Informacje prasowe

Informacja prasowa - Polsko-Niemiecko-Francuskie Forum Młodzieży na Mazowszu

2009.05.08 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

W tym roku po raz pierwszy na Mazowszu odbyło się Polsko-Niemiecko-Francuskie Forum Młodzieży. 75 młodych ludzi z Kraju Związkowego Brandenburgia, Regionu Ile-de-France oraz Mazowsza przez ostatnie pięć dni dyskutowało na temat innowacyjnych sposobów uczestnictwa młodzieży w życiu społecznym. Była to także doskonała okazja do nawiązania kontaktów międzynarodowych, wymiany doświadczeń oraz kształtowania postaw obywatelskich.

Zwieńczeniem Forum była uroczysta sesja plenarna w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej. Obok uczestników forum wzięli w niej udział przedstawiciele władz regionalnych Regionu Ile-de-France, Kraju Związkowego Brandenburgia, województwa mazowieckiego oraz ambasad Francji i Niemiec. Podczas sesji uczestnicy Forum omawiali z ekspertami z organizacji pozarządowych nowoczesne formy dialogu i komunikacji z samorządami lokalnymi.

Podczas tegorocznego forum młodzi ludzie dyskutowali o sposobach uczestnictwa młodzieży w życiu społecznym na czterech poziomach: lokalnym, krajowym, europejskim i globalnym. Aktywność na każdym z tych poziomów wymaga od obywateli innego rodzaju kompetencji i zaangażowania, innego rodzaju wiedzy i postaw, dlatego każdy z tych poziomów był przedmiotem prac odrębnej grupy roboczej. Spotkania plenarne uczniów i obrady grup roboczych były prowadzone metodami interaktywnymi i warsztatowymi. Celem dyskusji było wypracowanie konkretnych sposobów uczestnictwa młodzieży w życiu społecznym, które będą mogły być realizowane przez młodzież, szkoły i społeczności lokalne przy wsparciu władz regionalnych.

Historia Forum
Korzenie Polsko-Niemiecko-Francuskiego Forum Młodzieży sięgają 2004 r. Powstało ono po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, w maju 2004 r., jako poszerzona inicjatywa współpracy młodzieży francuskiej i niemieckiej zapoczątkowanej w 2003 r. przez Dom Europy w les Yvelines i Niemiecko-Francuską Współpracę Młodzieży. W przedsięwzięciu tym uczestniczyła wówczas polska młodzież ucząca się we francuskich szkołach. Nowy etap współpracy rozpoczął się 3 maja 2006 r. w Warszawie podpisaniem Wspólnej Deklaracji o Współpracy między Województwem Mazowieckim, Regionem Ile-de-France i Krajem Związkowym Brandenburgia. Władze regionalne Mazowsza, Ile-de-France i Brandenburgii włączyły ówczesny Polsko-Francusko-Niemiecki Parlament Młodzieży w przygotowanie i przebieg ceremonii podpisania deklaracji. Wraz z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży, Niemiecko-Francuską Współpracą Młodzieży i Domem Europy w les Yvelines zorganizowane zostało seminarium nt. „Polska, Niemcy, Francja i Europa jutra” oraz warsztaty fotograficzne.

Do ubiegłego roku Forum funkcjonowało jako Polsko-Francusko-Niemiecki Parlament Młodzieży. Podczas którego młodzi ludzie debatowali w ramach komisji tematycznych o ważnych wydarzeniach europejskich i problemach międzyludzkich nurtujących ich pokolenie, a następnie swoje wnioski i postulaty przedstawiali przedstawicielom władz regionalnych. W 2007 r. obrady w Wersalu poświęcone były Traktatowi Rzymskiemu i perspektywom współpracy trójstronnej w ramach Wspólnej Deklaracji o Współpracy między Województwem Mazowieckim, Regionem Ile-de-France i Krajem Związkowym Brandenburgia. W 2008 r. w Genshagen (Brandenburgia) młodzi parlamentarzyści debatowali nt. rozwoju dialogu międzykulturowego, Parlamentu Europejskiego, edukacji i pracy w UE, jej przyszłości, polityki integracji i wymiaru regionalnego UE. W tym roku po raz pierwszy trójstronne spotkanie młodzieży odbyło się na Mazowszu w nowej formie jako Polsko-Niemiecko-Francuskie Forum Młodzieży.

Projekt został dofinansowany z europejskiego programu Młodzież w Działaniu kwotą 45,6 tys. euro oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego – 72,5 tys. zł.

Organizatorem forum jest Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy

Liczba wyświetleń: 443

powrót