Informacje prasowe

Informacja prasowa - Innowacyjny oddział psychiatrii w Szpitalu Tworkowskim otwarty

2010.01.29 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Anna Groszyk-Książak

W Szpitalu Tworkowskim w Pruszkowie został otwarty innowacyjny Oddział Psychiatrii o charakterze konsultacyjnym. Jest to placówka całkowicie ukierunkowana na diagnostykę i leczenie pacjentów ze złożonymi problemami psychosomatycznymi. W ciągu ostatnich trzech lat Samorząd Województwa Mazowieckiego na modernizację i wyposażenie oddziału przeznaczył ponad 8,3 mln zł.



Nowo otwarty oddział umożliwi interdyscyplinarne podejście do pacjentów. Znajdą w nim wsparcie osoby ze schorzeniami kardiologicznymi, diabetologicznymi, ginekologiczno-położniczymi, neurologicznymi i innymi chorobami psychosomatycznymi. Depresje, zespoły lękowe, reakcje na stres i uzależnienia komplikują leczenie chorób somatycznych i osłabiają jego skutki. Kompleksowe podejście do pacjenta, uzupełnienie terapii farmakologicznej o pomoc psychiatryczną, psychologiczną i psychoterapeutyczną przyspieszy rekonwalescencję chorego i skróci czas jego pobytu w szpitalu. Oddział będzie stanowić część Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W najstarszym szpitalu psychiatrycznym na Mazowszu otwieramy dzisiaj bardzo ważny oddział. Będą w nim leczeni pacjenci z zaburzeniami afektywnymi, nerwicami czy zespołami lękowymi. Są to schorzenia bardzo silnie związane są z pospiesznym trybem życia, który jest znakiem naszych czasów. Mam nadzieję, że nowy oddział będzie dobrze służył pacjentom – powiedział Marszałek Adam Struzik.

W ostatnich latach szpital rozpoczął proces kompleksowej rewitalizacji. Jednym z jej pierwszych etapów jest otwierany właśnie Oddział V. W najbliższym czasie będziemy realizować kolejne etapy rozbudowy szpitala. Planujemy otworzyć Centrum Przyjęciowe oraz Centrum Diagnostyczne. Prace będą wykonywane pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W ten sposób, ratując dziedzictwo tego wyjątkowego Szpitala, otwarty zostanie nowy etap w jego rozwoju – mówiła Lida Rudzka, dyrektor Szpitala Tworkowskiego.

Oddział mieści się w zabytkowym budynku. Ze względu na jego zły stan techniczny został on wyłączony z eksploatacji już 20 lat temu. W 2006 r. dyrekcja szpitala opracowała kompleksowy Program Rewitalizacji Szpitala Tworkowskiego, który zakładał m.in. modernizację tego budynku.

W latach 2008-2009 przeprowadzono prace remontowe – wzmocniono podłoże gruntowe budynku, pogłębiono piwnice, docieplono ściany i fundamenty, a także wymieniono konstrukcję oraz pokrycie dachowe. Budynek otrzymał także nowe instalacje – wodociągową, kanalizacyjną oraz centralnego ogrzewania. Zamontowano również windę.
W oddziale będzie mogło przebywać równocześnie 22 pacjentów na salach 1-, 2- lub 3-osobowych. Każda z sal wyposażona została w oddzielny węzeł sanitarny. Na oddziale mieścić się będą także gabinety lekarzy, pielęgniarek oraz sale psychoterapeutyczne.

Modernizacja budynku przeprowadzona została z wielką starannością o zachowanie zabytkowego charakteru obiektu, pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Koszt modernizacji i wyposażenia budynku to ponad 8,3 mln zł. Środki na ten cel w całości pochodzą z budżetu województwa mazowieckiego.

Modernizacja Oddziału wpisuje się w kompleksową rewitalizację Szpitala Tworkowskiego. Jej kolejnymi etapami będzie powstanie Centrum Przyjęciowego oraz Centrum Diagnostycznego. Zadania te będą realizowane przy wykorzystaniu funduszy unijnych oraz środków województwa mazowieckiego.


Szpital Tworkowski powstał w 1891 roku na mocy specjalnego dekretu Aleksandra III, który nadał mu m.in. przywileje związane z planowanym kształceniem lekarzy. Już w XIX wieku studenci medycyny odbywali tu zajęcia prowadzone w ramach Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W wolnej Polsce działalność dydaktyczną kontynuował docent Witold Łuniewski, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Szpitala w okresie międzywojennym i twórca unikalnej biblioteki naukowej oraz czytelni kilkudziesięciu polskich i zagranicznych czasopism. Od 1945 roku w Szpitalu Tworkowskim lokowane były kliniki, zakłady oraz pracownie Akademii Medycznej i Instytutu Psychoneurologicznego (Instytutu Psychiatrii i Neurologii). Powstała w 2006 roku Klinika Psychiatrii Oddziału Fizjoterapii II Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej jest trzecią Kliniką Akademii, świadczącą wszechstronną pomoc dla pacjentów dorosłych.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego

Pliki do pobrania

Rozmiar: 4442 kB, Liczba pobrań: 390, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 4329 kB, Liczba pobrań: 399, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3714 kB, Liczba pobrań: 643, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3369 kB, Liczba pobrań: 699, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 4021 kB, Liczba pobrań: 555, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 3226 kB, Liczba pobrań: 312, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 4583 kB, Liczba pobrań: 648, Plik graficzny (JPG)

Liczba wyświetleń: 1202

powrót