Informacje prasowe

Informacja prasowa - Przekształcenie trzech kolejnych szpitali

2010.03.22 00:00

Autor: , Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

Dziś, 22 marca radni województwa podjęli decyzję o rozpoczęciu procesu przekształcenia trzech kolejnych szpitali. Mowa o Wojewódzkim Centrum Stomatologii w Warszawie, Centrum Rehabilitacji im. Prof. M. Weissa STOCER w Konstancinie Jeziornie oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Siedlcach. W styczniu taką samą decyzję podjęto w sprawie Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego i Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu.

W lipcu ubiegłego roku władze Mazowsza podjęły decW lipcu ubiegłego roku władze Mazowsza podjęły decyzję o możliwości przekształcania sześciu podległych im szpitali. W tym celu zostały zarejestrowane spółki ze stuprocentowym udziałem samorządu województwa.

W styczniu br. radni podjęli decyzję o kolejnym kroku, czyli zmianie formy prawnej pierwszych dwóch samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SPZOZ) – Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego i Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu. Dziś, 22 marca zielone światło do przekształcenia otrzymały kolejne trzy placówki – Wojewódzkie Centrum Stomatologii w Warszawie, Centrum Rehabilitacji im. Prof. M. Weissa STOCER w Konstancinie Jeziornie oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach.

Radni Województwa Mazowieckiego podjęli dziś decyzję o przekształceniu kolejnych trzech szpitali – poinformował marszałek Adam Struzik. – Wierzę, że dzięki tej decyzji poprawi się standard udzielanych świadczeń zdrowotnych w tych placówkach. Pragnę podkreślić, że podczas przekształcania placówki będą prowadzić działalność medyczną.

Realizowane zmiany to jedyna szansa na przejęcie przez samorząd województwa zadłużenia placówek znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej oraz na poprawę funkcjonowania i dynamiczny rozwój tych zakładów, które finansowo dobrze sobie radzą. Zmiana formuły prawnej pozwoli także sprawniej zarządzać placówkami oraz efektywniej inwestować. Przekształcenie ułatwi im m.in. dostęp do kredytów i pożyczek na rozwój szpitala. Spółki będą miały również większą swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczących sposobu wydatkowania środków finansowych. Zmiana statusu prawnego umożliwi poszerzenie oferty dla pacjentów i dostosowanie jakości świadczonych usług do ich oczekiwań. Zakres i charakter dotychczasowych usług realizowanych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia nie ulegną zmianie.

Wojewódzkie Centrum Stomatologii

WCS świadczy usługi medyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie kompleksowego leczenia, począwszy od stomatologii zachowawczej poprzez protetykę dentystyczną, ortodoncję, periodontologię, pedodoncje, chirurgię specjalistyczną, implantologię, radiologię do zabiegów w znieczuleniu ogólnym dowziewnym.

Centrum znajduje się w dobrej sytuacji finansowej i nie ma problemów z bieżącym regulowaniem własnych zobowiązań. Środki finansowe uzyskiwane z NFZ w ramach kontraktu pokrywają wprawdzie ponoszone przez Centrum koszty, nie mniej jednak zmiana formy prawnej umożliwi jednostce rozwój działalności i poszerzenie oferty usług dla pacjentów. Zmiana otwiera również przed placówką drzwi do pozyskiwania nowych źródeł finansowania rozwoju placówki.

W wyniku uchwały sejmiku z lipca 2009 roku, została powołana spółka prawa handlowego pod nazwą: Mazowieckie Centrum Stomatologii Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, w której Samorząd Województwa Mazowieckiego objął 100 proc. udziałów. Spółka podjęła czynności związane z przygotowaniami do rozpoczęcia działalności medycznej.

Dzisiejsza uchwała o likwidacji Wojewódzkiego Centrum Stomatologii w Warszawie sprawi, że formalnie przestanie istnieć dotychczasowy podmiot funkcjonujący w formie SPZOZ. Przez cały czas świadczenia zdrowotne będą udzielane w takim samym zakresie przez NZOZ utworzony przez Mazowieckie Centrum Stomatologii Sp. z o.o.

