Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak
– Szpital zbudowano w 1891 roku. Można chyba śmiało powiedzieć, że inwestycja, która zostanie przeprowadzona będzie największą w jego historii. Placówka o takiej historii, dorobku i renomie powinna mieć warunki do rozwoju – podkreślił marszałek Adam Struzik.
– Najtrudniejszy etap – realizacji i rozliczenia projektu szpital ma jeszcze przed sobą. Mam nadzieję, że niebawem spotkamy się w tym samym gronie podczas otwarcia dwóch nowoczesnych obiektów – dodał Waldemar Roszkiewicz, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.
Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego szpital otrzyma unijne dofinansowanie na realizację dwóch projektów. Pierwszy z nich zakłada kompleksową modernizację Pawilonu XI. Izba Przyjęć, Oddział XI Ogólnopsychiatryczny oraz niewykorzystane pomieszczenia byłego Laboratorium Szpitala zostaną przekształcone w nowoczesne i dostosowane do aktualnych standardów medycznych i technicznych Centrum Przyjęciowe. Inwestycja obejmuje także zakup wyposażenia sal chorych oraz niezbędnej aparatury medycznej.
Na Oddziale Przyjęciowym (o pow. 1.734,10 m2) do dyspozycji pacjentów i zespołu terapeutycznego oddanych zostanie 45 pomieszczeń. Znajdzie się tam 30 łóżek w 15 salach chorych z zapleczem sanitarnym. Oddział będzie obsługiwał wszystkich nowo przyjmowanych pacjentów Szpitala Tworkowskiego.
W ramach drugiego projektu w dawnym budynku gospodarczo-technicznym szpitala utworzone zostanie Centrum Radiologii oraz Oddział Ogólnopsychiatryczny VIIA. Projekt obejmuje także zakup specjalistycznego sprzętu diagnostycznego – rezonansu magnetycznego oraz podstawowej aparatury medycznej i wyposażenia sal chorych, tj. aparat EKG, pompa infuzyjna, ssak medyczny, 30 kompletów łóżek rehabilitacyjnych z materacami przeciwodleżynowymi i szafkami przyłóżkowymi.
Obiekt, który obecnie ze względu na zły stan techniczny jest wyłączony z użytkowania, zostanie kompleksowo zmodernizowany, dostosowany do obowiązujących norm oraz potrzeb osób niepełnosprawnych.
Centrum Radiologii oraz Oddział VIIA będą miały łącznie 2993,7 m2 powierzchni. Do dyspozycji pacjentów i zespołu lekarskiego oddanych zostanie 181 pomieszczeń, w tym:
• 4 nowoczesne pracownie diagnostyczne wraz z zapleczem (pracownia MRI-rezonansu, TK-tomografii, RTG i EEG);
• 16 sal chorych z zapleczem sanitarnym;
• 3 pomieszczenia terapeutyczne;
• 9 gabinetów lekarzy i psychologów (2 w Centrum Radiologii i 7 w oddziale VIIA).
Z pomieszczeń Centrum korzystać będą wszyscy pacjenci szpitala. Zakupiona aparatura pozwoli na wykonanie średnio 3,5 tys. specjalistycznych badań diagnostycznych w Centrum oraz 360 badań w Oddziale Ogólnopsychiatrycznym.
Tytuł projektu: Kompleksowa modernizacja Oddziału Przyjęciowego z Izbą Przyjęć Szpitala Tworkowskiego w Pruszkowie
Ogólna wartość projektu: 19 546 397,03 zł
Kwota dofinansowania: 16 614 437,46 zł
Tytuł projektu: Przystosowanie byłego budynku gospodarczo-technicznego na cele medyczne (etap I) – utworzenie Centrum Radiologii oraz Oddziału VIIA Ogólnopsychiatrycznego wraz z zakupem aparatury medycznej w Szpitalu Tworkowskim w Pruszkowie
Ogólna wartość projektu: 32 476 098,98 zł
Kwota dofinansowania: 22 012 612,10 zł
Szpital Tworkowski powstał w 1891 roku na mocy specjalnego dekretu Aleksandra III, który nadał mu m.in. przywileje związane z planowanym kształceniem lekarzy. Już w XIX wieku studenci medycyny odbywali tu zajęcia prowadzone w ramach Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W wolnej Polsce działalność dydaktyczną kontynuował docent Witold Łuniewski, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Szpitala w okresie międzywojennym i twórca unikalnej biblioteki naukowej oraz czytelni kilkudziesięciu polskich i zagranicznych czasopism. Od 1945 roku w Szpitalu Tworkowskim lokowane były kliniki, zakłady oraz pracownie Akademii Medycznej i Instytutu Psychoneurologicznego (Instytutu Psychiatrii i Neurologii). Powstała w 2006 roku Klinika Psychiatrii Oddziału Fizjoterapii II Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej jest trzecią Kliniką Akademii, świadczącą wszechstronną pomoc dla pacjentów dorosłych.
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Zespół Prasowy
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 598
powrót