Aktualności

Noc Świętojańska na zamku w Liwie

2021.06.21 11:00

Autor: Oprac. WKZ, Wprowadzenie: Mirosław Oleksiak

  • Siedzący na krzesłach przed sceną widzowie Pobierz: Siedzący na krzesłach przed sceną widzowie Wśród gości wydarzenia...
  • Na scenie stoi mężczyzna mówiący do mikrofonu Pobierz: Na scenie stoi mężczyzna mówiący do mikrofonu Na scenie aktor Andrzej...
  • Ujęcie pokazujące widzów, a w głębi scena , na której stoi prezenter Pobierz: Ujęcie pokazujące widzów, a w głębi scena , na której stoi prezenter Po pandemicznych...

Ostatni wiosenny weekend przyniósł wiele atrakcji na liwskim zamku. W ramach zorganizowanej tam Nocy Świętojańskiej po raz pierwszy po Liwcu popłynęły wianki. W wydarzeniu wziął udział m.in. marszałek Adam Struzik.

 

W sobotę, 19 czerwca,  wystąpił zespół śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich w Trzcińcu oraz grupa „Starorzecze”. Natomiast w niedzielne popołudnie gości powitał aktor filmowy i teatralny Andrzej Mastalerz, odczytując fragmenty pieśni z cyklu „Pieśń Świętojańska o Sobótce” Jana Kochanowskiego. Część artystyczną zakończył występ zespołów Maryna C oraz Wowakin w niebanalnych i niekomercyjnych aranżacjach dzieła ojca polskiego renesansu.

Śpiewaczki z Trzcińca były wielokrotnie uczestniczkami i laureatkami przeglądów kapel i śpiewaków oraz festiwali teatrów obrzędowych, a w 2011 roku dorobek zespołu został uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej.

 

Zespół śpiewaczy Starorzecze to grupa badaczy-praktyków śpiewu tradycyjnego z Mazowsza Wschodniego, która prowadzi badania terenowe w okolicach Węgrowa i Sokołowa Podlaskiego. Ponadto jest pomysłodawcą płyty „Liwiec. Tradycje wokalne Wschodniego Mazowsza”.

 

W niedzielę królowała na zamku „Pieśń świętojańska o Sobótce”. Na zamówienie Biblioteki Narodowej Bartłomiej i Hipolit Woźniakowie oraz Paula Kinaszewska, tworzący razem zespół „Maryna C” skomponowali muzykę do dwunastu pieśni Jana Kochanowskiego tworzących cykl „Pieśń o Sobótce”. Powstały piosenki niezwykłe, a jednocześnie wpadające w ucho, nawiązujące do współczesnej kultury muzycznej oraz do starych tradycji ludowych. W dynamicznej muzyce towarzyszącej słowom Kochanowskiego pobrzmiewają̨ echa pieśni obrzędowych, tanecznych, ludowych ballad. Pieśń Sobótkowa w nowej odsłonie podejmuje ważne i wciąż̇ aktualne tematy, zadaje na nowo pytania czym jest dla nas opisywana przez Jana Kochanowskiego krytyka wojny, pochwała pracy, zabawy, czy tęsknota za ukochaną osobą.

Liczba wyświetleń: 236

powrót