Centrum Rehabilitacji im. prof. M. Weissa „STOCER”

„Stocer” świadczy usługi medyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie kompleksowego leczenia i rehabilitacji schorzeń narządu ruchu. Centrum znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i ma problemy z bieżącym regulowaniem własnych zobowiązań. Ponadto środki finansowe uzyskiwane z NFZ w ramach kontraktu nie pokrywają ponoszonych przez Centrum kosztów.

Zmiana formy prawnej jest przede wszystkim sposobem na oddłużenie Centrum. Zobowiązania i należności zakładu po jego likwidacji staną się zobowiązaniami i należnościami Samorządu Województwa Mazowieckiego.

W wyniku decyzji sejmiku z lipca 2009 roku, została powołana spółka prawa handlowego pod nazwą: Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Konstancinie-Jeziornie, w której Samorząd Województwa Mazowieckiego objął 100 proc. udziałów. Spółka podjęła czynności związane z przygotowaniami do rozpoczęcia działalności medycznej.

Dzisiejsza uchwała o likwidacji Centrum Rehabilitacji im. prof. M. Weissa „STOCER” sprawi, że formalnie przestanie istnieć dotychczasowy podmiot funkcjonujący w formie SPZOZ. Przez cały czas świadczenia zdrowotne będą udzielane w takim samym zakresie przez NZOZ utworzony przez Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach

Funkcjonowanie placówki w Siedlcach w obecnej strukturze organizacyjnej jest niekorzystne z uwagi na ograniczenie możliwości wykorzystania potencjału pracowników o wysokich kwalifikacjach, jak również możliwości wykorzystania wysokiej klasy sprzętu (ograniczenie – kontrakt z NFZ). Szpital zatrudnia ponad 1100 osób, w tym ponad 200 lekarzy, ponad 500 pielęgniarek i położnych, a także: magistrów farmacji, analityki, rehabilitacji, techników farmacji, fizjoterapii, kinezyterapii, pozostały personel medyczny, personel administracyjny, ekonomiczny i techniczny, pracowników obsługi gospodarczej i technicznej. W szpitalu funkcjonuje kilkanaście oddziałów, zespół poradni specjalistycznych oraz dział diagnostyczny. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach realizuje procedury jednodniowe, które wykonywane są w ośrodkach hospitalizacji jednodniowej, działających przy oddziałach szpitalnych.
W 2009 r. wzrosły koszty funkcjonowania szpitala. Kolejnym problemem jest długi okres dochodzenia należności. Na sytuację szpitala wpływa też niewspółmierny wzrost kosztów w stosunku do pozyskiwanych przychodów.

Brak środków finansowych na bieżącą działalność, jak również brak możliwości poprawy sytuacji finansowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach w najbliższym czasie spowodowały konieczność podjęcia zasadniczych decyzji związanych z dalszym funkcjonowaniem szpitala.

W wyniku decyzji sejmiku z lipca 2009 roku, została powołana spółka prawa handlowego pod nazwą: Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Siedlcach, w której Samorząd Województwa Mazowieckiego objął 100 proc. udziałów. Spółka podjęła czynności związane z przygotowaniami do rozpoczęcia działalności medycznej.

Dzisiejsza uchwała o likwidacji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach sprawi, że formalnie przestanie istnieć dotychczasowy podmiot funkcjonujący w formie SPZOZ. Przez cały czas świadczenia zdrowotne będą udzielane w takim samym zakresie przez NZOZ utworzony przez Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o.o.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego

Pliki do pobrania

Rozmiar: 2799 kB, Liczba pobrań: 221, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 2001 kB, Liczba pobrań: 218, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3432 kB, Liczba pobrań: 237, Plik graficzny (JPG)

Liczba wyświetleń: 450

powrót