Aktualności

Dzień Strażaka w Dziektarzewie

2021.06.21 15:00 , aktualizacja: 2021.06.22 10:42

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Marszałek Adam Struzik...
  • Nowy samochód...
  • Na terenie gminy Baboszewo...
  • Jako jedno z niewielu...

Marszałek Adam Struzik uczestniczył w gminnych obchodach Dnia Strażaka 2021 w Dziektarzewie (gmina Baboszewo, powiat płoński). Podczas uroczystości przekazał tamtejszej jednostce OSP pilarkę spalinową, a także uczestniczył w poświęceniu nowego samochodu pożarniczo-ratowniczego.

 

W gminie Baboszewo bycie strażakiem to już tradycja – wśród członków OSP można znaleźć przedstawicieli kilku pokoleń. Działalność OSP integruje w szczególny sposób mieszkańców gminy. Mimo że strażacka służba to głównie działalność ratownicza, strażacy angażują się również w życie swoich małych ojczyzn. Są aktywni tam, gdzie potrzebne jest wsparcie, aktywnie uczestniczą w życiu wielu środowisk.

 

Obchody Dnia Strażaka druhowie z gminy Baboszewo rozpoczęli od uroczystego przemarszu pocztów sztandarowych do kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny w Dziektarzewie, gdzie odbyła się msza św. Po zakończeniu nabożeństwa został poświęcony nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, zakupiony ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 – Pomogliśmy także bardzo zasłużonej dla naszego regionu Ochotniczej Straży Pożarnej w Dziektarzewie, przekazując jej potrzebny sprzęt specjalistyczny – mówił marszałek Adam Struzik. – W tym szczególnym dniu pragnę serdecznie podziękować wszystkim druhnom i druhom z terenu gminy Baboszewo za trud, zaangażowanie i sprawnie przeprowadzane interwencje. Wierzę, że nowy, odpowiednio wyposażony, specjalistyczny pojazd oraz nowy sprzęt ratowniczy zdecydowanie zwiększy skuteczność działań tutejszych strażaków ochotników oraz podniesie poziom ich bezpieczeństwa podczas ryzykownych akcji.

Samorząd Województwa Mazowieckiego wspiera jednostki OSP w wypełnianiu ich trudnej i odpowiedzialnej misji. Jako jedno z niewielu województw Mazowsze finansuje lub współfinansuje m.in. zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych, sprzętu ratowniczego oraz wyposażenia strażaków ochotników.

 

Dalsze uroczystości odbywały się już na terenie jednostki. Oprócz marszałka Adama Struzika, w Dniu Strażaka w Dziektarzewie wzięli udział też dyrektor ciechanowskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Józef Kaliński. W uroczystościach uczestniczył też Mazowiecki Komendant Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jarosław Nowosielski.

 

OSP w gminie Baboszewo

Na terenie gminy Baboszewo działa siedem jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Pierwsza jednostka powstała 1926 roku w Baboszewie, w rok później utworzona została OSP Wola-Folwark. W 1929 roku utworzono OSP Sarbiewo, w rok później OSP Niedarzyn, a w 1933 roku powstała OSP Dramin. Do najmłodszych jednostek można zaliczyć OSP Dziektarzewo, która powstała w 1965 roku, oraz OSP Cywiny-Wojskie utworzone w 1970 roku. W 2011 roku jednostki liczyły w sumie około 170 członków, najwięcej członków liczyło OSP Wola-Folwark – 34 w tym 6 kobiet. Przy OSP Niedarzyn działa Kobieca Drużyna Pożarnicza licząca 8 osób.

 

Jednostki wyposażone są w samochody ratowniczo-gaśnicze. Najnowsze pojazdy zostały zakupione: dla OSP Baboszewo w 2009 roku oraz dla Woli-Folwark, która otrzymała w 2011 roku nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy, dodatkowo wyposażonym w pług odśnieżny. Dwie jednostki z terenu gminy zostały włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego KRSG i stanowią operacyjne zabezpieczenie nie tylko gminy Baboszewo i powiatu płońskiego. Od 1995 r. do KRSG należy OSP Baboszewo, a od 2000 r. OSP Wola-Folwark.

 

Liczba wyświetleń: 246

powrót