Informacje prasowe
Informacja prasowa - Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki bliżej niepełnosprawnych oraz dwa projekty dotyczące ochrony środowiska i zwiększenia bezpieczeństwa
2010.02.01 00:00
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Hanna Maliszewska
Jeśli działalność kulturalna ma być dostępna dla wszystkich, w budynkach kultury nie mogą się pojawiać takie bariery jak choćby schody, które utrudniają wejście do centrów kulturalnych osobom niepełnosprawnym, a często również starszym lub rodzicom z wózkami. Dlatego MCKiS starało się o dotację z Unii na projekt, dzięki któremu budynek Centrum będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, co jest ważne zarówno dla osób chcących korzystać z oferty kulturalnej tego miejsca, jak i dla tych, którzy chcą ją tworzyć.
Jednym z udogodnień będzie zewnętrzna winda. Poza tym po wyeliminowaniu architektonicznych barier na piętrze budynku – m.in. Galerii ELEKTOR, zostanie stworzony program promocji twórczości osób niepełnosprawnych w MCKiS. W ramach tego programu instytucja będzie przynajmniej raz na kwartał organizowała imprezę artystyczną poświęconą twórczości osób niepełnosprawnych z obszaru Mazowsza.
– Przeprowadzane w ramach projektu zmiany w budynku Mazowieckiego Centrum Sztuki i Kultury nie są łatwe, bo ingerują w przestrzeń zabytkową i wymagają specjalnych pozwoleń. Mam jednak nadzieję, że uda się wszystko wykonać tak, by Centrum stało się dostępne dla niepełnosprawnych – zarówno zwiedzających, jak i tworzących – powiedział wicemarszałek Ludwik Rakowski.
W ramach projektu zostanie również wykonana renowacja zabytkowej elewacji i rekultywacja zieleni wokół obiektu.
Wartość projektu to: 2 276 181,40 zł, zaś dofinansowanie z Unii Europejskiej – 1 532 430,26 zł.
Pozostałe podpisane dziś umowy dotyczą projektów z zakresu ochrony środowiska.
– Oba powiaty będą mogły dzięki projektom korzystać ze specjalistycznych, bardzo ciężkich pojazdów, które ułatwią walkę z pożarami – szczególnie dużych przestrzeni – wyjaśnił marszałek Adam Struzik. – Taki sprzęt to nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa, ale też szansa na szybsze ogarnięcie żywiołu, a przez to uratowanie większej części przyrody.
– Jednocześnie życzymy jak najrzadszych powodów do używania przez straż pożarną tych samochodów – dodał wicemarszałek Ludwik Rakowski.
Powiat Ciechanowski
Tytuł projektu: Wsparcie techniczne regionalnego systemu reagowania kryzysowego oraz ratowniczo-gaśniczego w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego, poprzez zakup specjalistycznego sprzętu służącego KP PSP w Ciechanowie do prowadzenia akcji ratowniczych
Całkowita wartość projektu: 2 529 380,01 zł
Wartość dofinansowania: 2 149 720,07 zł
W ramach projektu KP PSP w Ciechanowie otrzyma ciężki samochód ratowniczo-gaśniczego z wyposażeniem, ciężki samochód do ratownictwa chemiczno-ekologicznego z wyposażeniem oraz sprzęt dla grupy wodno-nurkowej, służący do prowadzenia działań podwodnych i na powierzchni. Dzięki temu zakupowi wzrośnie skuteczność zarządzania środowiskiem – lądowym, wodnym, jak również ochroną atmosfery. Zmniejszą się zatem skala strat w środowisku, a także koszty leczenia ofiar wypadków, pożarów i innych zdarzeń. Poza tym zakup ten przyczyni się do skrócenia czasu trwania akcji ratowniczej oraz usprawni prace strażaków. Wszystko to zwiększy efektywność prowadzonych działań związanych ze zwalczaniem klęsk żywiołowych, katastrof, pożarów i innych zdarzeń stwarzających zagrożenie dla ludzi i środowiska.
Powiat Miński
Tytuł projektu: Wsparcie techniczne systemu ratowniczo-gaśniczego w zakresie ratownictwa ekologicznego i chemicznego na terenie powiatu mińskiego poprzez zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim
Całkowita wartość projektu: 1 213 500,00 zł
Wartość dofinansowania: 1 031 475,00 zł
Projekt stworzony jest z myślą o ochronie dziedzictwa przyrodniczego oraz ograniczeniu skutków pożarów i innych zagrożeń. Planowany jest zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z wyposażeniem, który będzie przeznaczony głównie do gaszenia pożarów o dużych rozmiarach – takich jak pożary lasów. Zbiorniki na środki gaśnicze w takich samochodach są bardzo duże – posiadają minimalną pojemność 11 m3 – dzięki czemu możliwa jest szybka interwencja straży, a co za tym idzie zmniejszenie skutków pożaru.
Samochód będzie wyposażony w schowki boczne, zamykane drzwiami żaluzjowymi z mechanicznymi układami ryglującymi, a także w dach wykonany w formie podestu roboczego. Przedział autopompy zlokalizowany jest w tym pojeździe w tylnej części nadwozia – zamykany drzwiami żaluzjowymi i ogrzewany urządzeniem niezależnym od pracy silnika. Na wyposażeniu będzie też autopompa pożarnicza jednozakresowa, napędzana z przystawki odbioru mocy za pośrednictwem wału przegubowego – wyposażona w automatyczny układ zasysający oraz automatyczny dozownik środka pianotwórczego. Poza tym samochód będzie zaopatrzony również w akcesoria i urządzenia niezbędne do niesienia pomocy.
Ponadto w ramach projektu straż pożarna nieodpłatnie przeprowadzi w 2010 r. ok. 30 spotkań z młodzieżą, podczas których omówione zostaną problemy dotyczące ochrony środowiska, a także podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Zespół Prasowy
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 272
powrót