Aktualności

Maków Mazowiecki ma 600 lat!

2021.06.21 12:15 , aktualizacja: 2021.06.21 12:28

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Marszałek Adam Struzik...
  • Z okazji jubileuszu...
  • Burmistrz Tadeusz Ciak...

Marszałek Adam Struzik wziął udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji 600-lecia Makowa Mazowieckiego. Uczestniczył też w oficjalnym otwarciu obchodów tego wielkiego jubileuszu.

 

Maków Mazowiecki należy do najstarszych osad na Mazowszu. Stanowił punkt na szlaku handlowym na Ruś, Litwę i Jaćwież. Obok, na lewym, wysokim brzegu rzeki Orzyc, wznosił się gród warowny, przekształcony następnie w zamek książęcy i królewski. W roku 1421 Maków otrzymał prawa miejskie z nadania księcia mazowieckiego  Janusza I. Przywilej lokacyjny zwalniał mieszczan od opłat celnych na terenie Mazowsza i zapewniał im wolny handel. Pod koniec XV w. stanął tam murowany kościół pw. Bożego Ciała oraz plebania. Świątynia stoi do dziś i jest najcenniejszym zabytkiem miasta.

 

Dziewiętnastowieczny Maków Mazowiecki w połowie był zamieszkały przez ludność wyznania mojżeszowego. Makowska jesziwa (wyższa szkoła religijna) była jedną z najbardziej znanych w kraju, a miejscowy kahał (gmina żydowska) – jedną z największych na Mazowszu.

 

Dzisiaj spacerując ulicami Makowa, możemy natrafić na pamiątki po świecie, którego już nie ma. Są to: łaźnia rytualna przy ul. Przasnyskiej, dom kahalny i bożnica bractwa „Bet Hamidrasz” przy ul. Zielony Rynek. Na terenie dworca PKS, zorganizowanego w miejscu dawnego kirkutu, znajduje się Lapidarium – pomnik poświęcony pamięci makowskich Żydów wymordowanych przez Niemców w czasie okupacji. Zbudowany jest z fragmentów kamiennych płyt nagrobkowych zebranych z różnych miejsc w mieście.

 

Obecnie podstawą gospodarki w mieście są małe i średnie firmy. Około 90 proc. zarejestrowanych w Makowie Mazowieckim biznesów prowadzonych jest przez osoby fizyczne. Najwięcej podmiotów gospodarczych działa w sekcji handlu hurtowego i detalicznego, w branży budowlanej czy transporcie.

– Maków Mazowiecki to wyjątkowe miasto i już 600-letnie! – mówił marszałek Adam Struzik. – Właśnie rozpoczęło się wielkie świętowanie. Serdecznie gratuluję Jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich. To najlepsza okazja, by uhonorować miasto dyplomem uznania. Maków Mazowiecki jest jednym z najstarszych miast na północnym Mazowszu z bardzo ciekawą historią. Od chwili nadania 15 czerwca 1421 r. przywileju lokacyjnego rozwijało się jako ważny ośrodek gospodarczy w tej części regionu. Obecnie Maków Mazowiecki – „Miasto Dwóch Kultur” – z dumą pielęgnuje swój dorobek historyczny.

Marszałek wyróżnił burmistrza Tadeusza Ciaka Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” za wybitne zasługi w działalności na rzecz województwa mazowieckiego.

– Mam nadzieję na naszą dalszą, efektywną współpracę i realizowanie wielu kolejnych działań na rzecz budowania samorządności oraz poczucia bezpieczeństwa i dobrobytu mieszkańców naszego regionu – dodał marszałek.

Rozpoczęcie obchodów uświetnił też koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. W programie obchodów występ 25 czerwca Teatru Kultureska „Bajeczna Fiesta”, Carola Markowskiego oraz Alicji Majewskiej (wraz z Włodzimierzem Korczem i grupą Warsaw String Quartet, 26 czerwca na gości czekają NeoKlez i kino plenerowe „Jojo Rabbit”, a już następnego dnia wystąpi raper Kękę.

 

 

Liczba wyświetleń: 234

powrót