Aktualności

Powiaty legionowski, otwocki i wołomiński ze wsparciem samorządu Mazowsza i UE

2021.06.30 15:40 , aktualizacja: 2021.07.01 08:30

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Gmina Osieck jest jedną z...
  • 162 projekty uzyskały...
  • Sołectwa, działkowcy, drogi...

Modernizacja placów zabaw i budowa siłowni plenerowych, remonty strażnic i wiejskich świetlic czy przebudowa dróg gminnych i powiatowych – to tylko kilka ze 162 przedsięwzięć w powiatach legionowskim, wołomińskim otwockim, których realizacja jest możliwa dzięki wsparciu samorządu województwa. Wysokość dotacji z budżetu Mazowsza wynosi ponad 5,2 mln zł.

 

Dodatkowo 4 mln zł z UE władze regionu przeznaczą na rozwój obszarów wiejskich w ramach PROW 2014–2020. Umowy w tej sprawie podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz beneficjenci. W spotkaniu wzięli udział także radni województwa mazowieckiego.

 

Sołectwa, działkowcy, drogi dojazdowe, remonty strażnic i doposażenie OSP, a także ochrona powietrza – to kolejne działania dofinansowywane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach samorządowych programów wsparcia.

– Każdego roku nasze programy wsparcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem samorządów lokalnych. Pokazuje to, jak bardzo jest potrzebna taka pomoc finansowa. Wsparcie skierowane jest na konkretne działania, wskazane wcześniej przez gminy, powiaty i miasta. Inwestycje, które zostaną zrealizowane będą służyły mieszkańcom, poprawią jakość i komfort ich życia – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

60 projektów sołeckich z dofinansowaniem

W ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw samorząd Mazowsza wsparł 60 inicjatyw sołeckich z powiatów legionowskiego, wołomińskiego i otwockiego.

 – Połączenie tego wsparcia z innym sołeckim programem, z którego otrzymaliśmy środki, daje nam możliwość realizacji większej inwestycji – modernizację oświetlenia ulicznego – zaznacza sołtys Czarnowca Krzysztof Marczak – Nasza gmina nie dysponuje dużym budżetem, dlatego nie zawsze stać nas na realizację tych mniej pilnych przedsięwzięć, które są równie ważne dla naszych mieszkańców.

W powiatach legionowskim, otwockim i wołomińskim dofinansowanie w ramach MIAS 2021 otrzymało 60 inicjatyw sołeckich z 18 gmin: Jabłonna, Nieporęt, Serock, Wieliszew, Celestynów, Karczew, Kołbiel, Osieck, Sobienie-Jeziory, Wiązowna, Dąbrówka, Jadów, Klembów, Poświętne, Radzymin, Strachówka, Tłuszcz oraz Wołomin. Łączna wartość dotacji to ponad 577 tys. zł. W ramach programu można było uzyskać maksymalną pomoc w wysokości 10 tys. zł dla jednego projektu. Liczba dofinansowanych projektów zależała od wielkości gminy. W tym roku dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w całym regionie zrealizowanych zostanie w sumie 1276 różnego rodzaju projektów.

 

55 inwestycji – modernizacja remiz oraz nowy sprzęt i wyposażenie dla strażaków

Tylko w ubiegłym roku ochotnicze straże pożarne wyjeżdżały do akcji ponad 55 tys. razy, z czego 20 tys. do samych pożarów. Aby mogły działać sprawnie potrzebują odpowiedniego sprzętu i wyposażenia.

–  Samorząd Województwa Mazowieckiego od 15 lat doposaża mazowieckie jednostki OSP. Na nowy sprzęt czekają i strażacy, i mieszkańcy regionu. Nowoczesne wyposażenie usprawni pracę służb, a co za tym idzie zwiększy bezpieczeństwo Mazowszan. Pomagamy także modernizować strażackie remizy. Stan techniczny większości z nich wymaga naprawdę szybkiego remontu – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

18 inwestycji ze wsparciem na ochronę gruntów rolnych i leśnych

Już wkrótce, dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, w powiatach legionowskim, otwockim i wołomińskim zrealizowanych zostanie również 18 inwestycji dotyczących ochrony gruntów rolnych i leśnych. Samorządy otrzymają dofinansowanie do budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Na ten cel przeznaczono ponad 1,4 mln zł.

– Obszary rolnicze zasługują na szczególne wsparcie. Na Mazowszu aż 65 proc. powierzchni zajmują użytki rolnicze. Znajdziemy je również w okolicach stolicy. Właśnie dlatego każdego roku przeznaczamy środki na budowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Poprawia to komfort życia na tych terenach i znacznie ułatwia pracę rolnikom – zauważa Marcin Podsędek, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

W sumie w tym roku samorząd Mazowsza w ramach tego działania przeznaczył ponad 30 mln zł na realizację 308 projektów z całego Mazowsza

 

24 samorządy ze wsparciem na ochronę powietrza

W ramach tegorocznej edycji Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu w powiatach legionowskim, wołomińskim i otwockim dofinansowanie otrzymają 24 projekty. Do samorządów trafi w sumie ponad 1,4 mln zł z budżetu Mazowsza.

 –To są ogromnie ważne sprawy. Nie tylko na dziś, ale na przyszłość. Im wcześniej zaczniemy dbać o powietrze i wodę, tym będzie łatwiej przyszłym pokoleniom. W tym roku wspieramy w sumie 209 przedsięwzięć, przekazując blisko 12 mln zł z budżetu województwa – wskazuje Piotr Kandyba, przewodniczący sejmikowej Komisji Polityki Społecznej i Prorodzinnej.

 

5 rodzinnych ogródków działkowych z dofinansowaniem

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców Mazowsze 2021 to program zachęcający do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia, ochrony środowiska i przyrody, ale także efektywnego wykorzystywania i zagospodarowania terenów zielonych. Decyzją radnych województwa mazowieckiego 89 rodzinnych ogródków działkowych otrzyma ponad 800 tys. zł wsparcia z budżetu Mazowsza. Wśród nich znalazło się 5 ogródków działkowych z powiatu otwockiego. Otrzymają one w sumie 50 tys. zł dofinansowania. Dzięki tym środkom działkowcy będą m.in. remontować ogrodzenia, montować oświetlenie i kupować sprzęt do pielęgnacji zieleni.

 

2 inwestycje ze wsparciem w ramach PROW 2014–2020

W ramach wsparcia z PROW 2014–2020 samorząd Mazowsza przeznaczy 2 mln zł z UE na budowę stacji uzdatniania wody w miejscowości Regut, odcinka sieci wodociągowej oraz jednej przydomowej oczyszczalni ścieków w gminie Celestynów. Dzięki inwestycji poprawi się jakość wody pitnej dla mieszkańców gminy, więcej budynków będzie miało też dostęp do sieci wodociągowej. Z kolei gmina Osieck dzięki 2 mln zł wsparcia z UE w ramach PROW 2014-2020 wybuduje ponad 7 km sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Augustówka.

 

Liczba wyświetleń: 309

powrót